Ідея юридичних клінік, у яких студенти-юристи надають безоплатні юридичні консультації простим людям виникла у середині ХІХ століття у російській Казані. Деякі інші університети використовували цей досвід, серед них, був і Київський університет св. Володимира.
Перші юридичні клініки в незалежній Україні починають з’являтися впродовж 1996–1999 рр. за безпосередньої участі молодіжних, студентських та інших громадських організацій (у містах Києві, Донецьку, Львові, Одесі, Луцьку та ін.).
Завдяки фінансовій підтримці міжнародних грантодавців у 2002 році в нашій державі вже налічувалося 18 юридичних клінік у чотирнадцяти областях.
У зв’язку із цим, а також для збереження та подальшого примноження здобутків юридичного клінічного руху у 2003–2004 рр. національну мережу юридичних клінік було об’єднано в Асоціацію юридичних клінік України.
Для систематизації їх діяльності та надання допомоги у створенні нових юридичних клінік було прийнято першу редакцію Стандартів юридичних клінік України, Етичний кодекс юридичних клінік України, визначено та окреслено типовий тематичний план навчального спецкурсу з “Основ юридичної клінічної практики”.
Результатом співпраці Асоціації юридичних клінік України Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України, а також Міжнародного фонду “Відродження” з’явився наказ Міністерства освіти і науки України від 3.08.2006 р. № 592 “Про затвердження Типового положення про юридичну клініку вищого навчального закладу України”, завдяки чому відбулося закріплення на загальнодержавному рівні правового статусу юридичних клінік.
З огляду на останні дослідження в Україні існують понад 60 юридичних клінік. Забезпеченню їх якості діяльності слугує прийнята у 2014 році нова редакція Стандартів діяльності юридичних клінік України.