Як не стати “жертвою” банківських кредитів?
Як не стати “жертвою” банківських кредитів?

Навчально-практична лабораторія “Юридична клініка” Університету державної фіскальної служби України підготувала правову консультацію з роз’ясненням щодо захисту у використанні банківських кредитів.

За останні роки відбувся стрімкий зріст ринку банківських та фінансових послуг.

Більшість мешканців України навчились користуватись банківськими картками і використовують їх, як чи не єдиний платіжний засіб.

При цьому, купівля товарів та послуг здійснюється як за власні кошти, так і за запозичені у банківської установи – кредитні гроші. Принаймні, більшість виданих банківських карток є кредитними, і дозволяють здійснити оплату в межах так званого “кредитного ліміту”, який обчислений банком на підставі наявної інформації, зокрема, щодо постійного доходу клієнта – власника картки.

І хоча переважна кількість громадян розуміє, що використання чужих коштів є платним (і залежить, насамперед, від тривалості такого використання), забути, коли саме розпочалось “банківське кредитування” за платіжною карткою – не так і важко.

Досить часто така недбалість може призвести до чималих проблем. Адже банки ведуть облік виданих кредитних коштів в автоматичному режимі і будуть нараховувати плату за користування кредитом навіть тоді, коли Ви за нього “забули”.

Банку, звичайно, вигідно, коли Ви продовжуєте користуватись кредитними коштами, адже плата за їх використання – це постійний дохід.

Існують навіть випадки, коли банк самостійно, без згоди клієнта здійснює спробу продовжити кредитні відносини.

Чи можливо убезпечити себе від такого банківського свавілля?

Так!

Основне правило – це уважність під час укладання договору банківського обслуговування (договору банківських послуг).

Перевірте, щоб до нього не були включені банківські продукти, якими Ви не бажаєте користуватись, або договір не містить умов, які Вам, як потенційному клієнту, не зрозумілі.

Знайте, ніхто не може примусити Вас укласти договір, у випадку, коли Ви не погоджуєтесь зі всіма його умовами.

Якщо ж в силу життєвих обставин Ви не можете відмовитись від його укладення, то після завершення необхідного періоду кредитування та погашення усіх зобов’язань за кредитом, Ви можете розірвати такий договір і припинити користуватись банківськими коштами на несприятливих для себе умовах.

Порада: у момент розірвання договору (коли звертаєтесь до банку з заявкою про закриття картки та поточного рахунку) – вимагайте від банку надати Вам довідку про те, що будь-яка заборгованість за договором, що припиняється – відсутня.

Інакше – може виникнути ситуація, коли банк в односторонньому порядку поновить дію договору і продовжить нараховувати Вам плату за користування кредитними продуктами.

Подібна ситуація склалась з одним з клієнтів найбільшого українського банку.

Банк самостійно поновив розірваний клієнтом договір та нарахував заборгованість за нібито раніше виданий кредит.

Внаслідок таких дій банку громадянин був вимушений звертатись до суду та визнавати незаконним відновлення банком в односторонньому порядку чинності розірваного договору про надання банківських послуг та електронного платіжного засобу – картки.

Звичайно, суди стали на захист прав споживача банківських послуг, але визначальним аргументом на користь особи стала саме довідка банку, де містилось підтвердження того, що на час розірвання договору – жодної заборгованості перед банком такий клієнт не мав.

Зі змістом судових рішень у справі № 569/415/18-ц та детальним описом усіх обставин Ви можете ознайомитись самостійно, на інтернет-сайті Єдиного державного реєстру судових рішень за посиланням.

Тож, будьте уважні та обережні з банками та банківськими кредитами.

Автор:

Володимир Кабанов адвокат, викладач -консультант Навчально-практична лабораторія “Юридична клініка” Університету державної фіскальної служби України 

Як не стати “жертвою” банківських кредитів?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X