У когось слово «аб’юз» викликає усмішку, хтось закочує очі, хтось просто не сприймає це явище серйозно, хтось називає всі свої стосунки аб’юзивними, а хто і справді потерпає від цього і йому зовсім не смішно.
Попри прогресивний розвиток суспільства, світ не стає добріше і толерантніше в сферах, де це край необхідно. Я вже мовчу про прояв емпатії.
Реальний аб’юз це не жарт, це справді страшно. Він не зупиняється на образливих висловах чи діях, він може підігрівати та вирощувати в жертві думки про самогубство. І, на жаль, інколи жертва все ж таки не витримує і закінчує життя. І це все, до речі, не просто домашнє насилля (стаття 126-1 Кримінального кодексу України), яке, виходячи з судової практики, закінчиться в найгіршому випадку виправними роботами, це вже доведення до самогубства (стаття 120 Кримінального кодексу України) – там зовсім інше покарання.
Загалом на сьогодні ця тема активно обговорюється, оскільки аб’юз розростається до великих масштабів. Людина може зіткнутись з аб’юзом у сім’ї, у школі, на роботі та в мережі.
Що таке аб’юз? Це будь-яка навмисна дія, наслідком якої є фізична або моральна шкода іншій людині. І виходячи з визначення, розуміємо, що аб’юзивні стосунки – це коли людина чинить фізичне, психологічне, сексуальне або економічне насильство над іншою людиною перебуваючи з вами у певному зв’язку (батьки-діти, чоловік-дружина, брат-сестра, однокласник-однокласник тощо). Потрапити в них просто, а ось вибратись буває дуже нелегко.
Зараз я хочу поговорити з вами як захиститися від аб’юзера і того, хто зазіхає на ваші особисті межі з агресією як фізичною, так і моральною.
По-перше, якщо ви відчуваєте насильство у свою сторону, ви маєте усвідомити свою присутність у ньому.
По-друге, дуже важко взяти та вийти з таких стосунків, бо залишаючись в них, ви реалізовуєте якусь свою потребу. Це може бути потреба в увазі, турботі… Іншими словами – визначте навіщо ви терпите таке ставлення до себе, що це вам дає?
По-третє, намагайтесь знайти адекватні рішення реалізації своєї потреби в іншому місці, без залучення іншої людини. Не робіть це чужий коштом, закривайте свої потреби самостійно.
Найголовніше – візьміть відповідальність за своє життя, настрій, інтереси та матеріальні ресурси. А вже потім ви можете звернутись по допомогу до найближчого центру допомоги жертвам насильства, до психолога, або психотерапевта.
Якщо ж аб’юз має фізичне вираження, що трапляється в більшості випадків, коли ви з жертвою живете разом, потрібно діяти за таким алгоритмом.
Є таке поняття, як обмежувальний припис кривднику. Розглядається у межах не кримінального чи адміністративного, а рамках цивільного процесу.
- Заява подається до суду за місцем вашої реєстрації.
- Суддя повинен розглянути вашу заяву за 72 години.
- Судовий збір платити не треба.
- Обмежувальний припис виражається у таких заходах:
- заборона перебувати у місці спільного проживання;
- усунення перешкод у користуванні сумісним майном;
- обмеження спілкування з потерпілою дитиною;
- заборона наближатися на певну відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування;
- заборона переслідування;
- заборона листування, телефонні переговори.
- Обмежувальне розпорядження видається до 6 місяців.
- Про видачу обмежувального розпорядження суд повідомляє поліцію.
У світі майже 8 мільярдів людей, не звужуйте свій світ до однієї і не думайте, що якщо б’є – значить кохає. Якщо б’є, то це стаття Кримінального кодексу Україні і нічого більше.
Консультацію підготувала:
Анастасія Чех, студентка правничої клініки Національного університету “Києво – Могилянська академія”