Антикорупційний проєкт набирає обертів: учасники фіналізували інструмент аналізу корупційних ризиків ЗВО

Який контекст закладів вищої освіти та як його використати під час аналізу корупційних ризиків? 5 пілотних вишів проєкту “Антикорупційний комплаєнс у вишах: від визначення ризиків до їх подолання” дослідили контекст своїх університетів, що стане основою для моніторингових візитів.

14 – 15 серпня відбулася друга робоча зустріч з метою фіналізації інструменту аналізу корупційних ризиків у закладі вищої освіти, а також розробки плану проведення моніторингів у п’яти ЗВО.

Якісний контекст є одним із інструментів для управління корупційними ризиками. Описуючи контекст ми ніби розкладаємо діяльність закладу на мікропроцеси, оцінюємо ступінь їх підконтрольності, вказуємо відповідальних за реалізацію та вплив зовнішніх та внутрішніх факторів. В подальшому ці контексти стануть частинами моніторингових звітів п’яти пілотних ЗВО“, – пояснює керівниця проєкту “Антикорупційний комплаєнс у вишах: від визначення ризиків до їх подолання” Катерина Дацко.

Антикорупційний проєкт набирає обертів

Впродовж першого дня керівники юридичних клінік презентували аналіз контексту своїх закладів вищої освіти. Так, учасники визначили можливі корупційні ризики, які можуть виникати в межах різних напрямів діяльності університетів. Зокрема, учасники визначили пріоритетні наступні із них:

 1. освітній напрям,
 2. науковий напрям,
 3. міжнародна діяльність,
 4. профорієнтаціна робота та набір здобувачів,
 5. виховна та культурно-масова робота,
 6. обслуговування студентів та співробітників,
 7. робота з персоналом,
 8. фінансово – господарська діяльність,
 9. комерційна діяльність ЗВО,
 10. акредитація та ліцензування освітніх програм,
 11. партнерства ЗВО.

Також до участі у зустрічі долучилися й уповноважені з питань запобігання та виявлення корупції трьох університетів:

 • Богдан Михальчук, уповноважений з оцінки корупційних ризиків та моніторингу виконання антикорупційної програми у Національному університеті “Острозька академія”,
 • Микола Новохадський, уповноважена особа з питань виявлення та протидії корупції Національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова,
 • Андрій Мошнін, начальник відділу внутрішнього контролю і корупції Університету державної фіскальної служби України.

Представники поділилися досвідом роботи, розповіли про особливості діяльності уповноважнених, плюси та мінуси своєї роботи.

Впровадження ефективних антикорупційних інструментів безпосередньо впливає на якість освіти в університеті. Правильна організація роботи уповноваженого сприяє прозорості та відкритості в університеті, а формування нульової толерантності до корупції є його основним завданням в університетській спільності“, – розповів Богдан Михайльчук.

Антикорупційний проєкт набирає обертівНаступного дня команда проєкту фіналізувала інструмент та склала план 3-денних моніторингових візитів до зво. Також учасники обговорили та на практиці розглянули нетипові ситуації, які можуть виникнути під час проведення моніторингів.

Моніторинги п’яти вишів відбудуться у вересні-жовтні цього року. Це дозволить провести контент-аналіз ймовірних корупційних ризиків вишів і скласти Карту типових корупційних ризиків у сфері вищої освіти, що буде використовувались на занальнонаціональному рівні.

“Згідно останніх соціологічних опитувань і проєкту Національної антикорупційної стратегії на 2021-2025 рр. освіта визнана однією з найбільш корумпованих сфер. Тому оцінка корупційних ризиків у ВУЗах, яку проводить Асоціація юридичних клінік, допоможе зрозуміти найбільш вразливі напрями діяльності вишів та ідентифікувати найкращі заходи запобігання, а Національному агентству з питань запобігання корупції надавати методологічну підтримку, яка відповідає потребам уповноважених в університетах”, – підсумувала менеджерка проєкту, експертка з питань антикорупційної політики USAID «ВзаємоДія» Галина Кохан.

менеджерка проєкту, експертка з питань антикорупційної політики USAID «ВзаємоДія» Галина Кохан

Нагадаємо, участь у проєкті беруть 5 пілотних вишів для оцінки та дослідження корупційних ризиків у сфері вищої освіти:

 • Державний університет економіки і технологій (м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.),
 • Донецький державний університет управління (м. Маріуполь, Донецька обл.),
 • Національний університет кораблебудування ім. адмірала Макарова (м. Миколаїв),
 • Національний університет «Острозька академія» (м. Остріг, Рівненська обл.),
 • Університет державної фіскальної служби України (м. Ірпінь, Київська обл.).

Проєкт здійснюється за підтримки проєкту USAID “ВзаємоДія”. Подробиці про проєкт читайте на сайті Асоціації.

Ця публікація стала можливою завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю організації Грантоотримувача і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.
Антикорупційний проєкт набирає обертів: учасники фіналізували інструмент аналізу корупційних ризиків ЗВО
X