Право людини на повагу до свого тіла після смерті
Право людини на повагу до свого тіла після смерті

За правовою допомогою до Юридичної клініки “Adiutorium” Національного університету “Чернігівська політехніка” звернулася клієнтка щодо її поховання у майбутньому. Клієнтка хоче, щоб її поховали на місці поховання матері, яка померла 40 років назад. За неофіційною відповіддю кладовища, до якого вона зверталася, їй відмовили, зазначивши, що для поховання особи потрібно виділяти нове місце.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України “Про поховання та похоронну справу” громадянка має право на поховання її тіла та волевиявлення про належне ставлення до тіла після смерті. Волевиявлення про належне ставлення до тіла після смерті виражається у побажанні бути похованим у певному місці, поруч з певними раніше померлими.

У вже існуючу могилу можна підпоховати труну з тілом померлого. Для цього потрібно також згода власника (користувача) могили – це особа, яка здійснила перше поховання і має свідоцтво про смерть похованого, яке дає право його пред’явнику на встановлення намогильних споруд у межах могили (родинного поховання), вирішення питання про проведення підпоховання, здійснювати інші дії, пов’язані з використанням місця поховання, якщо це не суперечить законодавству (ч. 4 ст. 25 Закону України “Про поховання та похоронну справу”). Якщо власника могили немає, питання підпоховань вирішує місцева влада.

У ч. 8 ст. 23 Закону України “Про поховання та похоронну справу” зазначено, що орган місцевого самоврядування може прийняти рішення про часткове або повне припинення поховання померлих (закриття) кладовища в разі, якщо на території кладовища немає вільних місць для облаштування нових могил (колумбарних ніш), а поховання померлих можливе лише на місцях родинного поховання або шляхом підпоховання в могилах за згодою користувачів місць поховання відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України “Про поховання та похоронну справу” клієнтка має право на доручення виконати своє волевиявлення певній особі, а у ч. 1 ст. 11 означеного Закону закріплено, що поховання померлого покладається на виконавця волевиявлення померлого.

Згідно з Цивільним кодексом України, громадянка має право скласти заповіт (стаття 1233, 1234) в якому зазначити зобов’язати спадкоємця до вчинення певних дій, зокрема щодо місця і форми здійснення ритуалу поховання (ст. 1240 ЦК України).

Право людини на повагу до свого тіла після смерті

1 коментар до “Право людини на повагу до свого тіла після смерті

  • 13.03.2023 о 15:35
    Постійне посилання

    Через який час після поховання можна підховати померлого о родича?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X