Європейський суд з прав людини – це міжнародний орган, який за умов, визначених Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, може розглядати заяви, подані особами, які скаржаться на порушення своїх прав.
Конвенція є міжнародним договором, на підставі якого більшість європейських держав зобов’язалися дотримуватися прав та основоположних свобод людини. Ці права гарантуються як самою Конвенцією, так і протоколами до неї, згода на обов’язковість яких надана державами – сторонами Конвенції.
Підстави звернення до європейського суду з прав людини
Ви можете звернутися до Суду, ЯКЩО:
- вважаєте, що Ви особисто жертвою порушення однією з держав – сторін Конвенції Ваших прав чи основоположних свобод, які захищаються Конвенцією та протоколами до неї.
- ваша скарга містить предмет який регулює суб’єкт владних повноважень (Наприклад: парламенту, суду, прокуратури тощо) однієї з держав-підписантів Конвенції.
- були використані усі внутрішні (національні) засоби юридичного захисту, і лише протягом шести місяців з дати винесення остаточного рішення. (п. 1 статті 35 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод).
Це означає, що Вам слід спочатку звернутися до національних судів для захисту своїх прав, про порушення яких Ви маєте намір поскаржитись до Суду.
Крім того, використовуючи належні засоби захисту, необхідно дотримуватись національних процесуальних правил, зокрема, передбачених законодавством строків.
Проте, якщо такі засоби судового захисту є для Вас неефективним і Ви хочете звернутися до ЄСПЛ – Ви повинні це довести.
Важливо! З 1 лютого 2022 року вступив в силу новий чотирьох місячний термін подання заяви до Суду після вичерпання національних засобів захисту, замість попереднього шестимісячного.
Чотирьохмісячний строк відраховується з моменту Вашого ознайомлення або ознайомлення Вашого адвоката з остаточним судовим рішенням, за результатами звичайної процедури оскарження на національному рівні, або ж – у разі якщо Ви вважає, що ефективний засіб юридичного захисту щодо такого порушення на національному рівні відсутній – з моменту стверджуваного порушення.
Перебіг чотирьохмісячного строку припиняється в момент отримання Судом від Вас першого листа, в якому чітко викладено – хоча б у стислій формі – предмет заяви, яку Ви маєте намір подати, або заповненого формуляру заяви. Звичайного запиту з проханням надати інформацію недостатньо, щоб зупинити перебіг шестимісячного строку.
- У Вашій заяві йдеться про порушення гарантованих Конвенцією та протоколами до неї прав – одного або кількох. І тільки ті заяви, які спрямовані проти держав, що ратифікували Конвенцію та відповідні протоколи, та які стосуються подій, що відбувалися після дати ратифікації.
Інформація щодо дат ратифікації Конвенції та протоколів до неї Ви можете переглянути на офіційному сайті Європейського суду: http://www.echr.coe.int/NR/rdonlyres/741F36BA-623E-4682-9884-84AA52491182/NoticeUKR.pdf
Важливо! З 16 вересня 2022 р. Російська Федерація офіційно припинила бути договірною стороною Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (Конвенція), яка є базовим документом Ради Європи (РЄ) і, зокрема, Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Це унеможливлює звернення до ЄСПЛ проти РФ щодо подій, які настали після 16.09.2022 р.
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ:
НЕ виконує функції національного суду |
НЕ має повноважень скасовувати або змінювати рішення національних судів |
НЕ може безпосередньо втручатися в діяльність органу влади, дія або бездіяльність якого спричинила порушення. |
НЕ розглядає заяви, спрямовані проти приватних осіб або недержавних інституцій |
Важливо! НЕ обов’язково звертатися зі скаргами або заявами, наприклад, до парламенту, глави держави або уряду, міністра чи уповноваженого з прав людини, оскільки ці засоби захисту НЕ вважаються такими, що необхідно використати перед зверненням до Суду.
Якщо Ваша заява стосується рішення національного суду, наприклад, вироку, то після того, як Ви використали звичайну процедуру судового оскарження, немає потреби знову вдаватися до спроб перегляду цього рішення.
Зміст заяви
(Стаття 47 Регламенті суду) В заяві необхідно вказати:
- ім’я, дату народження, громадянство та адресу заявника і, якщо заявник є юридичною особою, повну назву, дату створення чи реєстрації, офіційний реєстраційний номер (за наявності) та офіційну адресу;
- якщо у заявника є представник, то його ім’я, адресу, номери телефону і факсу та електронну адресу; дату та оригінал підпису заявника в розділі формуляру, відведеного для довіреності; також у цьому розділі формуляру має бути оригінал підпису представника на підтвердження його/її згоди діяти в інтересах заявника;
- найменування Договірної Сторони або Сторін, проти яких подається заява;
- стислий та зрозумілий виклад фактів, щодо яких Ви скаржитися;
- зазначити права, гарантовані Конвенцією або протоколами до неї, які, на Вашу думку, були порушені;
- стислий виклад інформації про дотримання заявником умов прийнятності, викладених у статті 35 § 1 Конвенції, тобто назвати національні засоби юридичного захисту, якими Ви скористалися; навести перелік рішень судів (або інших державних органів) у справі, із зазначенням дати кожного рішення та органу, який його виніс, а також коротку інформацію про зміст цього рішення. До листа необхідно додати копії самих рішень (Суд НЕ повертає надіслані йому документи, тому необхідно надсилати виключно копії, а не оригінали).
Правило 45 Регламенту Суду вимагає, щоб заява була підписана Вами як заявником, або Вашим представником.
До заяви слід додати:
- копії документів щодо судових та інших рішень чи заходів, на які скаржиться заявник;
- копії документів та рішень, які показують, що заявник використав усі внутрішні засоби правового захисту, а також дотримався терміну, вказаного у статті 35 § 1 Конвенції;
- за наявності, копії документів стосовно будь-якої іншої процедури міжнародного розслідування чи врегулювання, які мають відношення до справи;
- якщо заявник є юридичною особою, потрібно додати документ(и) на підтвердження того, що фізична особа, яка подала заяву, має право або уповноважена представляти інтереси заявника.
Документи, які додаються на підтримку заяви, повинні бути надані в хронологічному порядку, пронумеровані та чітко позначені. Їх не слід прошивати степлером, склеювати чи скріплювати іншим чином.
Якщо Ви не бажаєте розкривати свою особу, Ви маєте про це зазначити в заяві до Суду та викласти причини на виправдання такого відступу від загального правила гласності провадження в Суді. У виняткових і виправданих випадках Голова Палати Суду може надати дозвіл на анонімність.
Офіційними мовами Суду є англійська та французька, але за бажанням Ви можете звертатися до Секретаріату Суду офіційною мовою однієї з держав, що ратифікували Конвенцію.
Суд приймає лише ті заяви, які надіслані ВИКЛЮЧНО поштою. Якщо Ви відсилаєте свою заяву електронною поштою або факсом, Вам обов’язково потрібно продублювати її звичайною поштою.
Формуляр заяви розміщений за цим посиланням (офіційна веб-сторінка суду): https://www.echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=applicants/forms/ukr&c=
Адреса суду
Усю кореспонденцію стосовно скарги необхідно надсилати за адресою:
European Court of Human Rights
Council of Europe
67075 Strasbourg cedex
FRANCE
Корисні посилання
Зв’язок із Судом: https://app.echr.coe.int/Contact/EchrContactForm/English/22
Пошукова система Суду SOP (State of proceedings / Стадія провадження) дає можливість дізнатися, на якій стадії розгляду перебуває Ваша справа: http://app.echr.coe.int/SOP/index.aspx?lg=ukr
eComms – Зв’язок із Судом. Це засіб, який дозволяє представникам заявників спілкуватися з Судом електронним способом. Цей спосіб надсилання та отримання документів в електронному вигляді може бути запроваджений за ініціативою Суду лише на процедурному етапі комунікації, тобто, коли про заяву було повідомлено уряду-відповідачу: https://ecomms.echr.coe.int/
Авторки публікації:
Катерина Наумчук та Тетяна Яковець, консультантки-менторки юридичної клініки “Pro bono” Національного університету “Острозька академія”.
У випадку виникнення запитань – звертайтесь до юридичної клініки “Pro bono” (https://m.facebook.com/legalclinic.probono.nuoa/, e-mail: oa.probono@gmail.com)