20 років юридичному клінічному руху

У Києві на базі Національного університету «Києво – Могилянська академія» пройшов чудовий захід з нагоди святкування ювілею клінічного руху в Україні. Протягом останніх двадцяти років члени нашої спільноти активно будували мережу юридичних клінік, надавали юридичні консультації, займалися правовою просвітою населення. Найважливішим в цьому звісно є той безцінний досвід, який здобувають наші студенти на базі юридичних клінік. Було дуже приємно відзначити таку подію у теплому колі єдинодумців. За проведеннях такої зустрічі хочеться подякувати усім вам: колегам із юридичної клінічної спільноти, партнерам, представникам Міністерства освіти і науки, особливо Заступнику Міністра освіти і науки п. Роману Гребі, а також п. Петру Васюнику, та представнику Міністерства юстиції України, раднику Міністра юстиції, п. Роману Усенку, послу п. Вайдотасу Верба, Координатору проектів ОБСЄ в Україні.
Окремі привітання головним ювілярам – Юридичним клінікам Донецького національного університету і персонально Миколі Удоду.

Також дякуємо нашим партнерам, які прийшли разом із нами відсвяткувати таку прекрасну подію – 20 років юридичному клінічному руху в Україні. Персонально Наталії Ступницькій, Ірині Іванків, представницям Координатора проектів ОБСЄ в Україні, представникам Міжнародного фонду «Відродження» – Роману Романову та Василині Яворській, Ашоту Агаяну – представнику Проекту USAID з реформування сектору юстиції «Нове правосуддя», Миколі Сіомі – директору Української фундації правової допомоги, а також Аркадію Бущенко, виконавчому директору УГСПЛ.
З упевненістю можна констатувати, що за ці 20 років ми стали згуртованими та цілеспрямованими. Під час круглого столу, який носив назву «Юридичні клініки: 20 років практичного навчання, правозахисту і правової освіти в незалежній Україні» всі присутні мали змогу оцінити результати нашої діяльності.
Найбільші наші здобутки можемо з упевненістю визнати наявність цілого юридичного клінічного руху, Асоціації юридичних клінік України, визнання з боку держави та громадянського суспільства, міжнародних організацій.

Але є і проблеми, які наша спільнота перед собою бачить. Так необхідність подальшої інституціалізації, підтримки з боку керівників ВИШів, відсутність механізму перевірки якості діяльності клінік є найбільш нагальними серед них.
Дуже жвавими були обговорення значення та ролі Асоціації юридичних клінік України серед усієї спільноти юридичних клінік, необхідність залучення до діяльності Асоціації юридичних клінік України ширшого кола (а краще – усіх!) юридичних клінік.
Також постало питання співпраці з нашими партнерами: Координатором проектів ОСБЄ в Україні, Проектом USAID з реформування сектору юстиції «Нове правосуддя», Українською фундацією правової допомоги, Міжнародним фондом «Відродження», ГО Юридичною сотнею, ГС «Мережа Правового Розвитку», Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Усі присутні визнали необхідність тісної співпраці задля вирішення спільних завдань та проблем.

Але найголовніше, читаючи зараз завдання круглого столу, можемо впевнено сказати, що вони виконані. Захід ще раз підкреслив нашу унікальність, нашу корпоративність та здатність до кооперації. Це надзвичайно важливо для нас усіх і для подальшого становлення нашого юридичного клінічного руху.
Проте ми не маємо зупинятися на досягнутому. На майбутнє ще намічено багато роботи.
По – перше, оновлення типового положення про юридичні клініки ВНЗ. Вже було визначено робочі групи кожного розділу Положення і найголовніше визначені дедлайни по здачі роботи.
По – друге, потрібно з’ясувати перспективи на майбутнє стосовно проектів, грантів і не тільки. Було дуже приємно почути від наших постійних партнерів дуже цікаві пропозиції для подальшої співпраці у формі навчальних компонентів юридичної клінічної освіти, спеціалізацій юридичних клінік, олімпіада з інтерв’ювання, дебатний турнір з прав людини, ідея започаткування олімпіади з Street law як міжнародного конкурсу, що почнеться в Україні і багато – багато іншого.
Хочемо сказати, що ми всі робимо гарну справу, хоча не всі до кінця це сприймають, але плоди вона свої уже приносить – у наших вдячних випускниках – клініцистах, а це не тільки приємно, а й показово.

Захід

Асоціація

20 років юридичному клінічному руху
X