Готові посилювати доброчесність публічної служби: підсумки UP 2023
Готові посилювати доброчесність публічної служби: підсумки UP 2023

Асоціація юридичних клінік України провела Міжнародне стажування для студентів юридичних клінік UP, що традиційно відбувається в межах VI Міжнародного наукового конгресу Society of Ambient Intelligence. Темою стажування у 2023 році стала «Доброчесна публічна служба: міф чи реальність», і його проведення підтримали партнери АЮКУ – Національне агентство України з питань державної служби (НАДС) та Проєкт USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія». 

На першому етапі стажування учасники та учасниці взяли участь у конкурсі юридичних есе, презентація яких відбулася онлайн 27 червня 2023 року. Свої міркування щодо етичних, юридичних та практичних аспектів впровадження принципів доброчесності у публічній службі, представили 10 команд з різних університетів України. Команди, що представили найґрунтовніші есе та найяскравіші презентації, пройшли до фінальної частини стажування. 

5 та 6 жовтня 2023 р. у Києві відбувся фінал Міжнародного стажування для студентів UP, й команди-фіналістки зустрілися офлайн, щоб продовжити змагання. До числа фіналістів увійшли команди Юридичної клініки “Equilibrium” Академії Державної пенітенціарної служби; Команда «Юридичної клініки ХАІ», Національний аерокосмічний університет ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут»; Юридичної клініки Донецького національного університету імені Василя Стуса; 2 команди Юридичної клініки “Центр правового захисту” Державного торговельно-економічного університету. 

Протягом першого дня команди представили змістовні презентації свого домашнього завдання, в якому дослідили практики Литви, Румунії, Сінгапуру, США, Японії розбудови доброчесної публічної служби, а також розмірковували над причинами порушення принципів доброчесності держслужбовцями в Україні. 

Наприкінці дня команди отримали коротку фабулу правового кейсу, над яким їм належало працювати наступного дня. З розгорнутим кейсом, розробленим спеціалістами НАДС, учасники та учасниці ознайомилися вже другого дня, й на відповідні дослідження та формування власного бачення його вирішення в них була лише година. Та обмежений час не став на заваді ефективної роботи, адже команди, представляючи власний варіант розвʼязання кейсу, продемонстрували ґрунтовні знання у сфері юриспруденції й етики, мʼякі навички та здатність генерувати ідеї. 

Виступи та пропозиції команд оцінювала суддівська колегія, до складу якої увійшли: 

  • Анастасія Вапнічна, державна експертка експертної групи з питань стратегічного розвитку управління персоналом Генерального департаменту з питань управління персоналом на державній службі та в органах місцевого самоврядування НАДС;
  • Надія Ковальська, керівниця відділу навчання публічних службовців Офісу доброчесності НАЗК;
  • Катерина Дацко, виконавча директорка ГО «Фундація інституційного розвитку»;
  • Олена Карпова, консультантка з питань антикорупційної політики і захисту викривачів проєкту USAID «ВзаємоДія»; 
  • Юлія Матвєєва, керівниця Навчальної лабораторії «Правнича клініка» Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Поза змагальною частиною фінального етапу стажування, учасники та учасниці мали змогу поглибити свої знання про публічну службу. Зокрема, під час воркшопу Катерини Дацко, виконавчої директорки ГО «Фундація інституційного розвитку», вони обговорювали як розбудовувати доброчесне середовище в державних органах. Крім того, команди поспілкувалися  з представниками НАДС, які безпосередньо формують державну політику у сфері публічної служби та навіть пройшли пробне тестування в Центрі оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби НАДС. 

За результатами фінального етапу стажування перемогу здобула команда Vis Legis Донецького національного університету імені Василя Стуса, до складу якої увійшли Владислава Ровінська та Анастасія Соболєва

 «Участь у міжнародному стажуванні для студентів «UP» – це надзвичайно цікавий, пізнавальний та незабутній досвід! Ми неймовірно вдячні шановним суддям та колегам за цю надихаючу атмосферу, нові знайомства, обмін знаннями та емоції. Презентації команд, дискусії, виступи суддів – усе, що відбувалося протягом 2 днів стажування виявилося вкрай інформативним та захоплюючим, дозволило поглибити розуміння важливості принципів доброчесності на публічній службі і значно розширити світогляд у цій сфері, «перетнувши» кордони нашої держави. Ми дійсно відчули впливовість та актуальність теми доброчесності на публічній службі та усвідомили роль кожного з нас у формуванні та підтриманні цієї доброчесності. Нам складно підібрати слова, аби виразити свої враження від нашої перемоги, у будь-якому випадку це свідчить про те, що наші ідеї та рішення визнані як такі, що дійсно сприятимуть формуванні доброчесного середовища в публічному управління», – прокоментували членкині команди-переможниці Владислава Ровінська та Анастасія Соболєва

 

 Переможниці отримали можливість пройти стажування у Національному агентстві України з питань державної служби, а всі фіналісти та фіналістки отримали сертифікати про проходження стажування на 60 академічних годин. Крім того, юридичні есе, подані до національного конкурсу, будуть опубліковані у збірнику студентських робіт VI Міжнародного наукового конгресу Society of Ambient Intelligence. 

 Вітаємо переможниць та дякуємо всім учасникам та учасницям за відкритість, креативність, відповідальність та готовність нести зміни у майбутнє нашої держави.

Цей захід став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Міжнародне стажування проводиться в межах проєкту «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: закордонний досвід та національна практика», що реалізується за підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія»

 

Готові посилювати доброчесність публічної служби: підсумки UP 2023
X