Пільги на газ для людей з інвалідністю та учасників бойових дій
Пільги на газ для людей з інвалідністю та учасників бойових дій

Студенти юридичної клініки “Pro bono” Національного університету “Острозька академія” за результатами звернення клієнта, який має 3-тю групу інвалідності та посвідчення учасника бойових дій, підготували правову консультацію щодо пільг на газ для людей з інвалідністю 3 групи та учасників бойових дій.

Законом України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” не передбачена можливість надання пільг особам з інвалідністю 3 групи на оплату житлово-комунальних послуг. 

За пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, учаснику бойових дій може бути надано ряд пільг, серед яких є така: “75-процентна знижка плати за користування житлово-комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання”.

На сайті для споживачів газу “104.ua вказано:

“Пільга надається на обсяг газу, спожитого у межах пільгової норми, яку розраховує місцевий орган соціального захисту населення. Якщо фактичне споживання природного газу менше за пільгову норму – пільгу нараховують на фактично спожитий обсяг газу. Якщо більше – пільгу нараховують на пільгову норму, а спожите понаднормово пільговик оплачує самостійно відповідно до діючих цін (тобто за 100% вартості – на залишок понад пільгу)”.

Визначення обсягу споживання газу покладено на Газорозподільну компанію, яка встановлює кількість спожитого Клієнтом газу та Споживача, а місцевий орган соціального захисту населення визначає, чи не перевищує ця кількість межі пільгової норми.

Соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги на оплату комунальних послуг, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409. Управління праці та соціального захисту населення виконкому Острозької міської ради не має затвердженого переліку пільгових норм у соціальних мережах, тому воно повинно керуватися даним Положенням, як і місцеві органи соціального захисту населення інших районів.

 Для користування послугами з газопостачання надаються такі норми: 

 • за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання – 3,3 куб. метра на одну особу на місяць;
 • за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача – 5,4 куб. метра на одну особу на місяць;
 • за наявності газової плити та газового водонагрівача – 10,5 куб. метра на одну особу на місяць.

У главі 4 розділу ІХ Постанови Національної Комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг “Про затвердження Кодексу газорозподільних систем”, вказано, що для Споживачів без лічильників розрахунок обсягів споживання газу, як і раніше, проводиться за встановленими Кабінетом Міністрів України нормами споживання, про які йшлося вище. Якщо ж у Споживача встановлений лічильник, то

“…побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов’язаний щомісяця станом на 1 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та до 5 числа (включно) надавати їх Оператору ГРМ (так відповідно до Закону тепер називається газорозподільна компанія) у спосіб, визначений договором розподілу природного газу…”. За показниками лічильника розраховується  обсяг спожитого Клієнтом газу та плата за нього з врахуванням пільг.

Уявімо, що Клієнту прийшла платіжка за газ у розмірі 2000 гривень. Для того, щоб вирахувати 75% пільги, користуємось наступною формулою: сума платежу поділити на 100 і помножити на 75. Наприклад, 2000:100=20*75=1500 – пільга, яка передбачена Клієнту законом. Решта 25 %  Клієнт сплачуєте самостійно, у нашому випадку 500 гривень. 

Розрахувати вартість газу споживач може за допомогою спеціального калькулятора, перейшовши за посиланням. 

Таким чином, не можливо встановити конкретно визначену грошову суму пільги, яка може надаватися Клієнту як учаснику бойових дій, оскільки відсутні показники обсягу споживання газу. Також Клієнт зазначив, що не використовує газ з 2018 року у зв’язку з ремонтними роботами, але планує використовувати після їх завершення. Консультанти юридичної клініки повідомляють, що при втручанні в роботу системи газопостачання з метою відновлення постачання газу, яке було припинено, порядок підключення такий же, як при відключенні за борги: 

 1. звернутися з довідкою про відсутність заборгованості до експлуатаційної служби газового управління за місцем проживання та оформити заявку на підключення до системи газопостачання. Споживачі, які використовують газові колонки чи котли, мають надати також копію Акту перевірки технічного стану димових і вентиляційних каналів (Акт перевірки ДВК). 
 2. Оплатити послугу з підключення та пред’явити платіжний документ експлуатаційній службі. 

Тому, спираючись на вищенаведені факти, у період невикористання газу Клієнту не може бути надана пільга, оскільки вона виплачується тільки з розрахунку обсягу спожитого газу.

Консультацію підготували: 

Одарич Анастасія, Юзвяк Андрій, Мохнюк Тетяна, Скольський Андрій, студенти – консультанти юридичної клініки “Pro bono” Національного університету “Острозька академія”

Пільги на газ для людей з інвалідністю та учасників бойових дій

6 коментарів до “Пільги на газ для людей з інвалідністю та учасників бойових дій

 • 27.12.2021 о 18:27
  Постійне посилання

  Газ відключено за заборгованість по обслуговуванню.
  Чи передбачена пільга за обслуговування щоб покрити заборгованість

 • 10.02.2023 о 10:20
  Постійне посилання

  Доброго дня, у січні місяці заплатив за газ 4500 грн., за світло 500 грн. Повернення грошей як УБД було 1100 грн., якщо можна поясніть чи правильно ПФУ порахував. Живу один в будинку 88 кв. м. Дякую за допомогу

 • 08.09.2023 о 11:25
  Постійне посилання

  “104.ua” немає ніякого відношення ні до нарахування пільгової норми постачання (спожиання) та розподілу, ні до розрахунку розміру пільг на ці норми щодо природного газу. Це прерогатива органів соцзахисту ( в минулому), а зараз органів Пенсійного фонду України (ПФУ). “Нафтогаз” розраховує і нараховує розмір плати за фактичне постачання (споживання) газу щомісячно, а ГРМ розраховує його об’єм на РОЗПОДІЛ за “газовий рік” (не календарний !), із нарахуванням оплати щомісячно в розмірі 1/12 замовленої потужності (“газового року”), згідно п.1 гл.6 розділу YІ Кодексу газорозподільних систем. Ця норма з розподілу є протиправною згідно п.5 ч.1 ст. 12 ЗУ “Про статус ветеранів війни…” та й про це не йдеться у відповідних ПОСТАНОВАХ КМУ (№478 та №373). Їх не цікавить чи є споживач пільговиком , чи субсидіантом !!!. Головне 100% оплата по факту. Фактичні розміри споживання з постачання та розподілу природного газу (електроенергії, централізованого водопостачання тощо) можуть бути меншими за розрахункову норму (економія і дохід для споживача-пільговика) або більшими,- потрібно розрахуватись за різницю самостійно (доплатити) в розмірі 100%. Пільгова норма із постачання дорівнює нормі із розподілу природного газу,- їх мають розраховувати органи ПФУ, а не “газовики”.

 • 01.10.2023 о 13:29
  Постійне посилання

  Яка конкретна пільга УБД з сім’єю із 3 людей надається тобто кількість кубів газу тільки приготування їжі а також кіловати електроенергії на 3 людини?????

 • 10.11.2023 о 10:18
  Постійне посилання

  Здравствуйте.Муж оформил пильги никак убд.на дрова и скоплений газ пришли деньги ,на свет и воду нет . почему?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X