Процедура отримання “податкової знижки” за навчання в Україні
Процедура отримання “податкової знижки” за навчання в Україні

На сьогодні в Україні навчання стає все більш складним та дорожчим. Кількість бюджетних місць зменшується, а суми контрактів зростають.  Але в нашій державі є встановлена законом можливість повернути частину податку з суми, сплаченої за кожний навчальний рік, так звана «податкова знижка». Держава зобов’язується відшкодувати витрачені кошти на оплату навчання в дошкільних, позашкільних закладах,  закладах загальної середньої освіти,  професійної (професійно-технічної) та вищої освіти.

Основні питання даної процедури:

 1. Хто та за який період повертає гроші за навчання?

Гроші за навчання в Україні повертає Державна фіскальна служба за вашим місцем реєстрації. Згідно до ст. 166 Податкового  кодексу, платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року. Наприклад, у 2019 році можливо повернути гроші ЛИШЕ за 2018 рік.

 1. Хто може звернутись до органів ДФС?

До органів ДФС може звернутись сам студент (якщо він має офіційний заробіток з якого сплачує податки) або його член сім’ї першого ступеня спорідненості (мати, батько, дружина/чоловік).

Особа, що хоче отримати виплату повинна відповідати наступним критеріям:

 • мати громадянство України та ІПН (ідентифікаційний код);
 • не бути приватним підприємцем;
 • розмір річної заробітної плати повинен бути вище суми податкової знижки (враховується заробітна плата із вирахуваннями ЄСВ, обов’язкових страхових Накопичувального фонду та до недержавного пенсійного фонду);
 • оформити знижку необхідно до кінця податкового року, наступного за звітним. Наприклад, у 2019 році податкова знижка буде враховувати витрати понесені на навчання в 2018 році, а в 2020 році за 2019 рік.

3. Які документи для цього потрібні?

 1. Паспорт;
 2. ІПН (ідентифікаційний код);
 3. Декларацію про майновий стан і доходи;
 4. Довідку про заробітну плату (за формою № 3);
 5. Копію договору з навчальним закладом;
 6. Копії квитанцій (чеків, платіжних доручень) за навчання;
 7. Документи, що підтверджують ступінь споріднення (якщо за навчання сплачують батьки, то потрібно надати свідоцтво про народження дитини, якщо на податкову знижку претендує чоловік або дружина – свідоцтво про шлюб);
 8. Заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування.

Згідно статті 179 Податкового кодексу України у разі ухвалення Вам компенсації за навчання, кошти будуть переведенні на Ваш банківський рахунок протягом 60 днів після надходження пакету документів.

Підготував консультацію Михайло Галла

Процедура отримання “податкової знижки” за навчання в Україні

6 коментарів до “Процедура отримання “податкової знижки” за навчання в Україні

 • 12.05.2022 о 13:27
  Постійне посилання

  Підкажіть будь-ласка, якщо на відшкодування коштів за навчання подається вже не перший раз, є свій електронний кабінет, то чи потрібно збирати знову всі документи як спочатку?
  Дякую.

 • 15.08.2023 о 11:05
  Постійне посилання

  Чи може ФОП розраховувати на повернення кошів на навчання, якщо є одночасно найманим працівником, який офіційно сплачує ПДФО?

 • 12.01.2024 о 22:13
  Постійне посилання

  Чи потрібна довідка про доходи, отримані за сумісництвом? Чи достатньо тільки з основного місця праці? Дякую)))

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X