Розірвання договору оренди автомобіля
Розірвання договору оренди автомобіля

До юридичної клініки Криворізького економічного інституту ДВНЗ “Київського національного економічного університету ім. В. Гетьмана” звернувся клієнт для отримання роз’яснень, щодо права розірвати договір оренди власного автотранспортного засобу, укладеного з юридичною особою.

Договір оренди автомобіля за участю фізичної особи обов’язково повинен бути в письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню, що визначено ст. 799 Цивільного кодексу України – далі ЦКУ.

За договором оренди (найму) орендодавець передає або зобов’язується передати орендареві майно в користування за плату на певний строк (ст. 759 ЦКУ).

Договір найму припиняється у разі смерті фізичної особи – наймача, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 781 ЦКУ).

Договір найму припиняється у разі ліквідації юридичної особи, яка була наймачем або наймодавцем.

Наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.

Наймодавець має право вимагати розірвання договору найму, якщо: 1) наймач користується річчю всупереч договору або призначенню речі; 2) наймач без дозволу наймодавця передав річ у користування іншій особі; 3) наймач своєю недбалою поведінкою створює загрозу пошкодження речі; 4) наймач не приступив до проведення капітального ремонту речі, якщо обов’язок проведення капітального ремонту був покладений на наймача.

Наймач має право вимагати розірвання договору найму, якщо:

  • наймодавець передав у користування річ, якість якої не відповідає умовам договору та призначенню речі;
  • наймодавець не виконує свого обов’язку щодо проведення капітального ремонту речі.

У разі припинення договору найму наймач зобов’язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі (ст. 785 ЦКУ).

Якщо наймач не виконує обов’язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

 Якщо автотранспортний засіб повернули з пошкодженням?

Наймач зобов’язаний відшкодувати збитки, завдані у зв’язку із втратою або пошкодженням транспортного засобу, якщо він не доведе, що це сталося не з його вини (ст. 803 ЦКУ).

До вимог про відшкодування збитків у зв’язку з пошкодженням речі, яка була передана у користування наймачеві, а також до вимог про відшкодування витрат на поліпшення речі застосовується позовна давність в один рік (ст. 786 ЦКУ). Перебіг позовної давності щодо вимог наймодавця починається з моменту повернення речі наймачем, а щодо вимог наймача – з моменту припинення договору найму.

Зразок договору оренди автотранспортного засобу наведено за посилання – https://cutt.ly/KyEdAQL

Автор консультації:

Олександр Царенко, студент 4го курсу Криворізького економічного інституту ДВНЗ “КНЕУ ім. В. Гетьмана”

Розірвання договору оренди автомобіля

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X