Що змінилося у захисті прав та законних інтересів дитини при затриманні або триманні під вартою її батьків або законних представників
Що змінилося у захисті прав та законних інтересів дитини при затриманні або триманні під вартою її батьків або законних представників

5 лютого 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо захисту прав та законних інтересів дитини у разі затримання або тримання під вартою її батьків або інших законних представників» від 12 січня 2023 року № 2858-IX (далі – Закон). Відповідно до цього Закону Кримінальний процесуальний кодекс (далі – КПК) України було доповнено нормами щодо захисту прав та законних інтересів дитини у разі затримання або тримання під вартою її батьків або інших законних представників.

Передумови.

До моменту прийняття Закону питання захисту прав дитини, у разі, якщо до батьків застосовано такий захід забезпечення кримінального провадження як затримання та запобіжний захід у вигляді тримання під вартою,було фактично неврегульованим. У такій ситуації дитина найчастіше залишається без піклування батьків та зазнає негативного психо-емоційного впливу. Отже, саме у цей час захист інтересів дитини потребує особливої уваги з боку держави.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про охорону дитинства» посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, поліцейські, працівники відповідних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, житлово-експлуатаційних організацій, навчальних закладів, громадяни та інші особи, яким стало відомо про факт залишення дитини без опіки (піклування) батьків, зобов’язані негайно повідомити про це органи опіки та піклування за місцем знаходження дитини.

Згідно із пунктом 4 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866, особи, яким стало відомо про факт залишення дитини без батьківського піклування, зобов’язані негайно повідомити про це службу у справах дітей за місцем виявлення дитини. Орган опіки та піклування повинен з’ясувати іншу інформацію щодо дитини, що має істотне значення, та вжити заходів щодо забезпечення її прав та інтересів.

Таким чином, законодавство України покладає на орган опіки та піклування обов’язок вжити заходів щодо захисту прав дитини, яка залишилася без піклування батьків, у тому числі у зв’язку з їх перебуванням під вартою на час слідства. Однак жодна з чинних норм не передбачає обов’язок службових осіб, уповноважених на затримання особи, слідчого, прокурора інформувати органи опіки та піклування про дитину, яка внаслідок таких процесуальних дій залишилася без догляду та піклування батьків.

Отже, прийнятий Закон направлений на врахування та неуклінне дотримання прав та інтересів дитини, яка знаходиться на утриманні особи, щодо якої застосовується запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Які зміни передбачено?

КПК доповнено нормами, що передбачають обов’язкове повідомлення уповноваженого підрозділу органів Національної поліції та органу опіки та піклування за місцем перебування дитини про факт залишення дитини без батьківського піклування та необхідність вжиття невідкладних заходів щодо тимчасового влаштування дитини у таких випадках:

1. У разі затримання особи на підставі ухвали слідчого судді, суду про дозвіл на затримання:

На кого покладено обов’язок повідомлення? – Уповноважена службова особа, яка затримала особу.

Уповноважена особа зобов’язана також повідомити про наявність на утриманні особи дитини, яка залишається без батьківського піклування.

Відомості про дату і точний час (година і хвилини) повідомлення відповідних органів зазначаються у протоколі затримання.

Ч. 9 ст. 191 КПК

2. Якщо під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою слідчий суддя, суд встановить, що у зв’язку із застосуванням зазначеного запобіжного заходу дитина, яка перебуває на утриманні підозрюваного, обвинуваченого, залишиться без батьківського піклування.

На кого покладено обов’язок повідомлення? – Прокурор на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Орган опіки та піклування невідкладно після тимчасового влаштування дитини, залишеної без батьківського піклування, інформує слідчого, прокурора, слідчого суддю, суд про місце проживання (перебування) дитини. Після отримання такої інформації слідчий, прокурор невідкладно повідомляє підозрюваного, обвинуваченого про місце проживання (перебування) дитини.

Ч. 9 ст. 194 КПК 

3. У випадку наявності на утриманні затриманої особи дитини, яка залишилася без батьківського піклування.

На кого покладено обов’язок повідомлення? – Уповноважена службова особа, яка затримала особу.

Ч. 6 ст. 213 КПК

4. У разі наявності на утриманні особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру, дитини, яка може залишитися без батьківського піклування, та після застосування судом запобіжних заходів.

На кого покладено обов’язок повідомлення? – Прокурор.

Прокурор зобов’язаний поінформувати про вжиті заходи затриманого та суд.

Ч. 4 ст. 508 КПК

5. У разі наявності на утриманні особи, стосовно якої слідчим суддею розглядається клопотання про застосування тимчасового арешту, дитини, яка залишається без батьківського піклування. 

На кого покладено обов’язок повідомлення? – Прокурор на підставі ухвали слідчого судді.

Відомості про вжиті заходи зазначаються в ухвалі про застосування тимчасового арешту.

Ч. 11 ст. 583 КПК

6. У разі наявності на утриманні особи, стосовно якої слідчим суддею розглядається клопотання про застосування екстрадиційного арешту, дитини, яка залишається без батьківського піклування. 

На кого покладено обов’язок повідомлення? – Прокурор на підставі ухвали слідчого судді.

Відомості про вжиті заходи зазначаються в ухвалі про застосування екстрадиційного арешту.

Ч. 15 ст. 584 КПК

Що змінилося у захисті прав та законних інтересів дитини при затриманні або триманні під вартою її батьків або законних представників

Авторка консультації
студентка 4 курсу, клініцистка НЛ “Правнича клініка” НаУКМА
Дарія Ляшко 

Що змінилося у захисті прав та законних інтересів дитини при затриманні або триманні під вартою її батьків або законних представників

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X