Усунення від права на спадкування
Усунення від права на спадкування

Студентка Правничої клініки НаУКМА Тетяна Подоляка надала консультативний висновок та проект позовної заяви щодо усунення від права на спадкування недостойного спадкоємця у справі, що надійшла до клініки.

Померла свекруха клієнтки, а старший син спадкодавиці не лише не здійснював догляду за нею, а також погрожував рідній матері, бажав її смерті, вимагав гроші, зловживав алкогольними напоями та наркотичними речовинами. Догляд за спадкодавицею здійснювала клієнтка (невістка спадкодавиці). Молодший син спадкодавиці (чоловік клієнтки) помер до відкриття спадщини. Клієнтка звернулася до клініки в інтересах доньок з метою реалізації їхньої можливості щодо спадкування за правом представлення (в порядку, передбаченому статтею 1266 Цивільного кодексу України). Також старший син спадкодавиці неодноразово робив її поручителем у кредитних договорах без її відома. Склад спадщини досі невідомий в частині обов’язків. У власності спадкодавиці перебував житловий будинок. 

Спадкоємцями першої черги, відповідно до статті 1261 Цивільного кодексу України, за законом є сини спадкодавиці. Клієнтка належить до четвертої черги спадкоємців як особа, що проживала зі спадкодавцем однією сім’єю протягом останніх п’яти років (відповідно до статті 1264 Цивільного кодексу України).

За загальним правилом, встановленим статті 1258 Цивільного кодексу України  право на спадкування за законом спадкоємці одержують почергово: кожна наступна черга спадкоємців за законом закликається до спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Дата відкриття спадщини— смерть спадкодавиці __ серпня 2019 року.

Оскільки чоловік клієнтки помер до відкриття спадщини, тобто раніше за спадкодавицю, то у даній ситуації застосовуємо правило спадкування за правом представлення, тобто спадкоємцями ½ частини спадщини при спадкуванні за законом (частини свого батька) є онучки спадкодавиці (доньки клієнтки).

Нотаріус заводить спадкову справу на підставі заяви спадкоємців, яка подається протягом 6 місяців після відкриття спадщини, тобто до __ лютого 2020 року. Нотаріус, перш за все, з’ясовує склад спадщини, тобто всі права та обов’язки, належні спадкодавиці і на час смерті (відповідно до статті 1218 Цивільного кодексу України), в тому числі і належні боргові зобов’язання. Він має право доступу до банківської таємниці.

За наявності підстав, передбачених статтею 1224 Цивільного кодексу України суд усуває спадкоємця від спадкування, але потрібно надати усі можливі докази. Необхідно також доводити, що спадкодавиця потребувала допомоги саме від сина при можливості інших спадкодавців надати допомогу (лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних кримінальних справ від 16.05.2013  № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування»).

У подібній справі №  644/7044/15-ц  від 27 червня 2017 року Орджонікідзевського районного суду м. Харкова було усунено від права спадкування двох синів померлого, оскільки догляд за тяжкохворим спадкодавцем здійснювала виключно дружина. Позивачем (дружиною) за основним позовом суду доведено, шляхом надання належних  та допустимих доказів, ті обставини, що протягом року  до   дати смерті спадкодавця, він постійно перебував  на лікуванні як в стаціонарах медичних закладів так і під наглядом лікарів за місцем проживання, на лікарняному, за станом здоров’я потребував стороннього побутового догляду, постійного прийому лікарських препаратів, самостійно себе обслуговувати не міг, допомогу як фізичну так і матеріальну отримував лише від дружини, позивача за  основним позовом, від дітей жодного виду ( матеріальної, фізичної, моральної, побутового догляду)  допомоги не отримував.

При задоволенні позову кожна з доньок клієнтки (онучки спадкодавиці) зможе отримати у власність 1/2 будинку. За наявності боргових зобов’язань треба буде також написати позов про оспорення договорів поруки, оскільки спадкодавиця не знала про те, що її без її відома робив поручителем у кредитних договорах старший син.

Порада(ди) клієнту відповідно до його звернення.

  1. Звернутися до нотаріуса із заявою про відкриття спадкової справи та видачу свідоцтв про право на спадщину на ім’я доньок. На цій підставі буде заведено спадкову справу.
  2. Звернутися до суду з позовом про усунення  від права спадкування (проект позовної заяви додається).

Консультацію надала студентка Правничої клініки НаУКМА Тетяна Подоляка

Усунення від права на спадкування

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X