Бути частиною міжнародної клінічної юридичної спільноти. Участь України в 7-й конференції ENCLE

7-а Конференція ENCLE & IJCLE була присвячена питанню якості послуг, що надаються юридичними клініками, та необхідності їх стандартизації й оцінки. Було взаємно визнано, що досвід української юридичної клінічної спільноти надихнув процес розробки стандартів в рамках проекту Erasmus + STARS, оскільки Асоціація юридичних клінік України (АЮКУ) ухвалила свої Стандарти діяльності юридичних клінік ще в 2014 році. Крім того, у 2017 році був розроблений, пілотований і остаточно затверджений Інструмент оцінки відповідності Стандартам.

З того часу оцінено 13 юридичних клінік, 6 з яких показали базовий рівень, а 7 – відповідність Стандартам. Про це і значно більше українська делегація, яку представляли три члени Правління Асоціації – Андрій Галай, Юлія Ломжець, Марія Цип’ящук та юридичний радник програми USAID «Нове правосуддя» Ашот Агаян, розповідали під час конференції, яка пройшла з 3 по 5 липня 2019 року в Університеті Коменського, Братислава, Словаччина. Представники юридичних клінік та люди, пов’язані з якістю професійної юридичної освіти з більш ніж 20 країн, зібралися разом для обговорення теми: “Удосконалення майбутнього: використання клінічної юридичної освіти для навчання юристів задля справедливого суспільства”.

Семінари, лекції, окремі та спільні панельні дискусії, робота з кейсами та навіть сесії медитації для розвитку усвідомленості – все це було частиною програми Конференції.

Отже, перший день розпочався факультативними семінарами з аналізу проектної версії Європейських стандартів найкращих практик юридичних клінік, а також паралельних презентацій, пов’язаних з різними аспектами освіти майбутніх юристів. Як згадувалося вище, український досвід багато разів зазначався як приклад ефективного процесу стандартизації. Насправді, Інструмент оцінки діяльності юридичних клінік та практичні результати його застосування були представлені на панельній дискусії “Інноваційні інструменти для оцінки якості юридичної клінічної освіти” протягом другого дня Конференції.

Матеріали презентацій можна завантажити за посиланнями:

Презентація статистиних даних про юридичні клініки України

Презентація для доповіді на Конференції

Було й чимало інших презентацій і майже на усіх них представники України змогли побувати. “Було надзвичайно цікаво дізнатися про розвиток діяльності юридичних клінік у різних країнах: юридична освіта в Ірландії, навчальний курс в Угорщині, впровадження стандартів діяльності в Австралії”, – каже Виконавча директорка АЮКУ Юлія Ломжець.

Учасники мали багато часу, щоб обмінятися цінними ідеями і обговорити майбутні спільні проекти. Голова Правління Асоціації Андрій Галай переконаний: “Зараз ми активно працюємо над розвитком міжнародного співробітництва між українською юридичною клінічною спільнотою та юридичними клініками з інших країн, а також самою ENCLE. Завдяки зусиллям останніх років ми маємо хороший потенціал, щоб бути досить цікавим для іноземних партнерів”. Особливо приємно було знову бачити колег з Польщі, які взяли участь у Першій Міжнародній Школі професійних навичок для керівників юридичних клінік, яка відбулася у Варшавському університеті з 17 по 19 червня.

Оскільки роль академічної свободи та мобільність освіти широко розвиваються – питання уніфікації та єдиного тлумачення основних термінів, а також цілей юридичної клініки та її найбільш ефективного формату роботи стають все більш актуальними. Цей процес також зумовлює тенденції клінічної юридичної освіти:

  • визнання того, що юридичні клініки повинні бути невід’ємною частиною юридичної професійної освіти;
  • юридичні клініки прагнуть працювати з реальним клієнтом. У той же час – все ще існують ЮК різних типів (судові, медіаційні, юридичні клініки зі Street Law (“Практичного права”) так ін.) і ЮК, які практикують тільки дослідження кейсів та їх моделювання – отже ці різні юридичні клініки вимагають різних стандартів і врегулювання, а також різних етичних правил роботи;
  • має бути чіткий баланс розуміння та дотримання освітньої мети юридичної клініки, що призводить до дилеми зобов’язань перед клієнтом проти зобов’язань перед студентом

Загалом, Конференція пройшла чудово, оскільки її Організаційний Комітет доклав багато зусиль, щоб зробити подію комфортною та змістовною. Особлива чарівність стародавньої, але такої привітної Братислави, затишна атмосфера під час спільної святкової вечері та така кількість однодумців залишила тривале відчуття справжньої залученості та натхнення.

Ми сподіваємося, що це натхнення сприятиме подальшому зміцненню ролі юридичних клінік в Україні та світі.

 Участь української делегації у 7-й конференції ENCLE & IJCLE стала можливою завдяки підтримці програми USAID Нове правосуддя, як і розробка Інструменту оцінки діяльності юридичних клінік. Асоціація юридичних клінік України також висловлює особливу подяку американській професорці пані Лії Уортам, яка надала експертну допомогу для змістового наповнення Інструменту.

 

*Основне фото допису взято із офіційного веб-сайту ENCLE

Бути частиною міжнародної клінічної юридичної спільноти. Участь України в 7-й конференції ENCLE
Scroll Up
X