АЮКУ провела навчання для кураторів юридичних клінік
АЮКУ провела навчання для кураторів юридичних клінік

Здатність юридичних клінік ефективно виконувати свої навчальні та соціальні функції залежить від багатьох факторів, однак не останнім з-поміж них є професійна підготовка та безперервне вдосконалення знань та навичок людей, що в них працюють. Саме тому навчання для кураторів юридичних клінік та викладачів, зацікавлених у відкритті та керівництві юридичних клінік у майбутньому стало одним із напрямів реалізації проєкту Асоціації юридичних клінік України (АЮКУ) “Посилення спроможності юридичних клінік із забезпечення доступу до правосуддя в умовах воєнного стану” за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх». 

Експерти АЮКУ розробили онлайн курс навчання для кураторів юридичних клінік із організації роботи юридичної клініки та викладання юридичного клінічного курсу, який був впроваджений протягом квітня-травня 2023 р. Навчання було спрямоване на посилення компетенцій керівників юридичних клінік, вдосконалення їх професійних навиків, обговорення актуальних питань сучасної юридичної клінічної освіти, а також допомогу та рекомендації правничим школам щодо впровадження курсу з клінічної юридичної освіти. Оголошення про набір на навчання привернуло увагу не тільки юридичної клінічної спільноти, а й представників правничих шкіл, що планують відкривати юридичні клініки, та юристів-практиків. 

У навчанні взяли участь 25 представників юридичних клінік та правничих шкіл з різних регіонів України. Серед учасників були як ті, хто вже давно займається викладацькою діяльністю та керує юридичною клінікою, так і представники щойно створених юридичних клінік, які шукають підтримки та можливості перейняти досвід у професійної спільноти. Але головною мотивацією як одних, так і інших було поглиблення знань з організації роботи юридичної клініки, набути навичок, необхідних для того, щоб приймати виклики сучасності, а також бажання обмінятися досвідом впровадження курсу “Правнича клініка”. 

Розробницею курсу, а головною тренеркою та координатором навчання стала Юлія Матвєєва, членкиня правління АЮКУ, к.ю.н., завідувачка Правничої клініки Національного університету «Києво-Могилянська академія», яка стала й. Під її керівництвом учасники відточували свої мʼякі навички, поглиблювали розуміння місії юрклінік та особливостей їх функціонування в сучасних умовах, обговорювали найгостріші проблеми, з якими стикаються, та розробляли власні проєкти. 

До навчання були залучені як українські, так й іноземні експерти.  

Зокрема, під час заняття, присвяченого етичним та психологічним аспектам діяльності юридичних клінік, своєю експертизою у сфері юридичної професійної етики поділився Джим Молітерно, професор права Вінсента Бредфорда, Університет Вашингтона і Лі (Вашингтон, США). Головним викликом для куратора юридичної клініки, за його словами, є необхідність утримання балансу між свободою клініциста у роботі з клієнтом, можливістю робити помилки та навчатися на них та інтересами клієнта, захистити які куратор юрклініки повинен бути готовий повсякчас. 

В ході того ж заняття Юлія Матвєєва поділилася досвідом Навчальної лабораторії «Правнича клініка» Національного університету «Києво-Могилянська академія» вирішення етичних дилем, зокрема щодо випадків, коли відмова консультувати клієнта є етичною та виправданою.

Учасники також мали можливість дещо розширити свої знання з традиційних для роботи юридичної клініки видів діяльності – інтервʼювання та консультування клієнтів, правопросвіта, комунікації тощо. 

Про методики практичного права (Street Law), які використовують юридичні клініки США, розповіла Емі Уоллес, професор-адʼюнкт Нью Йоркської школи права, представниця міжнародної організації Street Law, Inc. (США) Спікерка поділилася досвідом впровадження міжнародних проєктів щодо популяризації та впровадження методів Street Law в Грузії, Узбекистані, Пакистані, Уганді та підтримку ініціатив Асоціації юридичних клінік України. Українського контексту у розмову про практичне право додали Юлія Ломжець, голова АЮКУ, та Марія Ципʼящук, членкиня Правління АЮКУ. Вони зосередилися на питаннях, чому правопросвіта є частиною діяльності юридичних клінік і чому варто використовувати формат інтерактивних занять у навчанні та правопросвіті, а також поділилися напрацюваннями АЮКУ у цій сфері. 

На ключових речах, які необхідно враховувати при викладанні студентам питань інтервʼювання та консультування клієнтів, зосередив свою увагу Ділейн Свенсон, професор права Люблінського католицького університету (Польща). Він акцентував на необхідності навчити студентів розуміти сенс та головну мету кожного з етапів інтервʼювання клієнта, сформувати вміння розкрити клієнта та дати можливість розповісти свою історію, а також бути клієнтоорієнтованими, щоб клієнт міг розуміти опції, які можливі у вирішенні того чи іншого питання, про їхні юридичні наслідки, та самостійно обрати одну або кілька з цих опцій. 

Інна Птіцина, спеціалістка з комунікацій в legaltech, розповіла про комунікацію в юридичній клініці, те, як зробити її максимально ефективною, особливо в умовах переходу в онлайн-формат, а також як клієнтоорієнтованість може допомогти комунікації бути ефективною. 

Окремий модуль навчання був присвячений інформаційним технологіям в юридичній практиці. Під час заняття запрошені експерти Андрій Удовиченко, workflow designer, Богдан Логвін, юрист з персональних даних, директор з трансформацій в AVITAR розповіли про інструменти, які можуть використовуватися для оптимізації роботи юридичної клініки – Notion, Coda, набір інструментів Microsoft, можливість використання штучного інтелекту, Сервіси Google Docs та Google Drive тощо. 

Окрім безпосередніх зустрічей та спілкування із тренерами, учасники мали своє групове «домашнє завдання»: керівники юрклінік та викладачі обʼєднувалися за колом інтересів та працювали над власними проєктами – хтось поглиблено досліджував окремі аспекти роботи ЮК чи інструменти поліпшення викладання юридичного клінічного курсу, а хтось розробляв концепцію спеціалізованих ЮК. Зокрема, серед тем презентованих проєктів були:  

  • Виклики правопросвітницької діяльності в дистанційному форматі;
  • Спеціалізована юридична клініка з надання правової допомоги ВПО, військовим та жертвам збройного конфлікту;
  • Онлайн курс «Правничі клініки»; 
  • Правова допомога волонтерам та людям, які здійснюють публічні збори благодійних пожертв;
  • Використання симуляцій та вдосконалення процесу викладання в юридичній клініці. 

Щоб робота, здійснена за час навчання, не лягла «у шухляду», учасники мали можливість представити свої напрацювання на Міжнародному науковому форумі 29 квітня у м. Вінниці у вигляді: виступу або наукової публікації у фаховому журналі категорії Б. АЮКУ провела навчання для кураторів юридичних клінік
X