Асоціація юридичних клінік України провела Гакатон із Практичного права (Street Law)
Асоціація юридичних клінік України провела Гакатон із Практичного права (Street Law)

17 команд студентів-клініцистів з різних регіонів України взяли участь у гакатоні з Практичного права (Street Law) «Забезпечення правових потреб людей в умовах війни». Гакатон тривав онлайн з 21 по 28 листопада та був організований Асоціацією юридичних клінік України (АЮКУ). Його метою було  залучення студентів до розробки оригінальних матеріалів і креативних підходів до правопросвітницької роботи щодо правових проблем українців в умовах воєнного стану.

Впродовж семи днів поспіль команди виконували завдання гакатону, відвідували майстер-класи та отримували експертну підтримку стосовно найрізноманітніших питань від менторів. І це тільки зовнішня сторона заходу. За лаштунками гакатону лишилось чимало пошуків і відкриттів, командної роботи та співпраці, емоцій і напруження сил у боротьбі з неочікуваними перешкодами.

На початку гакатону кожна команда отримала тему свого майбутнього правопросвітницького заняття, що висвітлює ті чи інші правові проблеми людей в умовах війни: особливості статусу переміщених осіб тавразливих категорій населення під час війни; доступ до правосуддя та  інформації; специфіка висвітлення воєнних дій; різниця між воєнним й військовим станом та ін.

Згідно з усіма канонами формату гакатону, команди працювали над розробкою правопросвітницьких матеріалів в умовах обмеженого часу і чітко визначених завдань. На першому етапі учасники розробили концепцію та сценарій свого уроку; на другому – графічні матеріали, що будуть використовуватись у ньому; третій етап передбачав підготовку відеосюжету або інтерактивної гри за тематикою заняття.

За результатами трьох етапів судді визначили найкращі команди, які представлять свої розробки на фестивалі Практичного права (Street Law) АЮКУ: Астрея, Ліга справедливості, Персони grata, Славний Millennium, Феміда, ЧПБН, Юристи маминої подруги, Alma Mater, Law and Order, Le Lawyers, Levitas, Young Law, Ucula.

Попри те, що проведення гакатону припало на час повсюдних відключень електроенергії та зв’язку, команди продемонстрували стійкість і наполегливість, продовжуючи працювати над завданнями, спілкуватися із членами суддівської колегії та вдосконалювати свої напрацювання за їх рекомендаціями.

«Гакатон став для нашої команди справжнім викликом, адже припав на блекаут. Всі ці обставини змотивували нас ще більше працювати та шукати вихід з ситуації. Тому зв’язувалися з командою як могли; нам допомогло, що кожен відповідально працював над своєю частиною роботи. Наш урок має на меті пояснити людям різницю між поняттями “ВПО”, “біженці”, “мігранти” та “тимчасовий захист, що досить актуально в наш час. Наш правопросвітницький урок відрізняється від типових уроків своєю практичною спрямованістю, бо отримані теоретичні знання аудиторія може відпрацювати одразу на практиці» – розповідає учасниця команди-фіналістки «Юристи маминої подруги» Анна Неоднича.

На кожному новому етапі учасників очікували не тільки нові завдання, але й майстер-класи від експертів у різних сферах. В межах гакатону проведено вісім майстер-класів, що охопили майже усі аспекти підготовки правопросвітницького заняття – від того, як говорити про юридичні проблеми та готувати презентації, до найновіших технік і методів, що використовуються у Практичному праві. На майстер-класах своїм досвідом та порадами з учасниками ділилися:

  • Андрій Галай, д.ю.н., член Правління АЮКУ ( майстер-класи «Як не витрачати час на неякісну правопросвіту, а відразу працювати сучасно»; «Нелінійне Street Law або комікс для правопросвіти зі складної теми»);
  • Емі Уоллес, професор-адʼюнкт Нью Йоркської школи права, США ( майстер-клас «Working Collaboratively to Design Creative Street Law Lessons»);
  • Лілія Амелічева, д.ю.н., членкиня Правління АЮКУ (майстер-клас «Із офлайна в онлайн: зміна підходів до підготовки правопросвітніх занять»);
  • Яна Собко, редакторка юридичного онлайн-медіа Lойер, авторка онлайн-курсу та телеграм-каналу Legal Writing ( майстер-класи «Як розповідати про право, щоб тебе розуміли і хотіли слухати ще»; «Як юристам робити ефективні та креативні презентації?»);
  • Тимур Тимченко, креативний директор і режисер Joyss agency (майстер-клас «Смартфон, як інструмент сторітелінгу»);
  • Наталія Шелудякова, менеджерка з комунікацій АЮКУ (майстер-клас «Інфографіка у правопросвіті: DOs and DONTs»).

Гакатон є частиною проєкту АЮКУ щодо посилення спроможності юридичних клінік із забезпечення доступу до правосуддя в умовах воєнного стану, який реалізується за сприяння Програми USAID «Справедливість для всіх». Розроблені в його рамках правопросвітницькі матеріали будуть представлені на фестивалі Практичного права (Street Law), запланованому на 9 грудня. У подальшому вони використовуватимуться під час проведення занять в українських та іноземних закладах освіти, а також будуть доступні для широкої громадськості.

Цей захід став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх».

Асоціація юридичних клінік України провела Гакатон із Практичного права (Street Law)
X