Вклад до кредитної спілки: що важливо знати?
Вклад до кредитної спілки: що важливо знати?

В Україні, як і в усьому світі, кредитні спілки є поширеною альтернативою банківських установ. Тим не менш, в українських реаліях маємо недосконале правове регулювання діяльності кредитних спілок, що спричиняє низький рівень їх надійності, прозорості та платоспроможності.

Кредитна спілка – це неприбуткова організація, яка створена з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів кредитної спілки (Закон України «Про кредитні спілки»)

Варто наголосити, що кредитні спілки належать до високо ризикових фінансових установ, оскільки для надання фінансових послуг вони залучають кошти членів кредитної спілки. Тим не менш, судова практика та численні звернення за юридичною допомогою до Правничої клініки «НаУКМА» свідчать про те, що громадяни не завжди добре обізнані про свої права як вкладників кредитної спілки та пов’язані із цим ризики.

З огляду на це роз’яснюємо,  що перш ніж оформити вклад до кредитної спілки  слід врахувати деякі поради:

  • Вкладникам, які користуються послугами кредитних спілок, слід перевірити наявність і дійсність свідоцтва про реєстрацію кредитної спілки як фінансової установи. Перевірити внесення її до державного реєстру можна за посиланням
  • Перед оформленням вкладу до кредитної спілки, вкладникові потрібно перевірити, чи має фінансова установа діючу ліцензію. Адже фінансові послуги (тобто операції з чужими грошима) можуть надаватися тільки на підставі ліцензії. Це вимога Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”.

Увага! Випадки неліцензованої діяльності кредитних спілок є непоодинокими, що перетворює їх на ризикових контрагентів за договором вкладу. Існує висока ймовірність, що неліцензована кредитна спілка може «зникнути», не повернувши Ваші кошти.

Перевірити наявність ліцензій можна у спеціальному публічному реєстрі, де є інформація про усі фінансові установи:

  • Вкладникові варто усвідомлювати, що кредитні спілки не є учасниками Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Отже, держава не гарантує повернення коштів вкладникам у разі банкрутства спілки.
  • Радимо врахувати, що, зазвичай, кредитні спілки не володіють достатніми грошовими активами, майном. Відсутність у кредитних спілок активів, майна часто унеможливлює ефективний судовий захист порушених прав вкладників. Наприклад, якщо кредитна спілка, не маючи на балансі жодного майна, не повертає вклад згідно умов договору, тоді повернути гроші на підставі рішення суду за позовом про стягнення грошей за вкладом навряд вдасться.

Підсумовуючи, радимо вкладникам дотримуватися вище викладених порад та враховувати ризики при ухваленні рішення про внесення вкладу до кредитної спілки.

Авторка консультації

студентка 4 курсу, клініцистка НЛ “Правнича клініка” НаУКМА
Безручко Вікторія

 Вклад до кредитної спілки: що важливо знати?

Вклад до кредитної спілки: що важливо знати?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X