Призначення субсидії: хто може отримати, на який термін та як не втратити
Призначення субсидії: хто може отримати, на який термін та як не втратити

Консультанти юридичної клініки “Pro bono” Національного університету “Острозька академія” Андрій Скольський та Тетяна Заєць підготували правову консультацію щодо отримання субсидії. Про те, хто має право на отримання субсидії, кому нараховується та на який термін, а також яких правил варто дотримуватися, щоб не втратити субсидію.

Субсидія — це адресна безготівкова допомога сім’ї, яка надається на погашення витрат з оплати житлово-комунальних послуг.

Хто має право на отримання допомоги?

Право на отримання житлових субсидій мають сім’ї, у яких плата за житлово-комунальні послуги більше визначеного для них обов’язкового платежу. Наразі обов’язковий відсоток платежу розраховується індивідуально для кожної сім’ї за встановленою формулою і залежить виключно від доходів сім’ї:

 • обчислюється середньомісячний сукупний дохід домогосподарства. Так домогосподарством є особи, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об’єднують свої кошти та витрачають їх. Ці особи можуть перебувати в родинних стосунках або стосунках свояцтва, не перебувати в будь-яких з цих стосунків або бути і в тих, і в інших стосунках. Воно може складатися з однієї особи.
 • середньомісячний сукупний дохід ділиться на кількість членів домогосподарства, і визначається середньомісячний дохід на одну особу;
 • дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на 1 січня року, з якого призначається субсидія;
 • отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15%, і таким чином визначається відсоток від середньомісячного сукупного доходу.

Після цього розраховується розмір обов’язкового платежу: обов’язковий відсоток платежу множиться на середньомісячний сукупний дохід домогосподарства.

Кому призначається субсидія?

Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, тобто за місцем реєстрації особи, з урахуванням усіх зареєстрованих осіб.

За рішенням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування субсидія може бути призначена за фактичним місцем проживання особам, які орендують житло на підставі договору найму, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.

За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору найму (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами.

Також комісії можуть приймати рішення щодо неврахування при призначенні субсидії окремих осіб з числа зареєстрованих, які фактично не проживають за місцем реєстрації.

Куди звертатись за призначенням субсидії?

Особа, яка зареєстрована у житловому приміщенні, має звернутися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації.

У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій та передачу їх відповідним органам праці та соціального захисту населення здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.

Заява та декларація можуть бути надіслані структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника поштою або в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням кваліфікованого електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків.

На який термін призначається субсидія?

Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня) та опалювальний сезон (з 1 жовтня по 30 квітня).

Для домогосподарств з індивідуальним опаленням субсидія розраховується на опалювальний сезон з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Після закінчення терміну отримання субсидії органи соціального захисту населення здійснюють самостійно розрахунок субсидії на наступний період без звернень громадян (крім сімей, у складі яких є особи, в яких за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України взагалі відсутні доходи або вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; внутрішньо переміщені особи; особи, члени сім’ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства; особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків); особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають).

Отримувачі субсидії зобов’язані повідомляти протягом місяця органи соціального захисту населення про наступні зміни:

 • складу зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, їх соціального статусу;
 • переліку отримуваних послуг;
 • зміна виконавця послуг;
 • про здійснення одноразової покупки, придбання або набуття права власності на майно, вартість якого перевищує 50 тисяч гривень.

Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік на підставі заяви особи.

Після проведених розрахунків заявнику видається повідомлення про призначення (непризначення) субсидії.

Отримувачі субсидії зобов’язані сплачувати повну суму платежу. Якщо вартість фактично спожитих послуг менша розміру призначеної субсидії, сплачуються фактично спожиті послуги.

Після закінчення терміну дії субсидії невикористані кошти субсидії на оплату комунальних послуг повертаються до бюджету. Частина невикористаної субсидії на газ або електроенергію, що використовуються для опалення, в сумі, що не перевищує 100 куб. м газу або 150 кВтгод електроенергії, виплачується отримувачу на підставі його заяви.

Приклад одержання субсидії:

У житловому приміщенні зареєстрована сім’я, що складається з чоловіка, дружини та двох дітей. Розмір плати за житлово-комунальні послуги виходячи із соціальних норм та соціальних нормативів користування послугами становить 400 грн. Чоловік та дружина працюють, дохід за 6 місяців складає 24 000 грн. Середньомісячний сукупний дохід сім’ї складає 4 000 грн. (24 000 грн. : 6 = 4 000 грн). Середньомісячний сукупний дохід на одну особу складає 1 000 гривень (4 000 : 4= 1000 грн.).

Визначається обов’язкова частка плати за послуги (%):

1000 : 1176 : 2 х 15 % = 6,38 %

Тобто сім’я повинна сплачувати за житлово-комунальні послуги 255,2 грн. (4 000 х 6,38 %), а решта плати за житлово-комунальні послуги є субсидією (400 грн. – 255,2 грн. = 144,8 грн.).

Щоб не втратити субсидію варто дотримуватись таких правил:

 1. Не приховувати справжній майновий стан

Не забувайте відображати:

 • транспортні засоби “молодше” п’яти років;
 • помешкання з опалювальною площею: від 200 квадратних метрів для будинків, від 120 кв. метрів – для квартир;
 • одноразові придбання за останній рік на суму від 50 тис. гривень (будь-кого з членів родини).
 1. Задекларувати справжні доходи

Слід декларувати доходи всіх членів вашого домогосподарства. Це можуть бути доходи від здачі майна в оренду, доходи від реалізації власної продукції, інші надходження (у тому числі – закордонні перекази).

 1. Вказати тих, хто зареєстрований у помешканні

При призначенні субсидій вимагають інформацію не лише про осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, а також про усіх членів сім’ї, незалежно від реєстрації їхнього місця проживання.

 1. Не допускати заборгування

Якщо загальна сума заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг перевищить 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (340 гривень) – субсидію призначено не буде.

 1. Повідомляти про зміни

Також слід вчасно – у місячний термін – повідомляти орган, що призначив субсидію, про будь-які зміни майнового стану, статусу працевлаштування, складу домогосподарства чи набору комунальних послуг.

Призначення субсидії: хто може отримати, на який термін та як не втратити

Автори консультації:

Андрій Скольський та Тетяна Заєць, консультанти юридичної клініки “Pro bono” Національного університету “Острозька академія”

Призначення субсидії: хто може отримати, на який термін та як не втратити

6 коментарів до “Призначення субсидії: хто може отримати, на який термін та як не втратити

 • 31.05.2021 о 10:30
  Постійне посилання

  Здравствуйте. Скажите пожалуйста кого нужно вписывать в заявлении на Субсидию? Соцработница настаивает чтобы была вписана жена брата которая прописан у и проживает в месте с братом у себя, нужно ли вписывать её и её доходы?

 • 13.06.2021 о 17:30
  Постійне посилання

  можете у графі написати що вона фактично з вами не проживає відповідно до постанови . і добавити довідку з місця її фактичної роботи ящо це інше місто, або комунальну виписку де платила ця сестра за іншою адресою – короч любий документ що може підтвердити що вона там не живе. Після цього має прийти комісія і має провірити що вона реально там не живе і все !

 • 18.06.2021 о 19:59
  Постійне посилання

  В продовження попередньої бесіди. Дружина прописана в матусі (тещі). Комісія за свідченням сусідів встановила, що дружина там не мешкає. Відділ субсідій вимагає довідки про доходи та податки дружини та мої (не враховуючи мої витрати на утримання моєї квартири та двох неповнолітніх дітей). Чи вплине надання у відділ субсідії інформації про мої доходи та доходи дружини на субсідію тещі. Як правильно узгодити дану ситуацію.

 • 17.01.2022 о 01:27
  Постійне посилання

  Чи,може отримати субсидію,особа в якої ,не працює офіційно член сім’ї?
  Але зареєстрова на ,одному помешканні.?

 • 27.02.2022 о 05:52
  Постійне посилання

  Чи можна отримати субсидію на моє ім’я (якщо я є внутрішньо переміщена особа в даному житлі,не прописана в житлі,але ведемо із чоловіком спільне господарство і маємо спільну 13-річну дочку,я є інвалідом 3-ої групи довічно із 2000р.(фактично я є онкохвора і можу оформити 2 групу),маю більше 30 років медичного стажу,чи вигідніше на ім’я чоловіка,який є власником житла і з дочкою прописані і ми 3-є проживаємо в даному житлі,чоловік немає офіційної роботи,але мій громадянський чоловік Тарас є учасник батальйону територіальної оборони міста,бо у нас війна із Росією із 23.02.2022р.?

 • 04.10.2022 о 16:15
  Постійне посилання

  Відмовились приймати документи! Не прийняли документи на субсидію за газ для опалення будинку. Сказали що на цю адресу подана заява на компенсацію за проживання внутрішньо-переміщених осіб, а тому субсидію не нададуть. Працівниця соцзахисту не виконала свій обовязок!? Але ж вона держраб, що їй керівник скаже, те й робить. Які закони порушені, куди писати заяви. Зрозуміло, що це не соцзахист, а соцНЕзахист. Але ж, з державою судитися?!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X