Оскарження незаконних дій поліцейських
Оскарження незаконних дій поліцейських

Поліція не завжди виконує свої обов’язки відповідно до закону або свідомо його порушує. Незаконними можуть бути активні дії (неналежне спілкування – образи, лайка тощо; незаконний огляд/поверхнева перевірка; незаконна перевірка документів тощо), а також бездіяльність (ігнорування усної заяви про правопорушення; ненадання допомоги у небезпечній ситуації тощо).

Слід розуміти, що такі дії можуть бути суспільно небезпечними і містити склад злочину, а отже й розслідуватися мають відповідно до кримінально-процесуального законодавства. Тому, юридична клініка “Право і практика” Білоцерківського національного аграрного університету підготувала  правову консультацію з роз’ясненням порядку оскарження незаконних дій поліцейських.

Куди скаржитись?

Якщо щодо Вас вчинено незаконні дії/бездіяльність (але не злочин): незаконний огляд, неналежне спілкування, ігнорування прохання допомоги, погрози з боку поліцейських тощо, то скарга  подається до керівника поліції або служби безпеки відповідного територіального органу в порядку Закону України “Про звернення громадян”.

Також скарга може бути викладена усно за номером “102” або “(0800) 50-02-02” (call-центр, куди можна повідомити про неправомірні дії поліції).

Окрім цього, радимо надіслати копію листа в місцеву прокуратуру, яка буде тримати справу на контролі.

Якщо щодо Вас скоєно злочин (катування, побиття, погрози розправою, незаконне тримання під вартою тощо) – подається заява про скоєння злочину відповідно до норм Кримінального процесуального кодексу до місцевої прокуратури (Державного бюро розслідувань).

Термін розгляду – невідкладно, але не пізніше 15 днів з дня надходження заяви. Цей термін може бути подовжено до 30 днів, про що повідомляють заявника.

Що робити якщо не приймають скаргу/заяву?

Відповідно до ст. 12 Закону України “Про Національну поліцію”, поліція не має права відмовити в розгляді або відкласти розгляд звернень стосовно забезпечення прав і свобод людин з посиланням на вихідний, святковий чи неробочий день або закінчення робочого дня.

Також, п. 1 Розділу 2 Інструкції, затвердженої Наказом №1377 МВС України від 06.11.2015 говорить про те, що “прийняття заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події незалежно від місця і часу їх учинення, повноти отриманих даних, особи заявника здійснюється цілодобово і невідкладно тим органом поліції, до якого надійшла заява чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення та іншу подію”.

Отже, будь-які посилання на територіальну підслідність, наприклад “йдіть у інший район, де це сталося тощо” є неприпустимими.

Якщо поліція, все ж таки, відмовляється прийняти та зареєструвати заяву/скаргу, то можна звернутися до будь-якого іншого правоохоронного органу, який має передати Вашу скаргу/заяву за належністю.

Консультацію підготували:

Артем Тридуб та Богдан Осіпов, студенти-клініцисти юридичної клініки “Право і практика”.

Оскарження незаконних дій поліцейських

2 коментарі до “Оскарження незаконних дій поліцейських

 • 04.01.2023 о 18:21
  Постійне посилання

  Я вже два роки звертаюсь доміністра МВС, Начальника поліції України з заявами і надаю всі підтверджуючі документи, про перевертнів і зрадників в поліції Дніпра. А толку ніякого. куди ще мені звернутися?

 • 24.04.2023 о 00:05
  Постійне посилання

  24.04.2022 року приблизно о 22:00 біля ресторації Бачевськиє стався конфлікт з представниками національної поліції, які не представиль. Основною проблемою будь спілкування двох осіб між собою російською мовою. Коли представники Нац поліції побачили прописку з міста Харків, їх не цікавило вже , хто прав, хто винуват, вони незважаючи на те, що хлопець з пропискою зі Львова вдарив жінку, виписали протокол не йому, а хлопцю з Харкова ! Питання , чому прописка у паспорті стоїть вище закону Україні? Чому Харків для поліцейський не є Україною? Невже закон нижче особистих уподобань? Невже власна думка вище закону? До поки буде політика, невіжество та особисті уподобання будуть вище законів України??? Питання полягає в наступному: надайте, будь ласка детальні роз’яснення, якою мовою повинен громадяни України подати скаргу у відділення Нац поліції, щоб скарга стосовно адміністративного правопорушення вчиненого працівником Нац поліції, щоб її було розглянуто! Прошу вжити адміністративні заходи щодо працівників Нац поліції, які виїхали на виклик біля резиденції Бачевських у місті Львові, які виписали штраф хлопцю через те, що його побили, побили його жінку і в них прописка з Харкова! Чому закон не є основним документом, яким повинен керуватися представник Нац поліції? Чому власні уподобання та думки стоять вище закону України?
  ЯКІ самі заходи буди вжиті до представників національної поліції щодо недопущення дискримінації по расовому та мовному принципу, які закріплені у Конституції України?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X