Чому потрібне планування правових заходів в юридичній клініці?
Чому потрібне планування правових заходів в юридичній клініці?

 

Йдеться не про необхідність глобального стратегічного планування діяльності, адже це безперечно та не підлягає сумніву. А от чи треба планувати свою правопросвітню діяльність на найближчий час? Про це у своєму блозі розкаже Наталія Єсіна, координаторка правопросвітнього напряму громадської приймальні УГСПЛ на Сумщині.

Під час моніторингу Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ (далі – ХНУВС) наша експертна група визначила необхідність складання чіткого графіку тем та заходів правової просвіти. У звіті вказано, що ми рекомендуємо скласти такий графік принаймні на півроку, з вказанням двох різних форм правової просвіти щомісячно. Навіщо? Адже клініка і так проводить заходи правової просвіти, має чудові відгуки, як від студентів-консультантів так і від учасників цих заходів.

На перший погляд може здаватися, що це зайва паперова робота, яка буде потрібна лише для «галочки». Але це не так. Оптимальний розподіл ресурсів допомагає досягти поставленої мети. Тож, спочатку визначаємось з метою: правова просвіта ведеться задля того, «щоб було що написати у звіт чи безболісно пройти моніторинг» чи задля того, щоб дійсно підвищувати рівень правової обізнаності учасників заходів, допомагати громаді дізнаватися корисну інформацію, вчити студентів організовувати, готувати та проводити заходи? Для прикладу, у Сумській філії ХНУВС не вистачало різноманітності – заходи проводяться регулярно, вони непогані, але чимось схожі між собою, зовсім не було публікацій…

Коли я почала працювати в громадській приймальні Української Гельсінської спілки із прав людини (далі – УГСПЛ), одним з моїх обов’язків було складання таких графіків. І планування мені теж не подобалось… Спочатку!

Досить швидко прийшло розуміння, що витративши зайвих півгодини на місяць, я значно спрощую свою роботу. Бо були такі місяці, коли запрошення до проведення спільних заходів були майже щотижня, виникали потреби в публікаціях роз’яснень законодавчих нововведень відповідно проектній тематиці та раптово треба було провести один-два заходи поза планом. А були й періоди так званої «тиші», коли в громадському секторі Сумщини нічого не відбувалось. Саме в такі дні й можна було б провести одне, а інше – наступного тижня, не перевантажуючи свою нервову систему .

Повертаючись до важливості планування, не складно продумати один «живий» захід на наступні 3-4 тижня, на який будуть запрошені учасників відповідно до тематики. Додаємо до графіку приблизну кількість учасників, кого хотіли б запросити як учасників/ партнерську організацію/ представників стейкхолдерів – і півсправи вже зроблено.

Планування може відбуватися згідно з тематичними «днями»: Дня прав людини, 16 днів проти насильства, Протидії торгівлі тощо. При цьому, можна запланувати публікації. Наприклад, до Міжнародного дня осіб з інвалідністю (найближче, що спало на думку – 3 грудня) студент-консультант може самостійно продумати та написати актуальну статтю, яку опублікують не лише на сайті навчального закладу, а й на інтернет-сторінках партнерів юрклініки. Писати статті та рекомендаційні пам’ятки разом з представниками партнерських організацій та установ – ще один спосіб урізноманітнити свою діяльність та покращити взаємодію.

Безперервність планування дозволить ефективно організувати проведення різноманітних форм правових заходів та вивести свою роботу на новий рівень співпраці з партнерами – перевірено особисто.

Авторка:

Наталія Єсіна, координаторка правопросвітнього напряму громадської приймальні УГСПЛ на Сумщині

Чому потрібне планування правових заходів в юридичній клініці?
X