Судовий збір: що це? коли та ким сплачується? як обчислити?
Судовий збір: що це? коли та ким сплачується? як обчислити?

Часом зовсім буденні речі стають приводом для складних життєвих викликів. Наприклад, особі необхідно звернутись до суду, що вимагає значних не тільки емоційних та часових витрат, а й фінансових ресурсів.

Цей інформаційний матеріал підготовила правнича клініка Національного університету “Києво – Могилянська академія” з метою полегшити поневіряння громадян на просторах процедури зі сплати судового збору. Особливої актуальності ці відомості набувають з огляду на щорічну зміну його розміру та часту зміну реквізитів його сплати.

Що таке судовий збір?

У Законі України «Про судовий збір» судовим збором визначено збір, який справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом.

Коли та ким сплачується?

Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи – підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення.

Судовим збором сплачуються:

 • подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством;
 • подання до суду апеляційної чи касаційної скарг на судові рішення, заяви про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами, заяви про скасування рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України;
 • видача судами документів (копій судових рішень);
 • ухвалення судового рішення, передбаченого цим Законом.

Важливо знати! Закон України «Про судовий збір» передбачає пільги щодо сплати судового збору, зокрема, у статті 5 встановлено перелік осіб, які при зверненні до суду звільняються від сплати збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Як обраховувати судовий збір?

Законодавством передбачено загальний порядок визначення розміру ставок судового збору. Згідно з нормою ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» він справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, – у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відтак, для визначення розміру судового збору необхідно оперувати трьома категоріями:

 • ціна позову;
 • відсоткова ставка судового збору, визначена у вказаному Законі;
 • прожитковий мінімум для працездатних осіб (станом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду).

Якщо Ви подаєте позов, що містить вимоги майнового характеру, то необхідно обраховувати розмір судового збору, застосувавши відповідну ставку судового збору до ціни позову.

У випадку з позовними вимогами немайнового характеру застосовується відсоткова ставка судового збору до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначена у вказаному Законі.

Варто зауважити, що станом на 1 січня 2022 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2481 гривні.

Маючи вищевказані відомості та скориставшись таблицею розмірів ставки судового збору Ви зможете успішно обрахувати суму, яку необхідно сплатити.

Судовий збір: що це? коли та ким сплачується? як обчислити? Судовий збір: що це? коли та ким сплачується? як обчислити?

Корисна порада! Судовий збір можна сплатити онлайн за допомогою державного електронного ресурсу «Судова влада України». Для здійснення платіжної операції належить обрати суд, до якого подаватиметься позов, а надалі сформувати квитанцію. Посилання: «Судова влада України» – URL: https://court.gov.ua/affairs/sudytax/

Детальніше ознайомитись зі ставками судового збору, наданими пільгами та порядком його сплати можна у чинній редакції Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI 

Судовий збір: що це? коли та ким сплачується? як обчислити?

Консультацію підготував:

Владислав Рибалко, студент Національного університету «Києво-Могилянська академія»

Судовий збір: що це? коли та ким сплачується? як обчислити?

1 коментар до “Судовий збір: що це? коли та ким сплачується? як обчислити?

 • 14.04.2023 о 09:34
  Постійне посилання

  Доброго дня, чи потрібно платити судовий збір за позов від комерційного некомунального підприємства до фіз. особи про відшкодування різниці між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (при ДТП)? Якщо так, то під яку категорію справ вона належить?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X