Що таке фінансовий моніторинг та для чого він потрібен?
Що таке фінансовий моніторинг та для чого він потрібен?

Часом, деякі поняття та терміни здаються нам дуже далекими, відірваними від повсякденного життя. Натомість, кожен колись стикався з певними обмеженнями при проведенні банківських операцій. Наприклад, з неможливістю переказу певної суми коштів за допомогою терміналу банку без підтвердження особи. Також подібна ситуація трапляється при переказі коштів від імені юридичної особи. Ці прості приклади безпосередньо пов’язані з фінансовим моніторингом. Детальніше про це – у правовій консультації юридичної клініки Національного університету “Києво – Могилянська академія”.

Що таке фінансовий моніторинг?

Відповідно до положень законодавства, фінансовий моніторинг – це сукупність заходів, що вживаються уповноваженими суб’єктами у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, та здійснюються у формі:

  • державного фінансового моніторингу та
  • первинного фінансового моніторингу.

Що таке фінансовий моніторинг та для чого він потрібен?

Яке призначення фінансового моніторингу?

Попри доволі конкретний зміст відповідного питання, воно є дуже глибинним. Звісно, першочерговим завданням фінансового моніторингу є забезпечення національної безпеки шляхом здійснення заходів щодо виявлення та запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Водночас, вищевказане створює передумови для утвердження міжнародної фінансової безпеки.

Іншим аспектом є те, що доходи, одержані злочинним шляхом в жодному випадку не мають бути легалізовані. Особи, які вчиняють такі фінансові операції, діють не тільки всупереч законодавству та загальним нормам моралі, але й наживаються на цьому.

Хто є суб’єктом здійснення фінансового моніторингу?

Положеннями ч. 2 ст. 6 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення” передбачено перелік суб’єктів первинного фінансового моніторингу.

Варто звернути увагу, що окрім банків та фінансових установ, до них відносять ще й операторів поштового зв’язку, постачальників послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів, а також спеціально визначених суб’єктів первинного фінансового моніторингу (бухгалтери, адвокати, нотаріуси та ін.).

Суб’єктами державного фінансового моніторингу є:

  1. Національний банк України;
  2. Міністерство юстиції України;
  3. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку;
  4. Міністерство цифрової трансформації України та спеціально уповноважений орган.

Які операції підпадають під фінансовий моніторинг?

В даному випадку доречно зазначити про наявність такого поняття, як порогові фінансові операції. Відповідним терміном позначають операцію, якщо сума, на яку вона здійснюється, дорівнює чи перевищує 400 тисяч гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну за офіційним курсом гривні до іноземних валют і банківських металів 400 тисяч гривень на момент проведення фінансової операції.

Важливо! Крім того, фінансовому моніторингу підлягають операції, які мають одну або більше таких ознак:

  • фінансові операції з готівкою (внесення, переказ, отримання коштів);
  • фінансові операції політично значущих осіб, членів їх сім’ї та/або осіб, пов’язаних з політично значущими особами;
  • фінансові операції із переказу коштів за кордон (в тому числі до держав, віднесених Кабінетом Міністрів України до офшорних зон);
  • фінансові операції здійснюються учасником, що має відповідну реєстрацію, місце проживання чи місцезнаходження в державі, що не виконує чи неналежним чином виконує рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів або учасником фінансової операції є особа, яка має рахунок у банку, зареєстрованому в зазначеній державі.

Що таке фінансовий моніторинг та для чого він потрібен?

Принагідно слід зауважити, що фінансові операції, спроба їх проведення, незалежно від суми, на яку вони проводяться, вважаються підозрілими, якщо суб’єкт первинного фінансового моніторингу має підозру або достатні підстави для підозри, що вони є результатом злочинної діяльності або пов’язані чи стосуються фінансування тероризму або фінансування розповсюдження зброї масового знищення.

З особливостями фінансового моніторингу в Україні можна детальніше ознайомитись у чинній редакції Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IX.

Що таке фінансовий моніторинг та для чого він потрібен?

Консультацію підготував:

Владислав Рибалко, студент юридично клініки Національного університету “Києво – Могилянська академія”

 

.

Що таке фінансовий моніторинг та для чого він потрібен?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X