Порядок переведення нежитлової будівлі у житловий фонд
Порядок переведення нежитлової будівлі у житловий фонд

Клініцистка Навчальної  лабораторії  “Правнича клініка” Національного університету “Києво – Могилянська академія” Олена Кнейчук  підготувала консультацію,  яка може бути корисною при розгляді питань житлового права. 

Так, до  Правничої клініки звернулась клієнтка з метою отримання правової допомоги у вирішенні питання житла. Відповідно до наданої  інформації клієнтка потребує консультації щодо порядку переведення нежитлової будівлі (гараж) у житловий фонд. А також за необхідності, перелік та зразки процесуальних документів, потрібних для вчинення даної дії.

У 2020 році клієнтці надана консультація з рекомендацією звернутися до Центру надання адміністративних послуг із заявою про зміну цільового призначення земельної ділянки. 23 грудня 2020 року Почаївська міська рада VIII скликання прийняла Рішення про дозвіл на виготовлення детального плану території власної земельної ділянки з метою зміни цільового призначення із земель для будівництва індивідуальних гаражів в землі для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Цим же Рішенням було визначено Почаївську міську раду Тернопільської області, як замовника Детального плану території відповідної земельної ділянки, а  клієнтку – відповідальною за розроблення та фінансування детального плану території. Однак, земельна ділянка клієнтки  не відповідає нормам щодо розміру площі для зміни цільового призначення, встановлених законодавством.

При підготовці консультаційного висновку використані наступні нормативно-правові акти:

На жаль, в українському законодавстві відсутні норми, які б безпосередньо регулювали процедуру переведення майна із нежитлового фонду у житловий.

Стаття 8 Житлового кодексу опосередковано передбачає ситуації, за яких власник майна може перевести житлове приміщення у нежитлове. Згідно із ст. 8 ЖК,  у виняткових випадках переведення жилих будинків і жилих приміщень у нежилі може здійснюватися за рішенням відповідних органів місцевих рад. Жодного загального порядку такої процедури не передбачено, тому органи місцевого самоврядування взяли на себе функцію приймати локальні нормативно-правові акти, які врегульовують це питання.

Відповідно до ст. 121 Земельного кодексу, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в містах – не більше 0,10 гектара.

Державними будівельними нормами Б.2.2-12:2019 “Планування та забудова територій” пунктом 6.1.32 визначено граничний розмір площі земельних ділянок, які надаються громадянам для нового житлового будівництва, має становити не менше 150 м. кв (0,015 га) для блокованої забудови.

4 березня 2021 року клієнтка  отримала відповідь від Начальника відділу містобудування, архітектури, житлово – комунального господарства та захисту довкілля Кременецької районної державної адміністрації, на своє звернення, яка унеможливлювала підписання детального плану території, потрібного для зміни цільового призначення земельної ділянки.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Кодексом адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.

Таким чином, відмову щодо зміни цільового призначення земельної ділянки можна оскаржити у судовому порядку.  Консультанти клініки підготували проєкт позовної заяви із якою клієнтка можете звернутися у суд. Однак перед поданням заяви рекомендуємо ще раз звернутися до Начальника відділу містобудування, архітектури, житлово – комунального господарства та захисту довкілля із проханням надати письмову відмову у підписанні детального плану, а не роз’ясненні норм щодо площі земельної ділянки.

При поданні позовної заяви обов’язково потрібно сплатити судовий збір. Відповідно до положень Закону України “Про судовий збір”, розмір ставки судового збору за подання немайнового позову до адміністративного суду становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. На період із січня до червня 2021 р., прожитковий мінімум працездатних осіб становить 2 270 грн. Отже, сума судового збору – 908 грн.

Порядок переведення нежитлової будівлі у житловий фонд

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X