Секретний заповіт: особливості посвідчення та оголошення
Секретний заповіт: особливості посвідчення та оголошення

Юридична клініка Донецького національного університету ім. Василя Стуса визначила особливості секретного заповіту.

Що таке секретний заповіт?
Згідно зі ст. 1249 Цивільного Кодексу України секретним є заповіт, який посвідчується нотаріусом без ознайомлення з його змістом.

Посвідчення секретного заповіту
Відповідно до ст. 1249 Цивільного Кодексу України та Наказу Міністерства юстиції України Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 22.02.2012 р. (далі – Порядок), можна виділити наступний порядок посвідчення секретного заповіту:

  1. Секретний заповіт подається нотаріусу особою, що його склала, у заклеєному конверті. На конверті має бути особистий підпис заповідача. Якщо підпис на конверті проставлений заповідачем не в присутності нотаріуса, заповідач повинен особисто підтвердити, що підпис на конверті зроблений ним.
  2. Нотаріус ставить на конверті, у якому міститься секретний заповіт, посвідчуваний напис про посвідчення та прийняття на зберігання секретного заповіту, скріплює його печаткою і в присутності заповідача поміщає його в інший конверт та опечатує. На конверті вказуються персональні дані, такі як: прізвище, ім’я, по батькові, дата народження заповідача і дата прийняття на зберігання цього заповіту.
  3. Секретний заповіт приймається нотаріусом на зберігання без складання опису. Недотримання вимог зберігання заповіту є підставою для визнання його недійсним.

Оголошення секретного заповіту
Після смерті заповідача, одержавши інформацію про відкриття спадщини, нотаріус призначає день оголошення змісту заповіту і повідомляє про це членів сім’ї та родичів спадкодавця. Якщо заінтересована особа, належним чином повідомлена про день оголошення секретного заповіту, на оголошення не з’явиться, нотаріус оголошує зміст секретного заповіту тим особам, які з’явилися.
У присутності заінтересованих осіб та двох свідків нотаріус відкриває конверт із заповітом та оголошує його зміст.

Про оголошення заповіту складається протокол, який підписується нотаріусом та свідками. Весь зміст заповіту нотаріус записує у протоколі (ст. 1250 ЦК). Виходячи з пункту 4.5 глави 3 розділу ІІ Порядку, у протоколі зазначаються:

  • дата, час та місце складання протоколу про оголошення секретного заповіту;
  • дата посвідчення та прийняття на зберігання секретного заповіту;
  • прізвище, ім’я, по батькові осіб, присутніх при оголошенні, у тому числі свідків;
  • відомості про повідомлення осіб, які не з’явились на оголошення секретного заповіту, або відомості про повідомлення в друкованих засобах масової інформації;
  • стан заповіту (наприклад, наявність закреслених місць, поправок або інших недоліків);
  • стан конверта, у якому знаходився заповіт, а також записується весь текст заповіту.

Секретний заповіт після його оголошення залишається в матеріалах нотаріальної справи.

Секретний заповіт: особливості посвідчення та оголошення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X