Неможливо уявити сучасний світ без Інтернету. Всесвітня павутина заполонила майже всі сфери нашого життя. Тепер можна замовити їжу із закладів харчування, придбати будь-що, оплатити комунальні платежі та працювати на омріяній роботі, не виходячи з дому. Разом з тим, такий розвиток технологій призвів до зростання шахрайства в Інтернеті.
Сьогодні поговоримо про сучасні способи шахрайства та їх виявлення.
Відповідно статті 190 Кримінального кодексу України шахрайство – це заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою. Частиною третьою вказаної статті передбачається, що шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років. Саме за цією частиною правоохоронні органи України кваліфікують усі шахрайські дії вчинені на просторах інтернету.
Шахрайство в інтернеті буває різних форм: грошове шахрайство, крадіжка особистих даних або фінансове шахрайство.
Одним із найпоширеніших видів онлайн-шахрайства є фішинг, який полягає в тому, що шахраї шляхом обману намагаються дізнатися особисту інформацію для подальшого незаконного використання. Найчастіше викрадають за допомогою фішингу облікові дані (паролі, PIN-коди), особисті дані (ім’я, адреса) та медичну інформацію.
Фішинг часто вчиняється у звичайній формі запиту на дані, який нічим не відрізняється від справжнього. Жертва переходить за надісланим посилання на підроблений сайт, наприклад, офіційна вебсторінка банку чи інтернет-магазин, де їй необхідно ввести конфіденційні дані. Оплативши товари чи вказавши власні персональні дані на сайті-двійнику, ви потрапляєте у пастку шахраїв. Необхідні вам товари чи послуги ви не зможете отримати, а ваші персональні дані можуть бути використані проти вас. Тому перед введенням своїх даних переконайтеся, що ви точно перебуваєте на офіційному сайті.
Актуальним прикладом в наш час є шахрайські публікації із пропозиціями отримати соціальні виплати для українців нібито від ВПП ООН та інших міжнародних організацій. Для отримання допомоги шахраї пропонують перейти за посиланням та ввести дані для входу в онлайн-банкінг, які зрештою потраплять до злодіїв. Таким чином українці переходять на сайт-двійник, що імітує український банк, та залишають всю необхідну інформацію.
Найкращий спосіб уникнути фішингової атаки – ніколи не натискати на посилання в небажаних повідомленнях в електронній пошті, у текстових повідомленнях чи в соціальних мережах, особливо, якщо вас просять розкрити конфіденційну інформацію, яку в подальшому можуть використовувати проти вас. Тому перед введенням своїх даних переконайтеся, що ви точно перебуваєте на офіційному сайті, а у разі введення – негайно заблокуйте банківську картку.
Ще одним видом онлайн-шахрайства є крадіжка особистих даних, мета якої полягає у виконанні дій від імені жертви, наприклад, відкриття банківських рахунків, отримання кредитів чи замовлення товарів в інтернеті. Зазвичай жертви дізнаються про це уже після виконання певних дій шахраями, отримуючи сповіщення про покупку, стягнення грошових кошті чи необхідності сплати кредити.
Щоб запобігти крадіжці особистих даних, необхідно захистити свою фінансову інформацію, а саме: використовувати унікальні надійні паролі для кожного облікового запису, а за можливості подвійний захист для входу в обліковий запис. Окрім цього, пам’ятайте, що ви ніколи не повинні повідомляти конфіденційну інформацію, таку як паролі, PIN-коди, дані картки чи медичні записи за телефоном, електронною поштою чи через повідомлення. Для уникнення неконтрольованих покупок встановіть ліміт для онлайн-покупок та підтвердження СМС чи телефонним дзвінком.
Віддалена заміна SIM-картки – новий метод шахраїв отримати фінансовий номер для подальшого привласнення грошових коштів із ваших банківських рахунків. Все відбувається дуже просто. На ваш номер телефонують із організації та схиляють перетелефонувати. Після цього замовляють в оператора послугу по відновленню SIM-картки, використовуючи для ідентифікації останній номер телефону, тобто той, з якого дзвонили шахраї. Окрім цього, зловмисники можуть перерахувати незначну суму коштів на мобільний рахунок, щоб знати точну дату останнього поповнення рахунку.
Якщо ви помітили підозрілі ознаки – негайно повідомте оператора. А щоб захиститися від такого шахрайства, необхідно заборонити віддалену заміну SIM-картки або перейдіть на контрактне обслуговування у мобільного оператора.
Що робити, якщо ви стали жертвою онлайн-шахраїв?
Перш за все, необхідно звернутись до найближчого відділу поліції або зателефонувати 102. Зібрати всю можливу інформацію, що підтверджує факти вчинення щодо вас шахрайських дій: чеки про оплату, квитанції з банку про проведення грошових операцій, роздруківки оголошень, посилання на сайт тощо.
Зверніться до адміністратора сайту з метою блокування сторінки шахрая, а також зателефонуйте в банк, через який було здійснено платіжні операції, повідомте, що переказ здійснено на картку шахрая.
Після притягнення винної особи до кримінальної відповідальності, ви можете звернутись до суду з вимогою відшкодування матеріальної й моральної шкоди та повернути викрадені кошти.
Щоб не стати жертвою шахраїв необхідно дотримуватися простих правил безпеки в Інтернеті:
- Не вказувати персональні дані на неперевірених сайтах.
- Нікому не повідомляти інформацію про банківські картки та фінансові рахунки (термін дій, CVV-код, пароль (PIN-код)).
- Перевіряти гіперпосилання сайту перед введенням своїх даних.
- У випадку отримання сумнівних листів чи повідомлень ні в якому разі не здійснювати ніяких оплат.
- Користуватися лише перевіреними інтернет-магазинами та не здійснювати предоплат.
- Не користуватися оголошеннями про роботу, що пропонують швидкий заробіток за внесення завдатку.
То ж під час здійснення будь-яких дій в інтернеті оцінюйте всі ризики та намагайтеся не стати жертвою шахраїв. Бережіть себе та свої персональні дані!!!
Автор консультації:
Софія Щур, консультантка юридичної клініки «Захист»
Національної академії внутрішніх справ
У випадку виникнення запитань – звертайтеся до юридичної клініки «Захист»:
- https://instagram.com/defendnaia?igshid=YmMyMTA2M2Y=
- E-mail: navs1defense@gmail.com
- Тел.: 067 398 24 35