Податкова знижка на навчання
Податкова знижка на навчання

Чи знали Ви про можливість повернення державою частини коштів, сплачених за навчання? Якщо ні, тоді правнича клініка Національного університету “Києво – Могилянська академія” підготувала правову консультацію, аби ознайомити вас із цим механізмом. Механізмом повернення частини таких коштів законодавець обрав «податкову знижку», застосування якої дає можливість повернути платнику податку частину сплаченого ним податку на доходи фізичних осіб.

Відповідно до п. 14.1.170 Податкового кодексу України податкова знижка є документально підтвердженою сума витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом. Тобто йдеться про тих фізичних осіб, які мають місце проживання в Україні.

Хто має право на податкову знижку?

Громадяни, які не є суб’єктами господарювання та які протягом минулого року отримували заробітну плату, з якої утримувався податок на доходи фізичних осіб, мають право на отримання податкової знижки за умови наявності підстав, передбачених Податковим кодексом України. Звісно, якщо саме цією особою сплачувалися кошти за навчання у закладах дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійно-технічної та вищої освіти за себе або члена його сім’ї 1-го ступеня споріднення (батьки, чоловік/дружина, діти, у тому числі усиновлені).

Які умови отримання податкової знижки на навчання?

Важливо! Податкова знижка не надається у випадках: навчання на військовій кафедрі чи інших курсах у закладах освіти; навчання за кордоном; особа, яка звертається, є приватним підприємцем.

Які документи необхідні для отримання податкової знижки?

 • Копія паспорта
 • Копія довідки про присвоєння ідентифікаційного податкового номера (крім фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта)
 • Довідка про доходи за формою №3
 • Копія договору з закладом освіти
 • Копії квитанцій про оплату навчання (якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в податковій декларації лише реквізити електронного розрахункового документа)
 • Оригінали документів, що підтверджують ступінь споріднення (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб)
 • Податкова декларація про майновий стан і доходи
 • Заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування

Який алгоритм дій для отримання податкової знижки на навчання?

 1. Отримати довідки про доходи.
 2. Заповнити податкову декларацію про майновий стан та доходи за минулий рік (до 31 грудня поточного року).
 3. Підготувати інші необхідні документи.
 4. Подати пакет документів до територіального органу Державної фіскальної служби України за місцем реєстрації.
 5. Визначення державним органом сума, що підлягає поверненню, яка громадянам перераховується протягом 60 днів поштовим переказом або на банківський рахунок.
 6. Отримайте податкову знижку.

Податкова знижка на навчання

Консультацію підготував

Владислав Рибалко, студент правничої клініки Національного університету “Києво – Могилянська академія”

 

 

Податкова знижка на навчання

1 коментар до “Податкова знижка на навчання

 • 02.12.2022 о 00:32
  Постійне посилання

  Доброго дня,!
  Скажіть будь ласка,чи можу я оформити документи на малозабезпечену сім’ю, чоловік ніде не працює,я також,дитині 4.6 р.,доходів ніяких немає .?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X