Особливості відкриття спадкової справи нотаріусом України в умовах воєнного стану
Особливості відкриття спадкової справи нотаріусом України в умовах воєнного стану

Діяльність сфери нотаріату, як і всі сфери життєдіяльності громадян, зазнала певних змін через повномасштабне вторгнення рф на територію України. Хочемо звернути увагу на те, як повномасштабна війна вплинула на процес спадкування.

   У наказі Міністерства юстиції України “Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України”  від 22 лютого 2012 року у   розділі II главі 10 пункті 2 підпункті 2.1 наказом Міністерства юстиції  “Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату”  від 11 березня 2022 року було внесено доповнення стосовно того, що в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини.

   Що робити, якщо нотаріус відмовляється відкривати спадкову справу?

Відповідно до ст. 49 Закону України “Про нотаріат” від 2 вересня 1993 року нотаріус, який вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо:

1) вчинення такої дії суперечить законодавству України;

2) не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії;

3) дія підлягає вчиненню іншим нотаріусом або посадовою особою, яка вчиняє нотаріальні дії;

4) є сумніви у тому, що фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, усвідомлює значення, зміст, правові наслідки цієї дії або ця особа діє під впливом насильства;

5) з проханням про вчинення нотаріальної дії звернулась особа, яка в установленому порядку визнана недієздатною, або уповноважений представник не має необхідних повноважень;

6) правочин, що укладається від імені юридичної особи, суперечить цілям, зазначеним у їх статуті чи положенні, або виходить за межі їх діяльності;

7) особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла плату за її вчинення;

8) особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла встановлені законодавством платежі, пов’язані з її вчиненням;

8-1) особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії щодо відчуження належного їй майна, внесена до Єдиного реєстру боржників

У разі відсутності порушень жодного зазначеного вище пункту, нотаріус не має підстав відмовляти у вчиненні нотаріальної дії.

Відповідно до ст. 49 Закону України “Про нотаріат” на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов’язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз’яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України  “Про нотаріат” нотаріальна дія або відмова у її вчиненні оскаржуються до суду.

     Отже, для прийняття спадщини у випадку, якщо нотаріус відмовив у відкритті спадкової справи при першому зверненні потрібно вчинити наступні дії:

  1. Повторно звернутися до нотаріуса, який в перший раз відмовив у відкритті спадкової справи, аби він написав офіційну відмову і вказав причину відмови. Також нотаріус повинен зазначити, що згідно з даними Спадкового реєстру спадкової справи не було заведено.
  2. Оскаржити до суду відмову нотаріуса у відмові вчинення нотаріальної дії.
  3. Після отримання рішення суду необхідно ще раз звернутися до нотаріуса для подачі заяви про прийняття спадщини.

Особливості відкриття спадкової справи нотаріусом України в умовах воєнного стану

Авторки публікації:

Анастасія Одарич та Ніна Заєваконсультантки юридичної клініки “Pro bono”  Національного університету “Острозька академія”.

У випадку виникнення запитань – звертайтесь до юридичної клініки “Pro bono” (https://m.facebook.com/legalclinic.probono.nuoa/,  e-mail: oa.probono@gmail.com)

Особливості відкриття спадкової справи нотаріусом України в умовах воєнного стану

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X