Дії при не виплаті заробітної плати

Якщо Ви хоча б раз були офіційно працевлаштовані, то таке поняття, як “трудові правовідносини” Вам досить відомо.

Трудові правовідносини – це правові відносини між працівником і роботодавцем, які полягають у спільних правах та обов’язках. Основним підтвердженням існування трудових правовідносин є трудовий договір, який конкретизує права і обов’язки сторін.

Як приклад, працівник має такі права: право на отримання заробітньої плати, право на здорові та безпечні умови праці, право на відпочинок. До обов’язків можуть належати: обов’язок працювати чесно і сумліно, додержувати трудової і технологічної дисципліни, дотримуватися вимог нормативних актів про охорону праці.

Відповідно, обов’язки для роботодавця випливають з прав працівника. Але що робити коли роботодавець порушує свої обов’язки, зокрема, обов’язок виплачувати заробітню плату? Юридична клініка “Право і практика” Білоцерківського національного аграрного університету підготувала  правову консультацію з роз’ясненням порядку дій, якщо роботодавець не виплачує заробітну плату.

Що робити, коли не виплачують заробітну плату?

  • Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом (ст. 43 Конституції України).
  • Працівник має право на оплату своєї праці на підставі укладеного трудового договору (ст. 21 Закону України “Про оплату праці”).
  • Оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку; своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їхньої черговості (ст. 97 Кодексу законів про працю (КЗпП), ст. 15 і 24 Закону України “Про оплату праці”)
  • Затримка виплати заробітної плати навіть на один і більше днів є порушенням строків виплати згідно зі ст. 2411 КЗпП.

Можливі дії працівника в разі невиплати заробітної плати

Щоб поскаржитись на невиплату заробітної плати, можна зателефонувати на номер “гарячої” телефонної лінії Міністерства соціальної політики з питань виплати заробітної плати. Фахівці Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю беруть безпосередню участь у роботі гарячої лінії.

При відмові виплатити заробітну плату або інші виплати, працівнику слід звернутися до прокуратури із заявою про невиплату заробітної плати та притягнення винних осіб до відповідальності.

Також можна звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованої заробітної плати та відшкодування завданої її невиплатою шкоди. Відповідачем за такими позовами має бути підприємство, установа чи організація, а не керівник, який може бути притягнутий до відповідальності.

У заяві слід указати прохання до суду допустити негайне виконання рішення суду про присудження й виплату працівникові виплати заробітної плати, але не більше ніж за один місяць

Якщо заробітна плата нарахована, проте не виплачена, то можна звернутися до суду в порядку наказового провадження з метою отримання судового наказу про виплату заборгованості (ст. 95-106 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК)). У разі прийняття заяви стягувача про видачу судового наказу суд у триденний строк видає судовий наказ по суті заявлених вимог. Видача судового наказу проводиться без судового засідання і виклику стягувача та боржника для заслуховування їх пояснень (ст. 102 ЦПК). Судовий наказ виконується в порядку виконання судового рішення.

У заяві про видачу судового наказу повинно бути зазначено:

  • найменування суду, в який подається заява;
  • ім’я (найменування) заявника та боржника, а також ім’я (найменування) представника заявника, якщо заява подається представником, їхнє місце проживання або місцезнаходження;
  • вимоги заявника і обставини, на яких вони ґрунтуються;
  • вартість майна у разі його витребування; перелік документів, що додаються до заяви.

Консультацію підготували:

Артем Тридуб та Богдан Осіпов, студенти-клініцисти юридичної клініки “Право і практика”

Дії при не виплаті заробітної плати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X