Права жінки-військовослужбовця на відшкодування вартості за найм житла
Права жінки-військовослужбовця на відшкодування вартості за найм житла

До Юридичної клініки Школи права УКУ звернулась жінка-військовослужбовець рядового складу Збройних Сил України, яку цікавить, чи передбачені законодавством пільги по відшкодуванню половини вартості найму житла та чи враховується для цього статус одинокої матері.

Щодо аналізу ситуації

 Питання щодо забезпечення військовослужбовців жилими приміщеннями регулюються Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Так, абз. 5 ч. 1 ст. 12 даного закону передбачено, що у разі відсутності можливості розміщення військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу у спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини та сімейних гуртожитках військова частина зобов’язана орендувати для військовослужбовців та членів їх сімей жиле приміщення або за їх бажанням виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення.

Детальніше регулювання порядку отримання такої компенсації передбачено Інструкцією з організації забезпечення військовослужбовців ЗСУ. Відповідно до п. 7 для реалізації права на отримання компенсації за піднайом військовослужбовець подає рапорт командиру військової частини. Разом з рапортом необхідно також подати такі документи:

1) копії паспорта військовослужбовця та повнолітніх членів сім’ї;

2) копії облікової картки фізичної особи – платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної податкової служби і мають відмітку в паспорті) військовослужбовця та повнолітніх членів сім’ї;

3) інформацію (витяг, інформаційну довідку) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про належне військовослужбовцю та членам його сім’ї;

4) довідку про склад сім’ї та реєстрацію місця проживання (перебування), видану житлово-експлуатаційною організацією, підприємством, установою або органом місцевого самоврядування;

5) копію свідоцтва про народження дитини;

6) довідку про склад сім’ї;

7) довідку про перевірку житлових умов.

Згідно із п. 9 Інструкції виплата компенсації за піднайом військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини.      

Важливо зазначити, що компенсація за піднайом виплачується з дня реєстрації поданого в установленому порядку рапорту (п. 9). Інструкцією не передбачено механізму, який би дозволяв отримати відшкодування за місяці, що передують подачі такого рапорту.  Також згідно з п.3 граничний розмір орендної плати визначається щороку з огляду на наявний фінансовий ресурс, передбачений в кошторисі Міноборони для цієї виплати на відповідний бюджетний період. Розмір орендної плати (без урахування вартості комунальних послуг та енергоносіїв, які військовослужбовець сплачує за рахунок власних коштів) не може перевищувати граничний розмір, визначений на відповідний рік. Отже, відшкодовується не половина вартості, витраченої на найм житла, а встановлюється конкретний граничний розмір такого відшкодування, який не може бути перевищений.

Такий граничний розмір визначається у наказі “Про бюджетну політику МОУ”. Так, з 1 січня 2018 року розмір виплати грошової компенсації військовослужбовцям ЗСУ за піднайм (найм) ними житлових приміщень становить (п. 15):

1)    у місті Київ – 3400 грн. на місяць;

2)    в обласних пунктах – 2550 грн. на місяць;

3)    в інших населених пунктах – 1700 гривень.

При цьому військовослужбовцям за наявності в них трьох і більше членів сім’ї зазначені розміри збільшуються в 1, 5 рази. Втім, для таких сімей також встановлений граничний розмір відшкодування. Так, розмір відшкодування не може перевищувати:

у місті Київ:

  •                склад сім’ї 1-2 особи – 4000 грн.;
  •                склад сім’ї 3 особи – 4100 грн.;
  •                склад сім’ї 4 особи і більше – 6000 грн.;

в обласних центрах:

  •                склад сім’ї 1-2 особи – 3000 грн.;
  •                склад сім’ї 3 особи – 3350 грн.;
  •                склад сім’ї 4 особи і більше – 4520 грн.;

в інших населених пунктах:

  •                склад сім’ї 1-2 особи – 2000 грн.;
  •                склад сім’ї 3 особи – 2300 грн.;
  •                склад сім’ї 4 особи і більше – 3000 грн.

Отже, таким чином для реалізації передбаченого права на компенсацію коштів необхідно подати рапорт командиру військової частини разом із необхідним пакетом документів. Така компенсація буде виплачуватись із дня реєстрації поданого рапорту. Хоча статус одинокої матері не береться до уваги при визначенні розміру такого відшкодування, втім, наявність трьох і більше членів сім’ї впливає на збільшення розміру компенсації. Однак граничний розмір такого відшкодування не може перевищувати 3000 грн на Вашу сім’ю.

Для надання консультативного висновку було використано такі нормативно-правові акти:

1) ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” – Відомості Верховної Ради – 1992- №15, ст. 12

2) Наказ Міністерства оборони України №380 “Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями” – Офіційний вісник України – 2018 – №79, п.3,7,9

3) Наказ Міністерства оборони України “Про бюджетну політику МОУ” №65, п. 15

4) Закон України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” – Відомості Верховної Ради України – 1993 – №5, ст. 18-3

 

Підготувала: студентка Магістерської програми Школи права УКУ Ірина Каня.

Права жінки-військовослужбовця на відшкодування вартості за найм житла

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X