Антикорупційний квест АЮКУ: гра, що навчає українських студентів протидіяти корупції у вищій освіті
Антикорупційний квест АЮКУ: гра, що навчає українських студентів протидіяти корупції у вищій освіті

Асоціація юридичних клінік України проводить унікальний Антикорупційний Квест, що допоможе українським студентам розпізнавати корупцію у закладах вищої освіти та протидіяти їй. 

Антикорупційний Квест стартував 1 травня, й на стартовій лінії вишикувалися 160 учасників з різних закладів вищої освіти, різних спеціальностей та різним уявленням про корупцію, однак зі спільним бажанням дізнатися більше про те, як студенти можуть протидіяти корупції у вищій освіті. 

Квест – це поєднання елементів гри, сучасних цифрових технологій, експертизи від професіоналів та духу змагань. Він побудований за правилами діалогової гри, де учасники та учасниці діють від імені ігрового персонажа, вступаючи у діалоги та приймаючи рішення діяти так чи інакше. Ці рішення скеровують сюжетну лінію в певному напрямку. Відтак, кожен гравець та гравчиня мають власну історію, і накопичують власний рахунок у трьох категоріях: «Стрижень», «Зв’язки», «Кмітливість» та «Маніпуляція».

Головними персонажами квесту є студенти у їх щоденному – іноді захопливому і сповненому пригод, іноді повільному і рівному – плині життя. Друг заплатив за вступ до університету; довелося пережити поселення у гуртожиток; семінари й сесії; взаємодія із дружніми й не дуже викладачами; непорозуміння з деканатом, та ще купа ситуацій, що набила оскому не одному студенту та студентці. Однак за буденними, на перший погляд, історіями ховається один, (а іноді й більше) із корупційних ризиків, і тільки учасникам вирішувати стане він фактом корупції чи ні. 

За свій вибір на кожному з етапів просування розлогим сюжетним деревом учасники й учасниці отримують бали – не тільки за стійкість перед лицем принад корупції та «легких» рішень (категорія «Стрижень»), але й за вміння будувати відносини з іншими (категорія «Звʼязки»), проявляти винахідливість та нестандартність мислення (категорія «Кмітливість»),  а також переконувати інших у своїй правоті (категорія «Маніпуляція»)

Усі ці пригоди учасники й учасниці проживають за допомогою чатбота, розробленого експертами Bot&Partners. Чатбот – це провідник у світ “Вінницького суднобудівного інституту” – спеціально винайденого для цілей квесту уявного ЗВО, колоритних коменданток гуртожитків, та рішень між простим і правильним. До створення цього світу долучився ще один представник цифрових технологій – штучний інтелект Midjourney, який генерує ілюстрації для квесту. Саме за його допомоги образи, що жили в уяві організаторів, набули конкретних обрисів та цілком реальних рис: так постав навчальний корпус ВСІ, головні персонажі – дещо зневірений і саркастичний Кіндрат, розумна і кмітлива Аврора та багато інших, чия зовнішність так сутнісно точно відбиває їх прописаний сценаристами характер. 

Однак Антикорупційний Квест – це не тільки гра, а й (а, може, передусім) навчання. Учасники та учасниці мають доступ до інформаційних та навчальних матеріалів у сфері антикорупції та доброчесності, які допомагають їм шукати вихід зі складних ігрових ситуацій, аргументувати свій вибір та проходити тести у фіналі кожного тижня. Так, тести у квесті також є – вони дають додаткові бали, як і додатковий стимул дізнаватися більше про доброчесність та боротьбу з корупцією. 

Але найпотужнішим і найефективнішим засобом навчання основ антикорупції є спілкування з професіоналами у цій сфері. Що два тижні учасники та учасниці мають змогу зустрітися онлайн з експертами з профільних органів (Національного агентства з питань запобігання корупції, Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань державної служби тощо), представниками громадських організацій та активістами. Запрошені експерти знайомлять студентів і студенток із діяльністю своїх організацій, діляться досвідом протидії корупції, а також допомагають дізнатися про антикорупційні інструменти, доступні студентам. 

Антикорупційний квест АЮКУ: гра, що навчає українських студентів протидіяти корупції у вищій освіті
Головний корпус Вінницького суднобудівного інституту

Зокрема, учасники й учасниці мали можливість поспілкуватися та отримати інсайти від Павла Буздигана, заступника керівника відділу детективів НАБУ, який занурив учасників та учасниць у процес розслідування корупційних злочинів детективами НАБУ. З Марією Ципʼящук, правозахисницею, членкинею Правління АЮКУ та спіорганізаторкою квесту, розбирали корупційні ризики у вищій освіті, їх наслідки та вдалі практики ЗВО, щоб їм протидіяти. Разом з Валентиною Гуменною, співорганізаторкою квесту та спеціалісткою з права інформаційних технологій, учасники та учасниці займалися розвідкою з відкритих даних, й говорили про те, як вона може допомогти у боротьбі з корупцією. Михайло Сагайдак, практикуючий психолог, професор, завідувач кафедри менеджменту Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, розкрив стратегії протистояння психологічним впливам в контексті протидії корупції. Станіслав Броневицький, прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, розповів учасникоам та учасницям квесту про специфіку роботи САП та її роль в системі спеціалізованих державних органів, що займаються протидією корупції. 

Антикорупційний Квест має складну систему нарахування балів: їх можна здобути за проходження квестових історій, за правильні відповіді на тести, а також за виконання командних завдань, яких протягом квесту буде кілька. Остаточний підрахунок балів визначить найкращі команди, які вирушать на офлайнову частину квесту, де вирішуватимуть ще складніші та гучніші корупційні кейси, а переможці квесту отримають унікальну можливість здобути досвід із розбудови доброчесності у ЗВО, відвідавши Ірландію!

Антикорупційний Квест організований в межах проєкту «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: закордонний досвід і національна практика», що реалізується за підтримки Проєкту USAID «ВзаємоДія»

Цей захід став можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю організації Асоціації юридичних клінік України і не обов’язково відображає погляди USAID чи уряду Сполучених Штатів. 

Антикорупційний квест АЮКУ: гра, що навчає українських студентів протидіяти корупції у вищій освіті
X