Прийняття спадщини та подання декларації неповнолітніми

До правничої клініки звернувся клієнт, у якого півроку тому помер брат, який заповів клієнту та його неповнолітньому сину (14 років) нерухоме майно. Під час оформлення спадщини нотаріус наголосив на сплаті податку і заповненні декларації. Тому, клієнт звернувся, щоб отримати відповідь на запитання:

  • Чи потрібно клієнту подавати річну (податкову) декларацію про майновий стан і доходи?
  • Чи потрібно подавати таку декларацію неповнолітньому сину?

Щоб відповісти на ці запитання, правнича клініка Національного університету “Києво-Могилянська академія” підготувала юридичну консультацію з роз’ясненням.

По-перше, згідно з підпунктом 14.1.263. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України (далі – ПК України) членами сім’ї спадкодавця другого ступеня споріднення є його рідні брати та сестри, його баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Оскільки клієнт є рідним братом спадкодавця, то згідно з підпунктом “а” підпункту 174.2.1. пункту 174.2. статті 174 ПК України успадковане майно оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО). У такому разі відповідно до пункту 174.3. статті 174 ПК України Ви звільняється від обов’язку подавати податкову декларацію щодо цього виду доходу.

По-друге, щодо необхідності подання податкової декларації неповнолітнім сином зазначимо наступне. ПК України чітко встановлює осіб-спадкоємців першого та другого ступеня спорідненості. Син клієнта, як племінник спадкодавця, не належить до цього переліку. Тому, відповідно до підпункту 174.2.2. пункту 174.2. статті 174 ПК України, ставка податку на вартість успадкованого ним майна становить 5% ПДФО.

Однак, зважаючи на те, що суб’єктом оподаткування є неповнолітня особа, в законодавстві наявні певні особливості щодо подання податкової декларації неповнолітніми або щодо майна неповнолітніх.

Відповідно до підпункту “а” пункту 179.4. статті 179 ПК України, неповнолітня особа як платник податку звільняється від обов’язку подання податкової декларації незалежно від виду та суми отриманих доходів платниками податку у випадку перебування на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року.

Водночас пунктом 179.6. статті 179 ПК України закріплений обов’язок батьків, опікунів або піклувальників заповнювати та подавати податкові декларації від імені платника податку, якщо останній є неповнолітньою чи малолітньою особою. Також саме батьки повинні сплатити ПДФО у розмірі 5% і військовий збір – 1,5% від імені дитини як платника податків.

Відповідно до статті 242 Цивільного кодексу України, батьки є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.Також це закріплено у статті 19 та пункті 49.3. статті 49 ПК України, де визначено, що податкову декларацію може подати уповноважена на це особа, а саме представник неповнолітньої особи. Тому, обов’язок подання податкової декларації до контролюючого органу за місцем податкової адреси платника податку (за місцем реєстрації або місцем переважного проживання громадянина) переходить до клієнта, як до батька та законного представника неповнолітньої особи.

Тож, у цьому випадку потрібно подати податкову декларацію від імені неповнолітнього сина. Звертаємо увагу, що річна податкова декларація подається до 1 травня наступного року після отримання спадщини, але у 2020 році у звʼязку з карантином (COVID – 19) термін подання декларації подовжено до 1 липня, а сплати податку – до 1 жовтня.

Прийняття спадщини та подання декларації неповнолітніми

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X