Проблемні кредити: що треба знати споживачу?
Проблемні кредити: що треба знати споживачу?

Ринок споживчого кредитування в Україні мертвий, а серед українців побутує народна мудрість: не брати кредитів ніколи і ні за яких обставин. Поки в Україні вдосконалюється законодавство та впроваджується інститут фінансового омбудсмена, позичальники часто звертаються до нашої клініки  за юридичною допомогою з спірних  питань, що виникли в процесі надання фінансової послуги. 

 

Якщо проаналізувати всі  звернення, що стосуються проблемних кредитів, то найбільш поширеними є ситуації, за яких:

  • Стягуються  незаконно високі комісії. Клієнт спокусився рекламою “кредит під 0%”. Фінансова організація чи банківська установа застосувала оманливі практики з прихованими комісіями та додатковими платежами.
  • Борг проданий за договором факторингу. Невідома клієнту організація повідомила телефоном (листом), що вона є новим кредитором і  вимагає сплатити борг.
  • Оформлена  третіми особами позика онлайн  на банківську карту. Мікрофінансова організація (далі – МФО), що  надає послуги кредитування онлайн,  верифікувала клієнта лише за копіями його документів  та  номером телефону.

Як діяти в таких ситуаціях?

Юридична клініка Східноєвропейського університету консультує👇

1. Зверніться до МФО чи банківської  установи  з проханням надіслати рекомендаційним листом✉ пакет документів: копію кредитного  договору, договір факторингу ( якщо змінився кредитор) та довідку – структуру боргу за складовими: відсотки, пеня, штрафи тощо. Памятайте, що Закон України “Про звернення громадян”  зобов’язує установу надати  відповідь на протязі 30 днів.

2. Вимагайте списання сум, по яким минув строк позовної давності. В більшості випадків сума боргу зростає, наприклад, за рахунок пені, але не всі знають що строк позовної давності по пені лише 1 рік.

3. Підготуйте скаргу до НБУ. Часто скарга є ефективним засобом впливу на банківські установи.

4. Якщо кредитором є державна установа і на всі звернення Ви отримали формальну відписку – зверніться до адмінсуду. Сплачувати судовий збір в цьому випадку непотрібно, а з написанням заяви Вам може допомогти юридична клініка.

5. Погоджуйтесь на сплату заборгованості💰💳 лише в правовому полі. За умови списання чи реструктуризації боргу, попросіть надати Вам гарантійний лист.✉

6. Якщо Ви стали жертвою шахраїв і не оформляли договір про надання фінансових послуг,  необхідно звернутися заявою про вчинення  кримінального правопорушення   до поліції. Як показує практика, з відкриттям кримінального провадження кредитор відмовляється від своїх вимог.☝️

Автори публікації: Галина Сухомлин, Артем Колісник.

 

 

Проблемні кредити: що треба знати споживачу?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X