Чи повинні Ви платити за мікрозайм, якого не брали? – Історія успіху юридичної клініки “Феміда”

Здавалося б – це очевидно, що оплачувати варто лише власні борги, або ті – де людина виступає поручителем. Разом з тим, у житті виникають різні ситуації, коли банки/колектори/кредитні установи вимагають сплатити заборгованість за займом… якого людина не брала. Чи так очевидно легко переконати співробітників цих установ у тому, що їхні вимоги неправомірні?  Про це читайте в черговій історії успіху Юридичної клініки “Феміда” Донецького державного університету управління, яка допомогла клієнту у вирішенні проблеми щодо оформлення на нього чужого мікрозайму.

В листопаді 2019 року Валерію Олеговичу почали надходити дзвінки з невідомої йому фінансової установи “Megagroshi”, з вимогою повернути борг по мікрозайму. На це клієнт виважено відповідав, що не брав ніякого мікрозайму і платити борг не збирається, бо був впевнений, що виникла помилка і все вирішиться саме по собі.

Кожного місяця дзвінків ставало все більше, вони надходили з різних телефонних номерів та в різний час доби, через це клієнт почав перебувати в доволі знервованому стані, що заважало йому займатися веденням бізнесу. Він навіть хотів повернути цей борг аби його більше не турбували, але дізнавшись суму вимоги – 10 100 гривень, вирішив звернутися за правовою допомогою до юридичної клініки.

“Він навіть хотів повернути цей борг аби його більше не турбували…” – часто колекторські компанії чи інші кредитні установи саме на це й розраховують – що людина, під впливом страху/надокучливості або просто через те, що достеменно не з’ясує питання – перерахує кошти. 

За результатами розгляду, консультанти юридичної клініки, під керівництвом викладачів, надали клієнту інформацію щодо прав та обов’язків споживача фінансових послуг та роз’яснили чіткий алгоритм дій у даній ситуації:

1. Потрібно отримати всю інформацію щодо мікрозайму

Необхідно дізнатися: хто є кредитором, якою є актуальна сума заборгованості, коли було оформлено позику, чи є можливість ознайомитись з документами по справі. Окрім цього, можна скористатися послугою Українського Бюро кредитних історій. На офіційному сайті Бюро є можливість перевірити кредитну історію щодо себе.

2. Надіслати повідомлення кредитору

Після того, як дізнались, хто є кредитором, потрібно надіслати йому повідомлення (звернення). У цьому зверненні слід прояснити ситуацію: що Ви не оформлювали позику/мікрозайм та жодних коштів не отримували, а скоріше за все стали жертвою зловмисників. Також, потрібно обов’язково вимагати копію електронної анкети-заявки, копії документів, що підтверджують перерахування або видачу коштів.

3. Подати заяву до поліції

Оформлення щодо іншої особи чужого кредиту містить ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 190 Кримінального кодексу України – шахрайство. Отже, якщо кредитор ігнорує надіслані йому повідомлення, слід подати заяву до поліції про те, що на Вас було оформлено чуже грошове зобов’язання. Таким чином, за Вашою заявою органи поліції відкриють кримінальне провадження та починають досудове розслідування.

4. Отримати витяг про внесення відомостей до ЄРДР

Після того, як за Вашою заявою відкриють кримінальне провадження, слід отримати витяг про внесення відомостей Єдиного реєстру досудових розслідувань та надати копію витягу кредиторові з повідомленням про те, що відкрито кримінальне провадження.

Законодавча база:

  1. Конституція України
  2. Цивільний кодекс України
  3. Кримінальний кодекс України
  4. Закон України “Про банки та банківську діяльність”
  5. Закон України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”

Після отримання консультації юридична клініка підтримувала комунікацію із Валерієм та дізналася, що він налагодив зв’язок із фінансовою установою, яка, ніби то, надала йому позику і почав вирішення справи шукаючи компроміс. Після того, як працівники фінансової установи дізналися, що клієнт має “карту дій”, вони погодилися із тим, що могла виникнути помилка, а після перевірки всіх відомостей, підтвердили це і надокучливі дзвінки із неправомірними вимогами припинилися. Так, фактично за один день і декілька дзвінків була вирішена проблема.

Мене звати Валерій і в листопаді 2019 року я звернувся до юридичної клініки “Феміда” Донецького державного університету управління з проханням допомогти у вирішенні проблеми, пов’язаної з оформленням на мене чужого мікрозайму. Консультант юридичної клініки швидко відреагував на мою проблему. Пояснив, що необхідно зробити та як реагувати на дзвінки від шахраїв, які були регулярними. Після правової консультації, яку мені надали в юридичній клініці “Феміда”, я швидко позбувся проблеми і тепер знаю, як поводити себе з шахраями. Раніше я не вірив, що юридичні консультації можуть бути безкоштовними, але Ваша юридична клініка довела зворотнє. Дякую Вам за це!”,- прокоментував Валерій.

Ця історія є гарним прикладом ситуації, коли проблемне питання можна вирішити ще в досудовому порядку – але за умови, що людина добре обізнана зі своїми правами та обов’язками надавача фінансових послуг.

Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку за умовами Договору з Асоціацією юридичних клінік в рамках гранта, наданого Проектом USAID “Трансформація фінансового сектору”. Висловлені в цьому матеріалі думки автора необов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки.

Чи повинні Ви платити за мікрозайм, якого не брали? – Історія успіху юридичної клініки “Феміда”
Scroll Up
X