Особливості сплати ЄСВ у період карантину
Особливості сплати ЄСВ у період карантину

У зв’язку з введенням карантину на території України  юридична клініка Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова підготувала правову консультацію щодо особливостей сплати Єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ) у період карантину.

Відповідно до Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” від 17 березня 2020 року № 533-IX встановлено “податкові канікули”.

Однією з податкових пільг відповідно до зазначеного закону є звільнення від нарахування ЄСВ.

Тимчасово за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 р. автоматично звільняються від нарахування та сплати ЄСВ такі особи:

  • фізичні особи-підприємці (далі – ФОП), в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, медичну, юридичну, адвокатську, нотаріальну бо особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності);
  • члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

При цьому, зазначені особи можуть самостійно прийняти рішення про сплату єдиного внеску за вказані періоди у розмірах та порядку, визначених законодавством та відобразити це у звітності.

У тих випадках коли ФОП заздалегідь сплатив ЄСВ за березень та квітень 2020 року, до набрання чинності Законом № 533, такі суми зараховуватимуться податковими органами у рахунок майбутніх платежів. Для цього платнику потрібно у звіті по ЄСВ (який подається до 9 лютого 2021 року) в таблиці 1 відобразити періоди, за які було нараховано ЄСВ (наприклад січень, лютий, травень і т.д.)

Проте, потрібно наголосити, що всі роботодавці, які мають найманих працівників, зобов’язані сплачувати ЄСВ із зарплати своїх працівників. Для роботодавців існує тільки послаблення у вигляді звільнення від штрафних санкцій. З 1 березня по 31 травня 2020 року не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства, зокрема,  й за порушення строків подання податкової звітності.

Тому потрібно пам’ятати, що за два пільгових місяці з 1 до 31 березня, і з 1 до 30 квітня 2020 року фізичні особи-підприємці звільняються від нарахування та сплати ЄСВ, однак за найманих працівників, які працюють у фізичної особи-підприємця сплачувати ЄСВ необхідно.

Консультацію підготувала:

Алла Кірик, юрисконсульт І категорії юридичної клініки Хмельницького університету управління та права

Особливості сплати ЄСВ у період карантину

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X