Повірка лічильників води
Повірка лічильників води

З набранням чинності Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” від 2 серпня 2017 року, процедура повірки лічильників дещо змінилася. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 374 від 04 червня 2015 року, лічильники води підлягають періодичній повірці.

Юридична клініка “Право і практика” Білоцерківського національного аграрного університету підготувала  правову консультацію з роз’ясненням порядку повірки лічильників води.

Міжповірочний інтервал

Міжповірочні інтервали затверджені Наказом Мінекономрозвитку № 1747 від 13.10.2016, для лічильників води та теплолічильників він складає – 4 роки.

До прийняття Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”, Законом України “Про метрологію та метрологічну діяльність” було передбачено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних лічильників здійснюються за рахунок суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

З набранням чинності Закону про комерційний облік змінено підходи до обліку комунальних послуг, а також встановлення та обслуговування засобів обліку води та теплової енергії. Зокрема, виключено вимогу щодо здійснення періодичної повірки за рахунок суб’єктів господарювання що надають послуги з тепло- і водопостачання.

Згідно з ч.2 ст. 6 Закону про комерційний облік, обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів-розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором, тобто:

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) лічильників води та теплової енергії, що забезпечують індивідуальний облік в квартирах проводиться:

 • за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором
 • у разі укладення співвласниками багатоквартирного будинку індивідуальних договорів про надання відповідної комунальної послуги періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) таких вузлів обліку забезпечуються виконавцем комунальної послуги за рахунок плати за абонентське обслуговування, встановленої відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги»

Відповідальні проводити повірку лічильників води

Повірку лічильників води мають право здійснювати тільки уповноважені організації. Відповідно до частини 5 статті 17 Закону про метрологію, повірка законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, проводиться:

 • науковими метрологічними центрами, які мають міжнародно визнані калібрувальні та вимірювальні можливості за відповідними видами та підвидами вимірювань, та/або із застосуванням національних еталонів;
 • науковими метрологічними центрами, метрологічними центрами та повірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки відповідних засобів.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки

Керуючись  ч.4  ст. 17 Законом України “Про метрологію та метрологічну діяльність”, відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) покладається на суб’єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних засобів вимірювальної техніки.

Консультацію підготували:

Артем Тридуб та Богдан Осіпов, студенти-клініцисти юридичної клініки “Право і практика”.

Повірка лічильників води

1 коментар до “Повірка лічильників води

 • 22.08.2022 о 17:17
  Постійне посилання

  Доброго дня. Підкажіть, хто саме є суб’єктом господарювання і повинен платити за повірку лічильників, якщо лічильники води і тепла знаходяться в щитку загального коридора багатоквартирного будинку? Управляюча компанія ЖК чи власник квартири?

  В якому випадку взагалі УК повинна оплачувати повірку лічильників?

  Дякую.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X