Коли потрібен дозвіл другого з батьків на виїзд дитини за кордон

Батьків часто цікавлять питання, пов’язані з виїздом дитини за кордон, зокрема:

– коли потрібен, а коли ні дозвіл другого з батьків?
– чи впливає факт розлучення на необхідність отримання дозволу?
– як змусити другого з батьків надати такий дозвіл? 

Одразу слід зауважити, що дозвіл потрібен лише тим дітям, які є громадянами України.

Цьогоріч у законодавстві відбулися значні зміни, які стосуються порядку виїзду дітей за кордон. Мова йде про два пакети законів у рамках ініціативи #ЧужихДітейНеБуває.

 

Раніше дитина могла покинути Україну без згоди батька або матері на виїзд дитини за кордон лише в тих випадках, якщо:

– батько (або мати) є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини;
– в закордонному паспорті матері або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання до іншої держави чи відмітка про взяття на постійний консульський облік;
– один з батьків визнаний недієздатним або безвісно відсутнім на підставі рішення суду;
– за наявності свідоцтва про смерть батька/матері;
– якщо батько/мати рішенням суду позбавлені батьківських прав.

Виїзд із дитиною за кордон можливий був також на підставі відповідного рішення суду.
Ці підстави залишилися і зараз.

 А з 6 лютого цього року батьки, які проживають із дитиною, отримали змогу без перешкод виїжджати за кордон із дитиною, якщо другий з батьків має заборгованість із аліментів на шість і більше місяців.

Коли потрібен дозвіл другого з батьків на виїзд дитини за кордон

 Другий пакет законів ще більше розширює можливості виїзду дитини за кордон на термін до 1 місяця без нотаріальної згоди другого з батьків у разі якщо:

– з дитиною (або за його згодою) виїздить той з батьків, із ким проживає дитина, що підтверджуються рішенням суду або органом опіки і піклування про визначення місця проживання дитини;

– такі мати/батько не перешкоджають другому з батьків бачитися з дитиною (до них не застосовуються заходи примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з дитиною);

 мета виїзду – лікування, навчання, участь дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинок дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей;

– другий з батьків проінформований шляхом надсилання рекомендованого листа про тимчасовий виїзд дитини за межі України, мету виїзду, державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі.

Обов’язку повідомлення другого з батьків немає лише у наступних випадках:

1) місце проживання іншого з батьків невідоме;

2) в такого батька/матері наявна заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 4 місяці (підтверджується довідкою органу ДВС /приватного виконавця), а випадку наявності заборгованості щодо сплати аліментів на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги (що підтверджується документом, виданим ЛКК) – за 3 місяці.

Коли потрібен дозвіл другого з батьків на виїзд дитини за кордон

ВАЖЛИВО: за порушення місячного терміну перебування дитини за кордоном встановлена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 1700 до 3400 гривень (ч. 7 ст. 184 КУпАП України).

Окрім того, такому батькові/матері-порушнику тимчасово обмежується право на виїзд із України з дитиною строком на 1 рік із дня накладення адміністративного стягнення.

Тепер той із батьків, який проживає окремо від дитини, може отримати згоду другого з батьків на виїзд дитини за кордон. Так, умовами отримання дозволу є:

1) такий батько/мати не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки;
2) в нього/неї відсутня заборгованість зі сплати аліментів,
3) мета виїзду – лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинок дитини за кордоном.

Порядок отримання згоди в такому випадку може включати один або два етапи:

ПЕРШИЙ ЕТАП (обов’язковий) – звернення рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з яким проживає дитина, за наданням згоди на виїзд дитини за межі України.

Якщо той із батьків, із яким проживає дитина, не надасть нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон у десятиденний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, інший може пройти ДРУГИЙ ЕТАП та звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

За рішення суду може бути наданий дозвіл на конкретний одноразовий виїзд дитини за кордон із зазначенням його початКоли потрібен дозвіл другого з батьків на виїзд дитини за кордонку й закінчення.

 

Таким чином, без дозволу другого з батьків на виїзд дитини за кордон не обійтися у наступних випадках:

o якщо дитина виїжджає за кордон на термін більше 1 місяця (якщо тільки у другого з батьків немає заборгованості по сплаті аліментів за 3 або 4 місяці залежно від випадку).
o якщо дозвіл на виїзд дитини за кордон просить той із батьків, який проживає окремо від дитини.

У разі виникнення додаткових запитань ви можете звернутись до Юридичної клініки «Pro bono» Національного університету «Острозька академія» за адресою: м. Острог, вул. Семінарська, 2, або написавши нам на e-mail: oa.probono@gmail.com чи на сторінку у Facebook.

 

Підготували консультанти Юридичної клініки «Pro bono» Національного університету «Острозька академія»

Також консультація опублікована на сайті https://ostroh.info 8 грудня 2018 року

 

 

Коли потрібен дозвіл другого з батьків на виїзд дитини за кордон

21 коментар до “Коли потрібен дозвіл другого з батьків на виїзд дитини за кордон

 • 11.11.2019 о 09:38
  Постійне посилання

  Добрий день! Хочу з дитиною за кордон на відпочинок, дозвіл від батька отримали на всі країни(є документ завірений в нотаріуса) батько проживає в Чехії. Дозвіл є дійсний на рік зі всіма країнами, але нам сказали що потрібно на одну країну і чітко вписаний термін перебування, аліменти я не отримую тобто заборгованості немає, і що тепер робити я незнаю, виходить дозвіл є а їхати не можна?

 • 13.02.2020 о 10:27
  Постійне посилання

  Доброго дня. Планую політ до Варшави на 4 дні. Потрібен дозвіл батька на такий термін?
  Чи документ,що дитина проживає зі мною?

 • 29.02.2020 о 15:24
  Постійне посилання

  Добрий день. Хочемо з дітьми поїхати на декілька днів закордон. Двоє батьків будуть поруч. Ще треба якісь документи? Підкажіть.

 • 16.03.2020 о 09:57
  Постійне посилання

  Доброго дня ! Планую поїхати за кордон на 2 місяці з дитиною , дині 5років, але без чоловіка, з чоловіком офіційно не розлучені , чи потрібно ще від чоловіка якийсь дозвіл на виїзд мені з дитиною ? Підскажіть будьласка !)

 • 16.03.2020 о 10:00
  Постійне посилання

  Доброго дня ! Планую поїхати за кордон на 2 місяці з дитиною , дині 5років, але без чоловіка, з чоловіком офіційно не розлучені , чи потрібно ще від чоловіка якийсь дозвіл на виїзд мені з дитиною ? Підскажіть будьласка !)

 • 04.07.2020 о 20:45
  Постійне посилання

  Добрий день підкажіть будь ласка з чоловіком офіційно не розлучилися, хочу з дитиною на місяць поїхати закордон, чи потрібно від нього дозвіл?

 • 01.11.2020 о 16:05
  Постійне посилання

  Доброго дня. Маю повернутися із сином до Чехії. Літаком. Тато наш там, але дозволу не маємо, консульство в Чехії закрите і дозволи не видає. Але народжена дитина в Чехії і маємо пластикові карти з пропискою їхнього тимчасового побиту на 2 роки. Чи пропустять нас на кордоні?

 • 13.01.2021 о 18:11
  Постійне посилання

  Добрий вечір,хочу поїхати з дитиною закордон на тиждень. Чи потрібно дозвіл біологічного батька на виїзд? Розлучені,дитиною не цікавиться вже 7 років,але на аліменти його не подавала по його просьбі… Казав,що буде сам давати гроші….

 • 17.03.2021 о 20:45
  Постійне посилання

  Доброго вечера, я хочу поїхати з дітками за кордон на постійне місце проживання батька лишили батьківских прав на діток, які ще потрібно документи щоб перейти кордон підкажіть будь ласка

 • 18.03.2021 о 17:33
  Постійне посилання

  Добрий день.скажіть будь ласка, що робити жінці яка виходить заміж за іноземця і хоче забрати з собою дитину,а батько не згідний ,що тоді робити ?

 • 26.03.2021 о 20:44
  Постійне посилання

  Добрый день де взяти дозвил вийзду за кордон дитини якщо батько дитини поминяв гражданство

 • 30.03.2021 о 22:16
  Постійне посилання

  Доброго вечора) хочу уточнити колишня дружина вимагає доручення на виїзд дитини строком на 3 місяці. Надіслала рекомендованого листа. Ми відповіли на нього, що можемо відпустити дитину на 14 днів. Чи може колишня звернутися до суду і вивезти без згоди дитину за кордон? Дякую

 • 11.04.2021 о 09:00
  Постійне посилання

  Доброго дня. З батьком дитини розлучені. Дитині 14 років. Дозвіл від батька маємо майже до 16 ліття дочки, на початку червня плануємо їхати жити в Італію, там будемо оформляти італійські документи чи потрібні мені ще якісь документи для виїзду і проживання закордоном для дитини?

 • 25.05.2021 о 10:04
  Постійне посилання

  Доброго дня, я з чоловіком не розлучена, чоловік працює в Польші чи можемо ми з дитиною приїхати до Польші на роботу, чи потрібний дозвіл на дитину?

 • 29.05.2021 о 09:42
  Постійне посилання

  Доброго дня! Плануємо їхати за кордон терміном до 2 тижнів, чи потрібен дозвіл батька? Аліментів я не отримую і батько працює за кордоном, буває тут дуже рідко

 • 31.05.2021 о 07:38
  Постійне посилання

  Доброго дня. Ми громадяни України і всі маємо картки довгодобового побуту в Чехії. Дружина з дитиною мають повернутися з України до Чехії літаком. Чи пропустять їх на кордоні?
  Буду вдячний за відповідь

 • 08.06.2021 о 13:20
  Постійне посилання

  Коли батько позбавлений батьківських прав, що потрібно, щоб з дитиною поїхати за кордон відпочивати?

 • 09.06.2021 о 22:54
  Постійне посилання

  Доброго вечора скажіть будь ласка хочу з дитиною поїхати на два місяці закордон з чоловіком розведенні подала на аліменти рік тому аліменти не платить Треба з цим рішенням звернутися в виконавчу службу що є заборгованість підкажіть будь ласка

 • 03.08.2021 о 12:17
  Постійне посилання

  Доброго дня .Маю з сім’єю тимчасовий побит в Польщі ,хочу поїхати з дітьми в Україну на тиждень. Чи потрібно дозвіл батька ?

 • 19.09.2021 о 12:55
  Постійне посилання

  Доброго дня дитина має їхати з класом в Польщу з 8 жовтня по 16 батько і мама дають згоду тільки є 1 проблема мама в Італії і консульство поставило в чергу ад на листопад чи можна якось без згоди мами поїхати?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X