Повернення кредиту банку, який знаходиться у стані ліквідації
Повернення кредиту банку, який знаходиться у стані ліквідації

До юридичної клініки Криворізького економічного інституту звернувся клієнт, з такою проблемою: клієнт має прострочений кредит і регулярно отримує погрози від колекторів.

В процесі проведення інтерв’ю, від клієнта отримано наступну інформацію:

  • у 2014 році клієнт взяв на себе споживчий кредит у банку «Траст» на суму 25000 грн. терміном на 4 роки;
  • до 2016 року клієнт виплачував борг, а після 2016 року кошти почали повертатись на його картку, тому клієнт вирішив не сплачувати за зобов’язаннями. Через деякий час прийшло повідомлення про ліквідацію банку. Після того, виплати по кредиту клієнт не здійснював;
  • на початку 2017 року на його телефон почали надходити дзвінки з вимогою повернути кошти на рахунок відповідної фізичної особи. Виконавчих листів клієнт не отримував;
  • восени 2019 року почали надходити погрози. Зараз погрози колекторів стали все частішими.

Проблема клієнта є комплексною, тому йому було надано роз’яснення з таких питань.

Який порядок повернення кредиту банку, який знаходиться у стані ліквідації.

Будь який кредит підлягає поверненню, незалежно від обставин у яких знаходиться позичальник та фінансова установа. Умови кредиту, які прописані у договорі мають бути виконані, навіть, якщо Банк знаходиться у процесі ліквідації. Ця вимога врегульована ст. 1049 Цивільного кодексу України – позичальник зобов’язаний повернути банку основну суму боргу та сплатити проценти у розмірі і у строках встановлені умовами кредитного договору. Така вимога стосується також заборгованості за платіжними картками.

У юридичній клініці перевірили стан банку ПАТ Банк «Траст» (далі -Банк) на сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Згідно офіційної інформації визначено, що Банк знаходиться у стані ліквідації з 30.12.2016 – 29.12.2020. Банк, який проходить процес ліквідації має право продати усі свої активи на електронному аукціоні, кредитні зобов’язання позичальників також можуть бути продані третім особам (юридичні або фізичні особи) на підставі договору про відступлення права вимоги. При цьому, згода відповідного боржника (позичальника) на укладення такого договору не вимагається.

У разі продажу кредиту, новий кредитор (фінансова установа або фізична особа) має письмово повідомити позичальника про заміну кредитора за кредитним договором та вказати нові реквізити на які слід сплачувати кошти. Факт продажу кредиту не змінює умови кредитного договору. При цьому, після продажу такої заборгованості, штрафи, пені та відсотки не нараховуються.

Зважаючи на те, що клієнт перестав сплачувати зобов’язання по кредиту і йому почали надходити дзвінки від колекторів, то ймовірно, що його заборгованість було продано. Тому, найголовнішим для клієнта зараз є визначити, хто є правонаступником його боргу та отримати від нього повну інформацію у письмовому вигляді про стан і точну суму його заборгованості.

В першу чергу, клієнту слід звернутись до первісного кредитора, тобто ПАТ Банк «Траст» за офіційними контактами, які надані на сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, для того щоб дізнатись точні контакти та реквізити правонаступника вимоги за вашим боргом, а також суму, яка підлягає сплаті.

У випадку, якщо не отримаєте відповідь протягом 30 днів, можете звернутись до Національного Банку України. Громадяни можуть звернутися поштою nbu@bank.gov.ua та підкріпити усі необхідні документи. Звертаємо увагу, що лист варто писати за спеціальною формою, її можна завантажити за посиланням. Також для громадян працює гаряча лінія за телефоном 0 800 505 240.

Як поводити себе із колекторами?

У цьому питанні, в першу чергу, слід розуміти, що колекторська діяльність є незаконною, такі фірми найчастіше діють шляхом психологічного тиску на позичальника, його рідних та близьких. Такі дії підлягають кримінальній відповідальності, що врегульовано ст. 182, ст. 189, ст. 355 Кримінального кодексу України. Тож, якщо не має рішення Суду, то усі вимоги є безпідставними, а погрози є прямим порушенням ваших прав. Якщо погрози надходять регулярно, то їх слід фіксувати (запис дзвінків, скріни екрану з повідомленнями), адже маєте право звернутися до поліції.

Тому треба чітко пояснити колекторам, що їх дії є незаконними і у разі продовження, Ви будете вимушені звернутись до поліції.

Повернення кредиту банку, який знаходиться у стані ліквідації

1 коментар до “Повернення кредиту банку, який знаходиться у стані ліквідації

  • 04.01.2023 о 20:18
    Постійне посилання

    Отримував відмови через неоплачений кредит і знайшов дуже гарне рішення на сервісі scorector.com, допомогли мені позбутися боргів, за що велике спасибі. Заодно у них виправив свою кредитну історію і тепер при подачі заявки на кредит у мене завжди позитивне рішення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X