Обмеження для військовослужбовців у праві використовувати свою індивідуальність

Обмеження військовослужбовців у праві використовувати свою індивідуальність проявляється щодо їх зовнішнього вигляду та манери поведінки. Детальніше про це у правовій консультації Юридичної клініки Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова

По-перше, під час проходження військової служби військовослужбовці зобов’язані носити військову форму одягу та знаки розрізнення (ст. 7 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”).

Види військової форми одягу залежать від місця та часу проходження військової служби та вона буває:

  • парадна (парадно-вихідна),
  • повсякденна,
  • польова (службова, морська),
  • спеціальна (робоча),
  • спортивна (п. 3).

Водночас, військовослужбовцям надається право носіння цивільного одягу, що залежить від місця та часу перебування військовослужбовця. Так, якщо військовослужбовець проходить військову службу за контрактом, то йому “дозволяється носити цивільний одяг у позаслужбовий час, а за окремою вказівкою – у службовий час” (п. 17 Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних сил України та ліцеїстами військових ліцеїв).

Військовослужбовцям строкової служби дозволяється носити цивільний одяг під час перебування у відпустці. Ліцеїсти мають таке право у позаслужбовий час за межами військової частини (п. 18 цих Правил).

По-друге, для військовослужбовців, які перебувають у військовій формі одягу, встановлено заборонено щодо:

  • “використання навушників від електронних пристроїв під час пересування пішки, якщо це не є службовою необхідністю”;
  • “носіння в карманах предметів, що виступають назовні чи переповнюють їх”;
  • “носіння рюкзаків на плечах, що своїми шлейками закривають пагони” (п. 21 цих Правил).

По-третє, встановлено вимоги щодо зачіски, вусів, бороди військовослужбовців.

Так, “зачіска військовослужбовця, а також вуса, борода, якщо вони є, мають відповідати вимогам гігієни і не заважати використанню засобів індивідуального захисту та носінню спорядження” (п. 242 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України).

При цьому, згідно цього Статуту “носіння бороди дозволяється тільки офіцерам і прапорщикам (мічманам) за наявності медичних показань” (п. 242). Щодо правил носіння бороди військовослужбовцями, то 20 листопада 2017 року було внесено зміни. Так, під час бойових та навчально-бойових завдань всім категоріям військовослужбовців уже дозволяється носіння бороди та вусів. Єдиною умовою для цього є те, що вони мають відповідати вимогам гігієни і не заважати використанню засобів індивідуального захисту та носінню спорядження (Розділ ІІ «Форма одягу військовослужбовців Збройних сил України). Відповідно за інших обставин виконання військового обов’язку право на носіння борони військовослужбовець може реалізувати лише за умов передбачених у п. 242 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.

 Консультацію підготував:

Левицький Максим, аспірант кафедри цивільного права та процесу Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова

Обмеження для військовослужбовців у праві використовувати свою індивідуальність

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll Up
X