Довгоочікуваний баланс: “декретна відпустка” для чоловіків в Україні
Довгоочікуваний баланс: “декретна відпустка” для чоловіків в Україні

Студентка правничої клініки Національного університету “Києво – могилянська академія” Марія Липовченко підготуавла правову консультацію щодо відпустки для чоловіків при народженні дитини.

На позачерговому засіданні Верховна Рада України ухвалила Закон України № 3695 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною”, який покликаний врегульовувати питання рівних можливостей догляду за дитиною для обох із батьків. Цей Закон є особливо цікавим з огляду на те, що він передбачає новий вид відпустки для чоловіків при народженні дитини.

Довгоочікуваний баланс: "декретна відпустка" для чоловіків в Україні

На що направлений цей Закон?

  • має усунути законодавчі прогалини, що обмежують право чоловіка на відпустку для догляду за дитиною;
  • створює передумови для посилення ролі батька у процесі вихованні дітей та розвитку відповідального батьківства в Україні (згідно з пояснювальною запискою);
  • передбачає визначення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як рівне право кожного з батьків дитини та внесення відповідних змін до статей 179, 181 Кодексу законів про працю України та статей 18, 20 Закону України “Про відпустки”.

Зазначаємо, що Кодекс законів про працю та Закон “Про відпустки”, відповідно до Закону № 3695, має доповнюватися новим видом відпустки — відпусткою при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів. Така відпустка оплачуватиметься за рахунок роботодавця.

За яких умов надаватиметься відпустка?

  • одноразова оплачувана відпустка тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів) при народжені дитини надається чоловіку, дружина якого народила дитину;
  • батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;
  • бабі або діду (чи іншому повнолітньому родичу дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною), мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).

Важливо:

  • лише одна особа із вищезазначених категорій може отримати відпустку при народжені дитини;
  • для працівників, що мають дітей віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, а також для одиноких матерів та батьків, які виховують дитину без батька (матері), у тому числі в разі тривалого перебування матері в лікарняному закладі, може встановлюватися скорочення тривалості робочого часу за рахунок коштів підприємств, установ, організацій.

Довгоочікуваний баланс: "декретна відпустка" для чоловіків в Україні

Авторка консультації:

Марія Липовченко, студентка привничої клініки Національного університету “Києво – Могилянська академія”

Довгоочікуваний баланс: “декретна відпустка” для чоловіків в Україні

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X