Встановлення відеоспостереження за працівниками на робочому місці
Встановлення відеоспостереження за працівниками на робочому місці

Для кожного роботодавця важливо бути впевненим у якості роботи своїх працівників. Практика показує, що роботодавці часто використовують відеоспостереження, не лише для контролю, а й для фіксації дисциплінарних порушень (запізнення на роботу, неналежне виконання трудових функцій, скорочення робочого часу на свій розсуд). 

Юридична клініка “Право і практика” Білоцерківського національного аграрного університету  підготувала правову консультацію з роз’ясненням щодо законності встановлення відеоспостереження за працівниками на робочому місці.

Згідно з постановою Європейського суду із прав людини від 24 червня 2004 року, кожна людина має право на повагу до приватного життя, що є недоторканною навіть у робочий час.

Тотожні норми зустрічаються і в Українському законодавстві. Так у ст. 307 Цивільного кодексу України, йдеться мова про те, що фізична особа може бути знята на фото-,  кіно-,  теле-  чи відеоплівку  лише  за  її  згодою. У ст.32 Конституції України вказано, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Слід зазначити, що працівник, відповідно до ст. 29 Кодексу законів про працю України, має право на повну і достовірну інформацію про умови праці.

З вищенаведеного можна зробити висновок, що відеоспостереження за працівником на робочому місці може бути здійснено лише за його згодою. В іншому випадку такі дії є незаконними.

Рекомендації для роботодавця:

  1. Прийняти наказ про організацію відеоспостереження, у якому чітко вказати, наприклад, що приміщення та територія компанії можуть обладнуватись системами відеоспостереження, дату початку роботи системи.
  2. Варто зробити застереження, що відповідний матеріал і зібрані персональні дані можуть бути використані з метою підтримання загальної та особистої безпеки, контролю доступу до приміщень і території компанії, а також для організації трудових відносин, зокрема для вирішення дисциплінарних та інших питань. Доцільно обумовити строк зберігання інформації, а також відповідального за її зберігання. З таким наказом слід ознайомити всіх працівників, тим самим забезпечивши їх поінформованість про відеоспостереження
  3. Пункт про функціонування системи відеоспостереження повинен бути включений у Правила внутрішнього трудового розпорядку
  4. Приміщення, у яких проводиться відеоспостереження, повинні бути укомплектовані відповідними попереджуючими табличками
  5. Персонал, що обслуговує систему, в обов’язковому порядку повинен бути ознайомлений з розробленим роботодавцем Положенням про захист персональних даних, щоб уникнути розголошення персональної інформації про співробітників

При недотриманні таких правил, дії роботодавця можуть вважатися прихованим відеоспостереженням. Слід зазначити, що саме приховане відеоспостереження можуть проводити тільки правоохоронні органи, з дозволу суду. Згідно із законодавством України, за використання негласних технічних засобів інформації існує кримінальна відповідальність.

Отже, недотримання таких нескладних правил, встановлені системи відеоспостереження й результати її роботи можуть вважатися незаконними й можуть оскаржуватися співробітниками в суді. Нехтуючи правилами і правами співробітників, роботодавець ризикує опинитися відповідачем у суді або, в найгіршому випадку, за гратами.

Консультацію підготовили:

Артем Тридуб та Богдан Осіпов, студенти юридичної клініки “Право і практика” 

Встановлення відеоспостереження за працівниками на робочому місці

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X