20 років дружби та співпраці: про участь АЮКУ у конференції юридичних клінік у Польщі, Щецин 
20 років дружби та співпраці: про участь АЮКУ у конференції юридичних клінік у Польщі, Щецин 

В Польщі та Україні юридичний клінічний рух почав розвиватися приблизно в однаковий час – у 90-тих роках минулого століття. Так само, майже водночас в обох країнах сформували мережеві інституції – Фундації юридичних клінік. Пізніше Фундація юридичних клінік України трансформувалася у Асоціацію, а польські колеги відзначали 20-річчя функціонування їхньої юрклінічної Фундації. 

Впродовж усіх цих десятиріч польські та українські клініки були надійними партнерами та підтримкою один одному. І навіть тепер – після повномасштабного вторгнення Росії в Україну – саме польські колеги, юридичні клініки миттєво зреагували і почали надавати правову допомогу українцям, які змушені були покидати свої домівки та шукати більш безпечного місця у Польщі. При цьому, за лічені дні вдалося налагодити унікальну систему спільного консультування українців із залученням онлайн українських правників – представників ЮК. 

Про те, чому це вдалося так швидко й ефективно, а також про багато іншого – говорили на міжнародній конференції «If not Legal Opinion, then What? A modern model of legal clinics», що проходила 1-4 грудня 2022 року у польському Щецині.

20 років дружби та співпраці: про участь АЮКУ у конференції юридичних клінік у Польщі, Щецин 
Автор: B. Guzowska

Асоціацію юридичних клінік України представляли її Голова Юлія Ломжець та членкиня Правління Марія Ципʼящук. До презентації під час однієї з доповідей також долучилася Марта Цимбала, менеджерка міжнародної ІТ-платформи для взаємодії юридичних клінік різних країн. На конференції зібралися представники  клінічного руху з Франції, Швеції, Хорватії, Косова, Чехії, Литви, Молдови, України та Малайзії, щоб розділити із колегами з Польщі момент святкування та рефлексії з приводу 20-річчя діяльності польських юридичних клінік, власного  юрклінічного досвіду, а також обговорити те, яким чином сучасні клініки можуть адаптуватися до нових умов та викликів. 

Юлія Ломжець та Марія Ципʼящук розказали про досвід АЮКУ в упровадженні змін та трансформацій в середовищі українських юридичних клінік у звʼязку з викликами, з якими вони стикнулися останніми роками. Вони представили дві доповіді присвячені напрямам, які сьогодні є пріоритетними для Асоціації – обʼєднання зусиль юридичних клінік для правової допомоги переміщеним українцям та діяльність в антикорупційній сфері. 

Юлія Ломжець поділилася своїм думками щодо конференції:

“Спільні змагання з консультування клієнтів,  об’єднана команда на KyivLEPP, співорганізація студентських змагань… Список наших спільних проєктів та заходів можна продовжувати. Тож від імені АЮКУ щиро вітаю Польську Фундацію юридичних клінік з двадцятиріччям плідної діяльності та побажати колегам успіхів та нових цікавих проєктів. Дякуємо за багаторічну дружбу,  співпрацю та підтримку. Нас багато об’єднує і ще багато попереду. На Конференції ми представили два нові проєкти Асоціації і запросили колег долучитися. Тому, слідкуйте за новинами!”

20 років дружби та співпраці: про участь АЮКУ у конференції юридичних клінік у Польщі, Щецин 
Автор: A.Formicka

Говорячи про антикорупційну діяльність, представниці АЮКУ наголосили: корупція як в мирні часи, так і в умовах війни є для України проблемою, що гальмує розвиток громадянського суспільства та демократичних інституцій. Боротьба на цьому полі ведеться у різних сферах, й АЮКУ взяла на себе місію просування антикорупційних ініціатив у галузі освіти, намагаючись створити умови для перетворення студентів на антикорупційних агентів у ЗВО. Спікерки розказали про два успішні проєкти АЮКУ у цій сфері – «Антикорупційний комплаєнс у вишах: від визначення ризиків до їх подолання», «Антикорупційний аналіз вступної кампанії 2022 року», а також поділилися планами щодо реалізації нового проєкту за цим напрямом. 

“Ми бачимо, що іноземним колегам досить цікаві різні формати залучення студентів-клініцистів до напрямів, які ми реалізовуємо. Ми розповідали як і про конкретні технологічні рішення (чатботи, онлайн-платформи, відеоролики, поєднані із інфографіками та серіями тематичних плакатів), так і про змістові – як от проведення багаторівневого квесту у формі лайв-гри, спрямованої на максимальне залучення студентської спільноти до антикорупційних процесів та механізмів у їхніх вишах. Під час презентації ми також закликали учасників ділитися власними успішними практиками антикорупційного комплаєнсу” – зазначила Марія Цип’ящук

20 років дружби та співпраці: про участь АЮКУ у конференції юридичних клінік у Польщі, Щецин 

Іншому великому проєкту, що наразі реалізує АЮКУ, була присвячена окрема доповідь Юлії, Марти та Марії. Вони розкрили деталі проєкту «Посилення спроможності юридичних клінік із забезпечення доступу до правосуддя в умовах воєнного стану», що має на меті обʼєднати зусилля юридичних клінік для подолання викликів, спричинених військовою агресією Російської Федерації. Особливий інтерес учасників конференції викликала технологічна частина проєкту — платформа Notion, за допомогою якої координується взаємодія між українськими та іноземними клініками для надання правової допомоги переміщеним українцям. Марта Цимбала розповіла про логіку побудови платформи та допоміжні технологічні рішення, які сприятимуть ефективній комунікації юридичних клінік у різних куточках світу та якісній допомозі українцям. 

“Платформа містить 2 окремі бази: приватну та публічну. Приватна база дозволяє поширювати запити клієнтів до відповідної юридичної клініки. Для отримання запитів від клієнта ми створюємо чатбота, який збирає необхідну інформацію та автоматично формує 9її в таблички у приватній базі. Публічна база в процесі наповнюється інфографіками, алгоритмами дій для клієнтів та контактами юридичних клінік, які згодом ми будемо поширювати” – розповідає про архітектуру ІТ-платформи її менеджерка, Марта Цимбала. 

Це були неймовірні чотири дні спілкування з однодумцями, розбудови горизонтальних звʼязків, обміну досвідом і що найголовніше – ідеями, як спільними зусиллями долати виклики, з якими стикаються юридичні клініки. Дякуємо нашим колегам та друзям з Польщі за запрошення. Ми були раді розділити з вами цей важливий момент в історії польського юридичного клінічного руху. Дякуємо всім учасникам за конструктив у діалогах та підтримку України. 

20 років дружби та співпраці: про участь АЮКУ у конференції юридичних клінік у Польщі, Щецин 
X