А що Ви знаєте про міжнародний клінічний обмін? – про результати моніторингу в Острозі

Як живе найстаріша українська науково-освітня установа, як проходить навчання у студентів, яким чином задіяні студенти до захисту прав людини в Острозі та у цілому Рівненській області? – дізналися представники Асоціації юридичних клінік України та правозахисної спільноти під час проведення моніторингу діяльності юридичної клініки “Pro Bono” Національного університету “Острозька академія”.

Загалом основною метою моніторингу було проведення комплексного аналізу діяльності юридичної клініки “Pro Bono” та надання рекомендацій з подальшого розвитку юридичної клініки.

Відповідно до Стандартів діяльності юридичних клінік України, моніторинг охоплює такі напрямки:
– як організована робота з надання правової допомоги населенню;
– чи проводиться правопросвітня діяльність юридичною клінікою, як підвищуєтсья рівень правових знань населення Острога;
– яким чином організована робота в академії по діяльності та розвитку юридичної клініки;
– чи є юридична клініка частиною навчального процесу підготовки студентів-правників.

Юлія Ломжець

Моніторингова група традиційно складалася з трьох учасників, двоє з яких – Юлія Ломжець (керівник моніторингової групи), членкиня Правління Асоціації юридичних клінік України, керівниця моніторингової місії та Юлія Павлова, керівниця юридичної клініки Національного університету “Одеська юридична академія” – представляли юридичну клінічну спільноту України та Тараса Щербатюка, Голову ГО “Черкаський правозахисний центр”.

“Юридична клініка надання правову допомогу населенню та здійснює захист населенню професійно, робота студентів юридичної клініки налагоджена” – ділиться враженнями Тарас Щербатюк, який проводив моніторинг даного напрямку діяльності юридичної клініки.
Дещо гірша ситуація з навчальним компонентом діяльності юридичної клініки. В НаУОА не викладається дисципліна з основ юридичної клінічної практики. При цьому Юлія Ломжець зазначила, Стандарти діяльності юрклінік передбачають, що основною метою діяльності клініки є саме практичне навчання студентів. “Правила інтерв’ювання та консультування, психологічні особливості клієнтів, етичні норми в роботі юриста – це ті знання, які студенти ЗВО мають отримати, незалежно від того працюють вони в клініці, чи ні”.

Моніторинг.

Юридична клініка “Pro Bono” проводить активну діяльність з правової просвіти. Юлія Павлова мала нагоду спостерігати за проведенням студентами-консультантами правопросвітнього заняття в загальноосвітній школі №3 м. Острога. Вона відзначила, що урок був цікавим, актуальним та побудованим за системою “Street Law”. Проте моніторингова група звернула увагу керівництва клініки на важливість використання дистанційних методів правової просвіти (виступах на ТБ і радіо, публікаціях в пресі тощо).

Керівництво НН Інституту права імені І. Малиновського НаУОА з розумінням поставилося до зауважень моніторингової групи і пообіцяло розглянути можливість запровадження нової дисципліни та заохочення викладачів до активної участі в роботі юрклініки.

Також впродовж візиту моніторингова група мала змогу взяти участь у кінопоказі фільму “Капітан Фантастик” режисера Мета Росса, який організовувався за спільною ініціативою Рівненського кіноклубу з медіа посвіти населення Docudays UA “Права людини крізь об’єктив” та кіноклубу НУОА “Imago”. Оскільки фільм стосується питань прав дитини, розвитку її особистості та балансу з правами батьків на визначення способу виховання своїх дітей – консультанти юрклініки “Pro Bono” підготували коротке інтерактивне заняття з глядачами, яких було понад 50, на означені теми. Тож учасники дізналися про те, які основні міжнародні акти захищають дітей та чи допускається домашня освіта в інших країнах світу.

Марія Цип’ящук, керівниця юридичної клініки “Pro Bono” НаУОА зазначає: “У тому, що моніторинг – це надзвичайно корисний засіб для стимулювання розвитку юрклінік – я не мала жодних сумнівів. Особливо цікаво було поєднати досвід проведення моніторингу та участі в ньому “з іншого боку”, адже у квітні мені довелося брати участь у складі моніторингової групи в юридичній клініці “Феміда” Донецького державного університету управління, а вже зараз моніторинг пройшов у нас.

моніторинг.

В цілому юридична клініка “Pro Bono” має чимало сильних сторін своєї діяльності, серед яких:
– надання якісної безоплатної правової допомоги, інтегрованість у місцеві спільноти правозахисту і правопросвіти,
– залученість клініки до процесів міжнародного обміну та систематична участь в міжнародних наукових,
– проведення правопросвітніх та правозахисних заходів.
Водночас, монітори відзначили, що юрклініка має можливості вдосконалювати деякі напрямки своєї діяльності. Особливу увагу, на їхню думну слід приділити розвитку навчального компонента в юридичній клініці.
За результатами моніторингу діяльність юридичної клініки “Pro Bono” оцінена на 63%, і визнана такою, що відповідає Стандартам діяльності АЮКУ.

“Приємно, що наша клініка відповідає Стандартам, але й дуже багато над чим працювати. І головне – є натхнення, деякі ідеї вже заплановані – наприклад, ми плануємо проводити інтенсивний навчальний курс з Основ юридичної клінічної практики для студентів, які проходитимуть практику. Я особисто дуже вдячна кожній та кожному учаснику моніторингової групи за уважність та професійність!” – додає Марія Цип’ящук.

моніторинг.

Також під час презентації результатів моніторингу на заході був присутній начальник відділу “Острозьке бюро правової допомоги” Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Микола Шаповал. П. Микола наголосив на зацікавленості бюро у тісній співпраці із юридичною клінікою – як за напрямом проведення спільних заходів, так і організації дистанційних прийомів громадян консультантами юрклініки “Pro Bono” НУОА на базі бюро.

За результатами роботи моніторами для університету та юридичної клініки надано відповідні рекомендації:
– включити до навчального плану підготовки юристів дисципліну «Основи юридичної клінічної практики» та стимулювати викладачів до роботи в юридичній клініці;
– визначити форми обліку роботи в юридичній клініці як навчального навантаження викладачів;
– запровадити різноманітні форми дистанційної правової просвіти.

Моніторинги юридичних клінік проводяться Асоціацією юридичних клінік України у партнерстві з ВБО “Українська фундація правової допомоги”, за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” в рамках реалізації проекту “Розвиток інституційної спроможності Асоціації / мережі юридичних клінік України.”

Автор матеріалу: Тарас Щербатюк

Фото: Леся Касіяненко

А що Ви знаєте про міжнародний клінічний обмін? – про результати моніторингу в Острозі
Scroll Up
X