2020: результати юридичних клінік у сфері фінансових послуг
2020: результати юридичних клінік у сфері фінансових послуг

Асоціація юридичних клінік України провела підсумкову пресконференцію за результатами проєкту “Консультації юридичних клінік для споживачів фінансових послуг”, що реалізувався за підтримки Проекту USAID “Трансформація фінансового сектору”

Впродовж лютого – листопада Асоціація впроваджувала проєкт “Консультації юридичних клінік для споживачів фінансових послуг” за підтримки Проекту USAID “Трансформація фінансового сектору”. Проєкт сприяв активному залученню Асоціації до поглиблення знань та правового захисту споживачів фінансових послуг. Зокрема, проєкт передбачав інституційний розвиток Асоціації юридичних клінік в Україні, правопросвітній та консультативний напрями, а також розширення регіонального представництва юридичних клінік.

“Цілі і задачі, які ми ставили перед АЮКУ – посилити її інституційну спроможність та професіоналізм, який би у подальшому сприяв підтримці юридичних клінік у всіх регіонах. Під час реалізації проєкту проведено багато різноманітних заходів, комунікаційних кампаній, модернізовано веб-сайт Асоціації та розроблено якісні освітні матеріали. АЮКУ також успішно реалізувала місію зі створення клініки у Слов’янську та підсилила спроможність клінік у Харкові, Чернівцях і Києві. Я дуже рада, що ще більше студентів долучилось до діяльності клінік”, – зазначила під час свого виступу старша експертка з питань захисту прав споживачів фінансових послуг Проекту USAID “Трансформація фінансового сектору” Тетяна Бурак.

Тетяна Бурак

Посилення інституційної спроможності

Про виклики, з якими стикалася Асоціація юридичних клінік під час впровадження проєкту, а також про посилення інституційної спроможності розповіла Голова АЮКУ Юлія Ломжець:

“Одним із основних завдань команди Асоціації є інституціоналізація організації та її подальний  інституційний розвиток. Саме тому значна частина активностей проєкту була спрямована на  подальшу розбудову мережі юридичних клінік, розвиток її компетентнісного та комунікаційного потенціалу. Їхня актуальність зумовлена необхідністю посилення ролі юридичних клінік, як регіональних агентів правозахисту та правопросвіти споживачів фінансових послуг, а Асоціації – як їхнього ефективного координатора, сталого партнера державних та громадських інституцій, що працюють у сфері прав споживачів фінансових послуг”.

Юлія Ломжець

В напряму посилення інституційної спроможності команда проєкту виконала ряд завдань:

 • Підвищення професійної кваліфікації та розвиток мережевих ініціатив.

Завдяки реалізації проєкту Асоціація юридичних клінік України організувала ряд заходів для підвищення кваліфікації керівників та викладачів юридичних клінік.

 • Організація Міжнародного професійного навчально-наукового стажування для студентів юридичних клінік за темою “Відповідальний бізнес і права людини”.

Асоціація вперше взялась за тему бізнесу й прав людини, і обрала інноваційний формат Міжнародного студентського конкурсу-стажування. Стажування складалося з двох рівнів: національний та міжнародний. На кожному рівні студенти виконують дослідницькі (написання юридичного есе) та практичні (вирішення реальних правових кейсів, участь у майстер-класах та воркшопах) завдання.

У Національному етапі конкурсу взяло участь 8 юридичних клінік України, які підготували 9 есе з теми “Відповідальний бізнес і права людини”. Зокрема, 5 есе стосувались бізнесу у сфері фінансових послуг та прав людини:

 1. Розвиток бізнесу у сфері фінансових послуг для забезпечення надання безоплатних медичних послуг вразливим групам населення;
 2. Захист прав споживачів кредитних послуг;
 3. Керівні принципи кредитно-фінансових установ в аспекті прав людини;
 4. Інститут спеціалізованого фінансового омбудсмена в Україні: необхідність та потенціал запровадження;
 5. Інвестиційна діяльність, як фактор реалізації та забезпечення прав людини в Україні.

До фінального етапу крім трьох українських команд-переможниць відібрано також три польські команди та одну латвійську. Під час фінального етапу конкурсу “UP” команди юридичних клінік презентували розроблені правові позиції. 

 • Розвиток спеціалізації в діяльності юридичних клінік. 

Впровадження проєкту допомогло розпочати процеси спеціалізації в діяльності юридичних клінік. Проведення форумів, спеціалізованих тренінгів, Школи та Фестивалю, організація консультування і правопросвіти сформувало групу клінік, які можуть фахово на високому рівні захищати права споживачів фінансових послуг.

 • Популяризація діяльності юридичних клінік серед студентів юридичних факультетів.

Організовані інтерактивні, пізнавальні та змагальні заходи для студентів юридичних клінік: Студентське стажування “UP”, Конкурс з практичного права, Тренінги та конкурси під час Фестивалю Street Law, Турнір з консультування з фінансових питань. Студенти юридичних клінік отримали досвід практичної професійної діяльності у сфері правової допомоги споживачам фінансових послуг та організації публічних заходів з підвищення фінансової грамотності населення, який зможуть в подальшому використовувати під час надання консультацій після завершення проєкту.

 • Посилення авторитету Асоціації серед партнерів та стейкхолдерів.

Асоціація значно посилила вплив серед організації, які опікуються процесами модернізації юридичної освіти, та надавачів безоплатної правової допомоги. Наразі представники команди Асоціації:

 1. Увійшли до робочої групи з розробки рейтингу правничих шкіл України, організованої Асоціацією правників України за підтримки програми USAID “Нове правосуддя”;
 2. Увійшли до робочої групи з розробки рекомендацій щодо здійснення моніторингу стану забезпечення конституційних прав та свобод людини, зокрема, права на правову допомогу;
 3. Запустили власну програму “Інтерактивна просвіта Street Law” в рамках Української школи практичних знань з питань доступу до правосуддя;
 4. Разом з польськими колегами продовжують розвивати питання автоматизації процесів в юридичних клініках в рамках Kyiv Legal Empowerment Practical Program;
 5. Налагодили системну співпраця з молодіжним комітетом Національної асоціації адвокатів України UNBA NextGen в сфері організації спільних заходів, експертної підтримки, студентського стажування та практики.

2020: результати юридичних клінік у сфері фінансових послуг

Досягнення юридичних клінік в напрямі консультування споживачів фінансових послуг

Під час пресконференції членкиня Правління Асоціації та керівниця напряму консультування Марія Цип’ящук представила головні його результати.

Правову допомогу у сфері фінансових послуг надавали юридичні клініки, відібрані до участі у напряму консультування Проєкту: 

“Впровадження напряму консультування розпочалося із розробки та проведення тренінгу із організації консультування споживачів фінансових послуг для двох груп представників юридичних клінік (студентів та керівників). Після тренінгів клініки розпочали процес спеціалізованого консультування з питань захист прав споживачів фінансових послуг”, – зазначила Марія Цип’ящук

Впродовж лютого – листопада 2020 року, юридичні клініки опрацювали 83 звернення. У зверненнях переважали 2 категорії питань: кредити та фінансове шахрайство, ще помітними були звернення з питань платіжних транзакцій та страхування. Щодо характеру правової допомоги надано: 

 • правову консультацію – у 60 зверненнях;
 • правову інформацію – 22 звернення; 
 • складання документів (процесуальних та несудових) – у 10 випадках.

За відгуками студентів та кураторів юридичних клінік – участь у проекті допомогла їм відчутно вдосконалити не лише знання у сфері захисту споживачів фінансових послуг, але й набути практичних навиків у консультуванні, в т.ч. й дистанційному. 

 

Також Марія презентувала посібник “Консультування споживачів фінансових послуг” , який узагальнює результати роботи семи юридичних клінік, залучених до реалізації компоненту консультування проєкту.

2020: результати юридичних клінік у сфері фінансових послуг

Посібник допоможе консультантам юридичних клінік спілкуватися із клієнтами професійно – як під час особистого прийому, так і дистанційно. А також перший розділ допоможе керівнику краще збагнути, для чого консультування в юридичній клініці і як його краще організувати. Видання також містить узагальнення із найбільш частих питань, що виникають у споживачів фінансових послуг та алгоритми роботи з ними. Зрештою, аби продемонструвати, що вчасні та потрібні кроки дають бажаний результат – у третьому розділі опубліковані історії успіху юридичних клінік у справах, що стосуються фінансового сектору.

ЗАВАНТАЖИТИ посібник

Використання методики Street Law для підвищення фінансової грамотності

Показники напряму правопросвіти представила її керівниця, членкиня Правління АЮКУ Катерина Дацко. Так, до напряму правової просвіти були відіюрані 10 юридичних клінік, які фахово працювали над підвищенням фінансової грамотності споживачів фінансових послуг:

Загалом, юридичні клініки провели 122 заходи безпосередньої правової просвіти. Тематика заходів, яка переважала: планування власного бюджету та фінансова грамотність – 38 заходів; фінансове шахрайство – 26  заходів; безпечні кредити – 15 заходів. Інші заняття проводились за темами страхування, особливостей банківської системи України, актуальних законодавчих змін у фінансовій сфері, правил користування банківськими картками.  

“Під час реалізації правопросвітнього напряму, юридичні клініки розробли сценарії правовпросвітніх занять, графічні правопросвітні матеріали (плакати, інфографіки), просвітні відеосюжети, які використовувались для проведення заходів безпосередньої правової просвіти населення (інтерактивні уроки, вебінари, тренінги, презентації, семінари). Через карантинні обмеження, у зв’язку із пандемією COVID-19, ряд заходів було переведено в онлайн режим із використанням платформи Zoom”, – розповіла Катерина Дацко.

Катерина Дацко

Також Катерина представила навчально-методичний посібник для проведення занять з практичного права “Street law: Захист прав споживачів у сфері фінансових послуг”, який став результатом діяльності юридичних клінік. Видання сприятиме підвищенню якості та ефективності правопросвітніх занять через розвиток навичок використання інтерактивних методик навчання праву, зокрема методики Street Law

Матеріали, включені у видання, апробовані під час першого в Україні інноваційного Фестивалю з практичного права “Fin $kills”, присвяченого темі захисту прав споживачів фінансових послуг та фінансовій грамотності, що проводився Асоціацією юридичних клінік України в липні 2020 року.

ЗАВАНТАЖИТИ посібник

Основні показники медіаактивності Асоціації

Показники медіаакивності, досягнуті в результаті впровадження проєкту, представила комунікаційниця Асоціація юридичних клінік України Олена Сабо.

Одним з основних завдань в межах проєкту стала модернізація веб – сайту Асоціації  – legalclinics.in.ua:

Впродовж реалізації проєкту інформація про його перебіг і результати були опубліковані на сайті Асоціації юридичних клінік України (https://legalclinics.in.ua/ ), сторінках у соціальних мережах Facebook (https://www.facebook.com/AssociationLegalClinicsUkraine ) та Instagram (https://www.instagram.com/as.lc.ukraine/ ), а також на інформаційних ресурсах юридичних клінік України, університетах, при яких діють юрклініки, та ресурсах інформаційних партнерів Асоціації. Загалом, за цей час виявлено 1395 медіазгадок.

Імплементація діяльності та організація роботи Юридичної клініки на деокупованій території України з метою посилення фінансової грамотності населення

Окремим завданням проєкту стало розширення регіонального представництва юридичних клінік – Проєкт “Імплементація діяльності та організація роботи юридичної клініки на деокупованій території України з метою посилення фінансової грамотності населення”. Нова юридична клініка створена на базі Слов’янського навчально-наукового інституту університету державної фіскальної служби України

Під час реалізації проєкту на базі юридичної клініки створений інтерактивний мобільний офіс, який здійснює регулярні виїзди у сіру та червону зони Донецької та Луганської областей з метою проведення праворозяснювальної роботи та надання юридичних консультацій. 

Детально про основні досягнення юридичної клініки розповів його керівник Дмитро Лазаренко.

Дмитро Лазаренко

Захід відбувся завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID “Трансформація фінансового сектору”.

2020: результати юридичних клінік у сфері фінансових послуг
X