Студенти юридичної клініки Національного університету “Острозька академія” підготувала правову консультацію щодо безоплатного отримання земельної ділянки від держави чи територіальної громади.
Громадяни України можуть отримати безоплатно від держави чи територіальної громади шість видів земельних ділянок (ч.1 ст. 121 Земельного кодексу України):
- для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство.
- для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;
- для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;
- для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара;
- для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара;
- для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.
Яка процедура отримання ділянки безоплатно?
Перш за все, необхідно знайти вільну земельну ділянку. Для цього можна звернутися до відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності, або скористатись Публічною кадастровою картою України. Алгоритм дій наступний. Відкриваємо Публічну кадастрову карту, знаходимо населений пункт. Ділянки,які не виділені синім контуром, не зареєстровані в Державному земельному кадастрі. Є шанс, що вони вільні. Державний земельний кадастр запрацював з 2013 року,тому Публічна кадастрова карта потрохи наповнюється. Випадки, коли земельна ділянка, передана у власність в 90-х роках, наприклад, відображається на Карті, як не зареєстрована.
Для того, щоб остаточно переконатись, що земельна ділянка вільна, подаємо запит на отримання довідки 6-ЗЕМ – інформація з державної статистичної звітності, яка велась до грудня 2015 року. Це можна зробити в електронному форматі, на сайті ДЗК. Послуга безоплатна. Впродовж 2 тижнів на електронну скриньку приходить повідомлення, що довідка готова. Її можна забрати в відповідному ЦНАПі. В довідці написано – чи зайнята земельна ділянка, чи вона в оренді чи належить до земель не наданих у власність чи користування. Якщо ділянка вільна, то орган влади не має права відмовити.
Наступним етапом є подання клопотання (ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України). Громадянин, який бажає отримати земельну ділянку, повинен подати клопотання про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Клопотання подається :
- до сільської, селищної, міської ради – щодо земель комунальної власності, які розташовані в межах населеного пункту;
- до районної державної адміністрації – щодо земель державної власності поза межами населених пунктів;
- до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальних органів щодо земель для ведення особистого селянського господарства або садівництва державної власності поза межами населених пунктів.
В клопотанні потрібно обов’язково вказати орієнтовний розмір ділянки та цільове призначення.
Орган, якому подано клопотання має один місяць, щоб його розглянути.
Після отримання дозволу, необхідно розробити проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Для цього потрібно звернутися до землевпорядника, який може бути ФОПом, або це буде землевпорядна організація, яка займається розробкою таких проєктів. Землевпорядник має 6 місяців, щоб розробити проєкт. Перелік документів, які повинен включати проєкт землеустрою, зазначений у ст. 50 Закону України “Про землеустрій”.
Розроблений проєкт землеустрою підлягає екстериторіальному погодженню. Тобто, експерт перевіряє дотримання вимог закону інженером-землевпорядником. Строк екстериторіального погодження не більше 2 тижнів.
Далі – йдемо до ЦНАПу для реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі (ДЗК), щоб присвоїти їй кадастровий номер. Зазвичай, цим займається землевпорядна організація, яка розробляє проєкт землеустрою. Державному кадастровому реєстратору подаються наступні документи:
- заява встановленого зразка;
- погоджений проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- спеціальний електронний обмінний файл (XML-файл).
Після присвоєння кадастрового номера формується витяг із ДЗК, який згодом буде одним із документів, необхідних для реєстрації земельної ділянки.
Завершальний етап – затвердження проєкту тим самим органом, що надавав дозвіл, впродовж двох тижнів. Далі варто звернутися до ЦНАПу і зареєструвати своє право на земельну ділянку.
Що робити, якщо орган влади не надає дозвіл?
Підстави для відмови на стадії дозволу:
- не дотримання вимог закону,
- місце розташування не відповідає генеральному плану, містобудівній документації. (ст.118 Земельного кодексу).
Отже, ситуація: до клопотання не має претензій, ви дотримались всіх вимог, минув місяць, а дозвіл не надали. Є два варіанти розвитку подій: Перший, так звана, мовчазна згода – орган впродовж місяця не надав дозвіл, тоді заявник вправі замовити проєкт землеустрою без дозволу органу, про що його потрібно письмово повідомити. Однак можуть виникнути проблеми з державним реєстратором. Його відмова реєструвати земельну ділянку буде не правомірною, що можна оскаржити в суді.
Якщо ви отримали відмову від органу, то порядок дій наступний: перевірте, чи відмова відповідає виключним підставам відмови. Якщо підстав немає, то варто звернутися до суду для оскарження дій чи бездіяльності органу. Суд зобов’язує орган розглянути клопотання та надати дозвіл.
У випадку виникнення запитань – звертайтесь до юридичної клініки “Pro bono”:
- https://m.facebook.com/legalclinic.probono.nuoa/,
- oa.probono@gmail.com
Авторки консультації:
Патей Тетяна та Костюк Віта, консультантки юридичної клініки “Pro bono” Національного університету “Острозька академія”