Cпадкування за законом: у разі пропущення встановленого строку для прийняття спадщини
Cпадкування за законом: у разі пропущення встановленого строку для прийняття спадщини

Юридична клініка “Adiutorium”  Національного університету “Чернігівська політехніка” підготувала правову консультацію щодо спадкування за законом у разі пропущення встановленого строку для прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України: спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку (шести місяців), він не заявив про відмову від неї.

Спадкоємець, який постійно проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, для прийняття спадщини не повинен вчиняти будь-яких правочинів; його бездіяльність (якщо він не заявив відмову від спадщини впродовж строків, установлених ст. 1270 Цивільного кодексу України) є юридичним фактом і свідчить про прийняття спадщини.

У разі встановлення факту постійного проживання спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття спадщини визначення додаткового строку такому спадкоємцю буде суперечити нормам матеріального права, адже спадщину вже прийнято. Тому, у зазначених цивільних справах до предмета доказування належить встановлення факту проживання позивача на час відкриття спадщини.

У випадку, якщо з дня смерті спадкодавця пройшло, наприклад, 2 роки і клієнт хоче дізнатися чи можливо на сьогодні прийняти спадщину та яким чином це можна зробити, враховуючи що клієнт спільно проживав зі спадкодавцем останні роки життя, тоді зазначені обставини є підставою для звернення з позовом або заявою (залежно від наявності або відсутності спору щодо спадкового майна) про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини (відповідно до ч. 23 Постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 року №7 “Про судову практику у справах про спадкування“).

Судовий збір у зазначеному випадку буде становити відповідно до Закону України “Про судовий збір”  (п. 2 ч.1 ст. 4 – за подання до суду позовної заяви немайнового характеру) – 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 810 грн 80 коп.

Cпадкування за законом: у разі пропущення встановленого строку для прийняття спадщини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X