Збереження робочого місця та зарплати військовослужбовцям, які проходять строкову військову службу
Збереження робочого місця та зарплати військовослужбовцям, які проходять строкову військову службу

Юридична клініка Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника підготувала правову консультацію щодо збереження робочого місця та заробітної плати військовослужбовцям, які проходять строкову військову службу.

 Відповідно до  ст. 119 Кодексу законів про працю, на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Згідно ч.2 ст.39 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, які передбачені КЗпП ст. частинами третьою та четвертою статті 119:

За працівниками, призваними на строкову військову службу, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Закону України  “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”( ч.3 ст.119 КЗпП).

Гарантії, зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров’я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими (ч.3 ст.119 КЗпП).

Гарантії  збереження місця роботи, посади не поширюються на осіб, які займали виборні посади в органах місцевого самоврядування та строк повноважень яких закінчився ( ч.4 ст.119 КЗпП).

Визначено, що Порядок обчислення середньої заробітної плати застосовується у випадках залучення працівників до виконання військових обов’язків. Відповідно до абз. 3 п. 2 Порядку №100, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

Постановою Кабінету Міністрів України №587 затверджено Порядок виплати грошової допомоги громадянам України, які призиваються на строкову військову службу. Допомога виплачується громадянам України, які призиваються на строкову військову службу, у двох розмірах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року. Виплата допомоги здійснюється військовими комісаріатами на підставі наказів військових комісарів перед початком проходження строкової військової служби.

Ч. 7 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлює адміністративну відповідальність за порушення встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених Законами про військовий обов’язок і військову службу, про  мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

За порушення гарантій та пільг, встановлених вищенаведеними законами встановлена відповідальність згідно з ст. 265 КЗпП.

Документи, які необхідно оформити для збереження робочого місця за працівником, призваним на військову службу

Підставою для збереження за співробітником робочого місця, посади та середнього заробітку є повістка. Порядок видачі повісток регламентовано Положенням про підготовку і проведення призову громадян України на строкову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженим постановою КМУ від 21.03.02 р. № 352 (далі – Положення № 352).

Повістка про необхідність прибути на призовну ділянку повинна містити такий текст (її форму наведено в додатку 18 до Положення № 352):

“Згідно із Законом України “Про військовий обов’язок та військову службу” Ви призвані на строкову військову службу і зараховані в команду № ____ (зазначається номер команди, наданий обласним військовим комісаріатом). Пропоную Вам “___” _________ 2020 року о _____ годині з’явитися для відправлення на збірний пункт за адресою _________.

Наказ про звільнення співробітника від роботи у зв’язку із призовом на строкову службу підприємство повинне оформити з дати, яка зазначена в повістці (за основу можна взяти наш зразок).

Зразок

Керуючись ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України, наказую звільнити: Макаренка Федора Вікторовича, менеджера з реклами, від роботи з 3 квітня 2020 року у зв’язку із призовом на строкову військову службу зі збереженням місця роботи, посади та середнього заробітку на період проходження строкової військової служби.

Підставою для видання даного наказу є повістка з військкомату, оригінал якої додається до наказу.

Співробітника необхідно ознайомити з таким наказом під підпис.

До трудової книжки запис про звільнення співробітника у зв’язку із призовом на військову службу не вноситься.

У період відсутності такого працівника в табелі обліку використання робочого часу робляться відмітки з позначенням “ІН” – інший невідпрацьований час, передбачений законодавством (лист Мінсоцполітики від 05.06.15 р. № 225/06/186-15).

У випадку звільнення такого співробітника роботодавця очікують такі наслідки:

 1. Відновлення співробітника на роботі через суд.
 2. Стягнення з роботодавця середнього заробітку за час вимушеного прогулу працівника на підставі ст. 235 КЗпП.
 3. Фінансові санкції, передбачені ч. 2 ст. 265 КЗпП. Так, за недотримання гарантій і пільг, належних працівникам, які призиваються на військову службу, передбачено штраф у 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати на момент виявлення такого порушення (на сьогодні це 47230 грн.). При цьому штраф нараховується за кожного працівника, у відношенні якого допущено таке порушення.
 4. Адміністративна відповідальність на підставі ст. 41 КУпАП – штраф у розмірі від 50 до 100 НМДГ (від 850 до 1 700 грн.).

Отож, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку, виняток: гарантії  збереження місця роботи, посади не поширюються на осіб, які займали виборні посади в органах місцевого самоврядування та строк повноважень яких закінчився.

Збереження робочого місця та зарплати військовослужбовцям, які проходять строкову військову службу

10 коментарів до “Збереження робочого місця та зарплати військовослужбовцям, які проходять строкову військову службу

 • 24.04.2021 о 12:04
  Постійне посилання

  Якщо я працював офіційно до армії але про зарплату гражданську узнав лиш на 10 місяці служби… Я можу зробити її всі документи є повістки з того числа коли я пішов в армію?. Форма 5 єсть.
  Як це можна зробити?

 • 02.10.2021 о 13:08
  Постійне посилання

  До того як я пішов в армію на строкову службу, працював на залізниці машиністом електровоза, прийшовши з армії мені сказали щоб їздив помічником машиніста але оформлений машиністом. Заробітну плату получаю помічника машиніста .. підкажіть будь ласка через який час мене можна обкатувати на машиніста . Вже 6 місяців їжджу помічником!!

 • 25.11.2021 о 08:06
  Постійне посилання

  Приватне підприємство виплачувало котрактнику ЗСУ зарплату. На даний момент вже третій місяць зарплата не надходить. Підкажіть алгоритм дій, куди звернутись, поскаржитись. Підприємство на контакт не виходить.

 • 19.04.2022 о 11:23
  Постійне посилання

  Доброго та мирного дня всім.
  Підкажіть будь ласка, працівник національної акціонерної компанії (14 років стаж на цьому ж підприємстві)може в даний момент піти служити за власним бажанням.
  При цьому строкову службу в призивному віці не проходив,так як був комісований, також не проходив війск.кафедри.
  Дякую.

 • 04.06.2022 о 20:31
  Постійне посилання

  Доброго дня! Підкажіть будь ласка чи входить в середній заробіток відпустка?

 • 08.03.2023 о 11:43
  Постійне посилання

  Доброго дня. Підкажіть , будь ласка , на початку війни з 05.03.2022 р. наш працівник перебуває в полоні ( є офіційне підтвердження) , він не військо службовець (гражданський) .Чи повинно підприємство виплачувати йому заробітну плату?

 • 08.03.2023 о 11:44
  Постійне посилання

  Доброго дня. Підкажіть , будь ласка , на початку війни з 05.03.2022 р. наш працівник перебуває в полоні ( є офіційне підтвердження) , він не військо службовець (гражданський) .Чи повинно підприємство виплачувати йому заробітну плату?

 • 12.03.2023 о 08:55
  Постійне посилання

  Я пцюю вУкрзаліниці у мене бронь яхочу піти добровольцем
  У мене зберігаеться місце роботи чи мені увольнятися?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X