Судовий збір при оскаржені в адміністративному суді до податкової 
Судовий збір при оскаржені в адміністративному суді до податкової 

Юридична клініка Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова підготувала правову консультацію щодо суми судового збору, яка має сплачуватися при оскаржені в адміністративному суді  до податкової  двох рішень повідомлень (податок на нерухоме майно ).

Насамперед, варто зазначити, що згідно з Податковим кодексом України:

58.2. Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Для оскарження ППР потрібно звертатися до окружного адміністративного суду (ст. 20, 22 Кодексу адміністративного судочинства України).

Порядок та розміри судового збору, який сплачується при поданні адміністративного позову, установлено Законом України  від 08.07.11 р. № 3674-VI “Про судовий збір”.

Так, відповідно до ст.1 коментованого Закону судовий збір – збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

У ст. 3 Закону України “Про судовий збір” зазначаються об’єкти справляння судового збору та об’єкти, за які судовий збір не справляється.

Так, згідно з п.1 ч. 1 ст. 3 коментованого ЗаконуСудовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством”.

Для визначення розміру судового збору необхідно брати розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установлений законом на 1 січня календарного року, у якому подається позов.

Позов про оскарження повідомлення-рішення має майновий характер. Отже, судовий збір потрібно сплачувати, відштовхуючись від суми, яка оспорюється суб’єктом господарювання у спорі з органом ДФС.

Так, згідно з ч.2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” ставки судового збору встановлюються у таких розмірах за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру:

суб’єктом владних повноважень, юридичною особою 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
фізичною особою або фізичною особою – підприємцем 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб

1 січня 2020 року набрав чинності Закон України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” №294-IX від 14.11.2019 року, яким встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року у розмірі – 2102 грн.

Реквізити для сплати судового збору зазначені на офіційному сайті Судової влади України. Виходячи з вимог ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір сплачується позивачем перед поданням позовної заяви до суду. Однак, варто зазначити, що за ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов буде задоволено, то сума судового збору підлягає відшкодуванню позивачеві за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (у цьому випадку – органу ДФС).

На завершення, доцільно зауважити, що згідно з ч.2 ст.6 Закону України “Про судовий збір”  у разі якщо судовий збір сплачується за подання позовної заяви до суду в розмірі, визначеному з урахуванням ціни позову, а встановлена при цьому позивачем ціна позову не відповідає дійсній вартості спірного майна або якщо на день подання позову неможливо встановити точну його ціну, розмір судового збору попередньо визначає суд з подальшою сплатою недоплаченої суми або з поверненням суми переплати судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом у процесі розгляду справи.

У разі якщо розмір позовних вимог збільшено або пред’явлено нові позовні вимоги, недоплачену суму судового збору необхідно сплатити до звернення до суду з відповідною заявою. У разі зменшення розміру позовних вимог питання щодо повернення суми судового збору вирішується відповідно до статті 7 цього Закону.

Консультацію підготувала:

Йолтуховська А.М., студентка-консультантка юридичної клініки Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова

 

Судовий збір при оскаржені в адміністративному суді до податкової 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X