Антикорупційний квест АЮКУ: як ідея небанального навчання перетворилася в унікальний антикорупційний проєкт
Антикорупційний квест АЮКУ: як ідея небанального навчання перетворилася в унікальний антикорупційний проєкт

Асоціація юридичних клінік України АЮКУ провела перший в Україні антикорупційний квест для студентів. Він організований, щоб допомогти українським студентам розпізнавати корупцію у вищій освіті та протидіяти її проявам  — від дрібних хабарів до заплутаних справ, розглядом яких займаються національні антикорупційні органи. 

Ідея проведення Антикорупційного квесту народилася з бажання створити нестандартний формат навчання студентів та студенток основам протидії корупції, який би був цікавим, сучасним та поєднував сучасні інформаційні технології та живе спілкування. 

Нам хотілося створити щось небанальне, але водночас інформативне і навчальне для тих студенток і студентів, які зацікавлені у протидії корупції. Тож ми вирішили розвивати квест у формі діалогової гри, де студентам та студенткам доводилося б діяти від імені конкретних персонажів та ухвалювати подекуди складні й суперечливі рішення — так, як це буває у житті. Події онлайнової частини квесту розгорталися у вигаданому Вінницькому суднобудівному інституті (ВСІ), а його ключовими героями були активні, розумні та небайдужі студент(к)и — Аврора, Харитина, Кіндрат та інші” – розповідає координаторка Антикорупційного квесту, членкиня Правління АЮКУ Марія Ципʼящук.

Принцип діалогової гри та сюжет, вибудуваний навколо спеціально вигаданого закладу вищої освіти ВСІ, стали спільними для онлайнової та офлайнової частин Антикорупційного квесту. До участі в онлайновій частині зареєструвалися понад 160 студентів та студенток з усієї країни. Вони працювали індивідуально та у командах, і впродовж чотирьох місяців вирішували практичні ситуації, пов’язані із корупцією у ЗВО; перевіряли свої знання, складаючи тести; відвідували онлайн-вебінари від фахівців та фахівчинь АЮКУ, НАЗК, НАБУ, САП, Проєкту «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія» та інших партнерів Асоціації, які працюють у сфері протидії корупції. 

7 команд, які показали найкращі результати в онлайні, пройшли до наступного  —  офлайнового  — етапу квесту. 2 жовтня 2023 р. вони зустрілися на квестових локаціях, й протягом 3 днів змагалися за звання найкращих знавців інструментів боротьби з корупцією. 

 

Практика, якої бракує в аудиторіях  

Знайомі з онлайну персонажі знову зіткнулися з ситуацією з корупційним шлейфом, але цього разу учасники та учасниці діяли не від імені персонажів-студентів, а як детективи НАБУ — вони розслідували справу ректора ВСІ, що намагався продати університетське майно та при цьому отримати неправомірну вигоду. Учасники відтворили усі кроки детективів у такій справі, звіряючись із законодавством та логікою та виконуючи всі необхідні процедури та вимоги. 

Перший день офлайнового квесту був присвячений знайомству команд, які вперше зустрілися на локаціях, але дуже скоро сформували дружню спільноту, де всі різні, але всі рівні. Виконуючи завдання із нестандартного представлення команди чи вигадуючи, що подарувати своєму “Secret Friend”, студенти та студентки розкрили свої сильні сторони, які складно було проявити в умовах онлайну. 

“Кожна із команд, що пройшла до офлайнової частини, були, по суті, нашими суперниками і, маючи високий рівень підготовки, володіючи значними навичками та уміннями, з легкістю могли перемогти нас. Проте, замість того, щоб відчувати суперництво, я постійно відчував доброзичливість і командність. Це, дійсно, лише підсилювало віру в те, що ми одна велика команда, яка йде на шляху до великої мети: абсолютного викорінення корупції з національного простору; побудова країни з нульовою толерантністю до хабарництва і з еталонною для усього світу нормативно-інституційною антикорупційною архітектурою, – розповідає про свої враження учасник команди “Вартові справедливості” Вадим Діденко.

Тоді ж команди розпочали свою роботу над кейсом, й першим завданням було самостійно зібрати фабулу кейсу, шукаючи підказки та взаємодіючи із персонажами. Але розпочати цю подорож слід було з місцини, фото якої вони отримали, де їх чекали інструкції та мапа з квестовими локаціями. Спираючись на мапу та рухаючись від локації до локації, учасники та учасниці мали зібрати 7 історій від персонажів, що розповідали лише уривки усієї історії: самого ректора ВСІ, голови студентського самоврядування, антикорупційного уповноваженого, завідувача кафедри “олімпійських чемпіонів”  і навіть секретарки ректора, якої не було на місці й учасникам та учасницям довелося її видзвонювати. Їх завданням було скласти хронологію фабули. Й вже тут почалася гра з накопиченням балів: чим повнішим був варіант фабули, тим більше балів отримала команда. Врешті, команди отримали конверт з розлогим кейсом та першим завданням, яке їх очікувало наступного дня.

 

 

Другий день квесту був повністю присвячений роботі команд у ролі детективів НАБУ. Кожне завдання — новий крок у розслідуванні справи недоброчесного ректора: учасникам та учасницям довелося відбирати заяву про кримінальне правопорушення, вести допит заявника, формувати слідчу групу, визначити та провести негласні слідчі розшукові дії, погодити відповідне клопотання у слідчого судді, співпрацювати з НАЗК й врешті провести обшук авто, водій якого за сюжетом мав передати кошти підозрюваному. Виконання завдань, обґрунтованість рішень та дій команд на кожному етапі оцінювали судді — експерти усіх антикорупційних органів України: НАЗК, НАБУ, САП, ВАКС, а також громадських організацій, які працюють у сфері протидії корупції. 

На відміну від онлайну, під час якого учасники та учасниці діяли переважно через чат-бота, на офлайновому етапі квесту персонажі були реальними людьми, події відбувалися вживу й усі матеріали були справжніми: від бланків протоколів, що використовують у своїй діяльності детективи НАБУ, до спеціально створеного реєстру відкритих даних, завдяки якому вдалося простежити звʼязки між підозрюваним та його спільниками, та відеокамер, на які фіксувався хід обшуку авто. Й умови роботи були не менш суворими, ніж в реальності: недосип через нічну підготовку до завдань; темпераментні персонажі, які то заважал; обмежений час для виконання завдань, що вимагає швидкості дій та гнучкості — все це ускладнювало й без того нелегкі завдання. 

Головним завданням третього дня квесту стала підготовка до муткорту, який був продовженням розслідування: команди мали представити сторону обвинувачення на судовому засіданні з розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу до ректора ВСІ. Для цього необхідно було виконати всі вимоги відповідної статті Кримінально-процесуального кодексу, спростувати ключові аргументи сторони захисту, до того ж не забувати про здоровий ґлузд, логіку та соціальний контекст правопорушення, яке розслідується. 

 

Можемо запевнити:  усі команди зробили все необхідне, аби недоброчесний ректор ВСІ опинився під вартою. При цьому вони отримали практичний досвід: тепер вони не тільки знають інструменти протидії корупції, а й спробували їх у дії. Й це те, чого студентам і студенткам, за їх власними зізнаннями, так не вистачає в університетських аудиторіях. 

“Ви показали нам, що ж таке практика; показали, що теорія, яку викладають в університеті, – це лише 20 відсотків успіху” – коментує учасниця команди Filiae Themidis Юлія Козьміна.

 

Переможці квесту 

За результатами оцінювання суддями всіх завдань було визначено трійку призерів Антикорупційного квесту: 

Третє місце серед команд, що брали участь в Антикорупційному квесті, зайняла команда “Юристи, зроблені в Україні”, до складу якої увійшли Анна Неоднича, Ольга Сіра та Владислав Бесарабчик, які представляли Державний університет економіки і технологій.

Друге місце в рейтингу команд Антикорупційного квесту посіла команда “Exaltatus” у складі студентів Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Віталія Яворського, Дмитра Квасильчука, Єгора Зав’ялова

Переможцями стала команда “Вартові справедливості”, до складу якої увійшли студенти та студентки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого — Вадим Діденко, Сніжана Вербицька, Єлизавета Глущенко, Ксенія  Валеня та Геракл Арзуманов (у фіналі брав участь онлайн). Команда отримає можливість побувати в Дубліні та дізнатися про досвід Ірландії у сфері запобігання корупції. 

Протягом кількох днів команда-переможець зустрінеться з науковцями Центру наукових досліджень Дублінського міського університету та Дублінського Трініті-коледжу, представниками Міністерства юстиції та членами Консультативної ради Ірландії з боротьби з економічною злочинністю та корупцією, відвідають офіс Transparency International Ireland тощо.

Люди, без яких Антикорупційний квест не відбувся б 

Чи не найбільшим відкриттям Антикорупційного квесту стали люди — професійні, небайдужі, натхненні. На старті квест був просто амбіційним задумом, й мало хто розумів, як його реалізувати. Але Марія Ципʼящук, Юлія Ломжець, Антон Лобов, Валентина Гуменна та Андрій Удовиченко, обʼєднані ідеєю небанального навчання антикорупції, зробили з нашвидкоруч накиданої концепції квесту успішний проєкт, подібних якому немає в Україні. Протягом більш ніж півроку команда працювала над розробкою формату, змісту та механіки квесту, залучаючи не тільки фахівців з антикорупційних органів, але й інформаційні технології та штучний інтелект. 

Офлайновий етап квесту виявився не меншим викликом для команди, ніж онлайновий, й на допомогу прийшли неймовірні люди. Експерти національних антикорупційних органів України — НАЗК, НАБУ, САП, ВАКС та громадських організацій, що працюють у сфері протидії корупції, стали суддями, консультантами, а подекуди й акторами та організаторами Антикорупційного квесту. 

“Я не впевнений, що найближчим часом у мене з’явилася б така можливість, особисто поспілкуватися з детективами / керівниками відділів НАБУ, НАЗК, помічницею Голови ВАКСу (які то виявилися грамотні, досвідчені і, водночас, приємні люди!). Проте це стало можливим саме завдяки Антикорупційному квесту та його організаторам. Ті знання, які я отримав за результатом цього спілкування, – це щось неоціненне і таке, що наврядчи можна просто забути,” – коментує учасник команди “Вартові справедливості” Вадим Діденко.

Серед професіоналів, які були поряд з учасниками на локаціях й допомагали, консультували, розʼяснювали та оцінювали роботу команд, були:

Микита Водзянський — головний спеціаліст відділу просвітницької роботи Управління просвітницької роботи та навчальних програм НАЗК;

Ганна Ткаченко — провідний спеціаліст відділу просвітницької роботи Управління просвітницької роботи та навчальних програм НАЗК, експертка Офісу доброчесності НАЗК

Ірина Тимченко — керівник відділу професійного розвитку уповноважених підрозділів Управління просвітницької роботи та навчальних програм НАЗК 

Павло Буздиган — старший детектив, заступник керівника відділу детективів НАБУ

Віталій Пісний — старший детектив, заступник керівника відділу детективів НАБУ

Катерина Павловська головний спеціаліст сектору Відкритого офісу Управління комунікацій та зовнішніх зв’язків НАБУ

Тетяна Шалагон — головний спеціаліст сектору Відкритого офісу Управління комунікацій та зовнішніх зв’язків НАБУ

Станіслав Броневицький — прокурор шостого відділу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора;

Оксана Вознюк — помічниця Голови Вищого антикорупційного суду

Анна Федоренко — консультантка з питань антикорупційної політики і захисту викривачів Проєкту «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія» (SACCI)

Сергій Мовчан – керівник Департаменту документування воєнних злочинів Української Гельсінської спілки з прав людини

Катерина Дацко – виконавча директорка ГО «Фундація інституційного розвитку»

Ілля Бєляк помічник-консультант народного депутата України, голова Експертної ради студентства закладів вищої освіти, співголова ГО «Обʼєднання Студентських Самоврядувань».

Висловлюємо вдячність усім партнерам та друзям, які підтримали цей проєкт та зробили його неймовірним досвідом не тільки для учасників та учасниць, а й організаторів та організаторок! 

 

Антикорупційний Квест організований в межах проєкту «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: закордонний досвід і національна практика», що реалізується за підтримки Проєкту USAID «ВзаємоДія».



Антикорупційний квест АЮКУ: як ідея небанального навчання перетворилася в унікальний антикорупційний проєкт
X