"Оренда в умовах війни" або "Чи потрібно сплачувати за оренду житла в умовах воєнного стану?"

Це питання сьогодні цікавить сотні тисяч українців , оскільки багато з нас опинилися в скрутній фінансовій ситуації, а платити за оренду треба. Чи може не треба?  Давайте розбиратися. Деталі у консультації правничої клініки Національного університету “Києво – Могилянська академія”.

  • По-перше, під час дії воєнного стану на територіях, де не ведуться бойові дії, та майно, яке орендується, є неушкодженим – орендар повинен здійснювати оплату за оренду квартири так само, як і у мирний час. Однак, якщо фінансові можливості орендаря значно погіршились через війну – буде доречним звернутися до орендодавця, пояснити погіршення платоспроможності й домовитися про відстрочення платежу чи знижки.

Тут вам стане у нагоді Лист Торгово-промислової палати України від 28 лютого 2022 року, який засвідчив, що військова агресія РФ проти України визнаються форс-мажорними обставинами (обставини непереборної сили). Дія зазначеного листа розповсюджується, в тому числі, й на всі договори оренди.  При цьому пам’ятайте, що відповідно до ст. 617 ЦК України настання форс-мажорних обставин звільняє особу від відповідальності за порушення зобов’язання за договором.

Такі положення законодавства свідчать про те, що війна не є безумовною підставою для звільнення від орендної плати, водночас вони виключають можливість притягнення вас до відповідальності за порушення строку платежу.

Чи тотожна ситуація для тих, хто був змушений виїхати з орендованого житла у зв’язку з активними бойовими діями? – Ні. Для вас є способи законно не платити оренду.

ЦК України визначає, що: наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає. (ч. 6 ст.762)  + предмет оренди – має бути придатним для постійного проживання у ньому (ч. 2 ст. 812 ). Крім того, відповідно до цієї  статті – обґрунтована неможливість проживання в орендованому житлі – може слугувати підставою для вашої відмови від договору оренди.

Відповідно до ч. 4, 6 ст. 762 ЦК України – наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через об’єктивні обставини можливість користування майном істотно зменшилася. Отже, ви сміливо можете вимагати знижку.

Які ваші кроки?

  • Комунікуйте зі своїм орендодавцем, пояснюйте обставини, знаходьте компроміс. У ці нелегкі часи важливо проявляти людяність і розуміння.
  • З’ясуйте для себе, чи хочете ви зберегти дані правовідносини, чи бажаєте повертатись в орендоване житло. Від цього буде залежати ваша модель поведінки й способи захисту своїх прав.
  • Уважно читайте договір оренди, у ньому можуть бути детально урегульовані необхідні вам обставини, зверніться до графи, де передбачений форс-мажор.
  • Пам’ятайте, головне сьогодні – це ваше життя, тож бережіть себе і не переймайтеся через побутові проблеми.

Автор консультації:

Катерина Дмитриченко, студентка – консультантка правничої клініки Національного університету “Києво – Могилянська академія”

“Оренда в умовах війни” або “Чи потрібно сплачувати за оренду житла в умовах воєнного стану?”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X