Податковий борг чи сплата ЄСВ у разі смерті фізичної особи-підприємця
Податковий борг чи сплата ЄСВ у разі смерті фізичної особи-підприємця

Юридична клініка Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова дослідила питання, як бути із податковим боргом чи надміру сплаченими сумами ЄСВ (Єдиного соціального внеску) у разі смерті ФОП (фізичної особи-підприємця) та підготувала правову консультацію.

Відповідно до статті 65 Податкового кодексу України, однією з підстав внесення до Державного реєстру запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця є смерть фізичної особи, у тому числі оголошення такої особи померлою, що підтверджується свідоцтвом про смерть (витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інформацією органу державної реєстрації актів цивільного стану), а також визнання фізичної особи безвісно відсутньою, що підтверджується судовим рішенням.

Подати документи (свідоцтво про смерть або нотаріально засвідчену копію свідоцтва) державному реєстратору може родич померлого або орган виконавчої влади.

Що стосується податкової, то для неї відомості про припинення діяльності померлого ФОП в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань  — це підстава для зняття його з обліку відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань” від 15 травня 2003 року № 755-IV.

Відповідно до п. 37.3.2. статті 37 Податкового кодексу України підставами для припинення податкового обов’язку, крім його виконання, є смерть фізичної особи, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою.

Проте потрібно пам’ятати, що якщо на момент смерті є непогашена сума податкових зобов’язань, податкові органи мають право стягнути суму недоїмки.  Погашення податкового боргу фізичної особи – підприємця,  у разі його смерті здійснюється його спадкоємцями, які прийняли спадщину, в межах вартості успадкованого майна та пропорційно частці у спадщині на дату її відкриття.

Також існують випадки, коли ФОП надмірно сплатив суму ЄСВ. Повернення  таких коштів у випадках помилкової або надмірної сплати сум ЄСВ передбачено “Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів” затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 р. №6.

Повернути такі кошти може тільки платник ЄСВ шляхом подачі  заяви про таке повернення, що подається до контролюючого органу, на рахунок якого сплачено суми ЄСВ.

У розумінні Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 8 липня 2010 року № 2464-VI спадкоємець не є платником ЄСВ і на нього не розповсюджуються права та обов’язки платника.

Тому, у разі смерті ФОП – платника ЄСВ його спадкоємець не має право на повернення надміру або помилково сплачених сум ЄСВ, однак зобов’язаний погасити податковий борг, який залишив ФОП.

Консультацію підготував:

Кірик А.Ю., юрисконсульт 1 категорії юридичної клініки Хмельницького університету управління та права

Податковий борг чи сплата ЄСВ у разі смерті фізичної особи-підприємця

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X